A

Aşık Veysel

Aşık Veysel Biyografisi

Aşık geleneğinin ülkemizdeki sonra temsilcilerinden birisi olarak anılan Türk Millet Ozanı. Saz ve bağlamanın en büyük isimlerinden birisi olan Aşık Veysel, diğer ozanların eserlerini seslendirmek dıştan, kendi yazdığı şiir ve şarkıları da saz eşliğinde okuması ile tanınmaktadır. Hayatının büyük bir kısmını âmâ olarak geçiren Veysel, şarkılarında ölüm temasını bolca işlemiştir.
Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1884 tarihinde, Ahmet ve Gülizar çiftinin çocuğu olarak, Şarkışla, Sivas’da dünyaya geldi. Ailesinin kendisinden önce doğan iki kızını kaybetmesine yol açan çiçek hastalığı, Aşık Veysel’i de vurdu ve hemen şimdi yedi yaşındayken sol gözünü kaybetti. Geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda sağ gözünü de kaybeden Veysel, babasının hediyesi olan bir saz baştan sona, henüz genç yaşlarda müziğe başladı.

Babasının yakın bir arkadaşı olan Aşık Ala tarafından eğitilen Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Dertli gibi büyük insanlar ozanlarının eserlerini burada öğrendi.

Aşık Veysel 20 yaşındayken, I. Dünya Savaşı’nın başlaması üstüne kardeşleri ve arkadaşları cepheye gidince, genç ozan yalnız kaldı. Bu süre içerisinde tek arkadaşı sazı olan lakin şair, kendisini adamakıllı müziğe verdi. Savaşın sona ermesinin arkasından Esma adlı bir kadınla evlendirilen Veysel, bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Lakin oğlu az önce on günlükken hayata gözerini yumdu. Esma’nın başka bir adama kaçmasının ardındaki az önce altı aylık kızı ile baş başa kalan Veysel, az önce fazla genç yaşlardayken bu kızını da kaybetmenin acısını yaşadı.

1930’ların başında, Sivas’da edebiyat öğretmeni olarak devir yapan Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştı. Tecer, Folk edebiyatının adalet ettiği değere gelmesi ve folk eserlerinin kaybolmaması için uğraşıyordu; Veysel’in eserlerini de birincil kere kaleme bölge birey o oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Atay

Her konuşmasında kendisine olan sevgi ve bağlılığını belirttiği Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanışmak için Ankara’ya dışarı giden Aşık Veysel, bu isteğini hiçbir vakit gerçekleştirme fırsatı bulamadı, ama Ankara’da ilk kere radroya çıkarak eserlerini ülke ile paylaşma fırsatı buldu. Her ne değin Atatürk ile tanışma fırsatı bulamamış olsa da, Atatürk’ün vefatının ardından yazdığı matem ile, kendisine olan sevgisini bakış fırsatı buldu.

Ahmet Kutsi Tecer kadar ziyafet edildiği Köy Enstütüleri’nde saz hocası olarak devir yapan Veysel, Arifiye, Çifteler, Kastamonu ve Akpınar’da eğitim verdi. 1965 yılında, T.B.M.M. kadar müziğe katkılardan dolayı kendisine ücret bağlandı.

Aşık Veysel, 21 Mart 1973 tarihinde, doğduğu köy olan Şarkışla, Sivas’da hayata gözlerini yumdu. Evi, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Aşık Veysel’in eserleri, ünlü A.B.D.’li gitarist Joe Satriani’den Türk metal grubu Pentagram’a değin o kadar çok ünlü müzisyen ve gruba ilham kaynağı olmuş, eserleri bu müzisyenler göre albümlerinde kullanılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı