A

Asım Kibar

Asım Kibar Biyografisi

Kibar Holding’in sahibi

Asım Kibar, 1932 yılında Kayseri’de doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı.

İş hayatına 1951 yılında manifatura ticaretiyle başladı. 1964 yılında Türkiye’nin ilk jean kumaş üreticisi Orta Anadolu Mensucat Fabrikası’nda çalışmaya başladı, daha sonra da bu şirketin yönetim kurulu başkanlığına dek yükseldi.

1970 yılında kendi işini ayarlamak üzere istanbul’a gelen Asım Nazik, sanayi birikimini değerlendirmek üzere, demir ticaretine başlayarak İstanbul’da aile şirketini kurdu. Assan Demir ve Sac Sanayi AŞ’yi kurarak galvanizli sac üretimine 1980 yılında başladı.

Atılımcı ve girişimci ruhunun etkisi ile elde ettiği birikimleri defalarca yatırıma yönlendirmesi sonucunda, günümüzde toplam 24 firmadan oluşan Nazik Holding’in doğması ve büyümesini sağladı, Kibar Holding’in kurucusu ve Idare Heyeti Başkanı olarak tahsis almıştır.

Sosyal yönü ile de çoğu yeniliğe ve yatırıma imza atan Asım Nazik, Kayseri’de, Avrupa’nın önde gelen organ nakli hastanesi olarak takdirlere mazhar olan Erciyes Üniversitesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi’ni kurmuş ve Erciyes Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” ünvanı ile onurlandırılmıştır. Tuzla Asım Kibar Turizm ve Iş Lisesi, Tuzla Semiha Kibar Öğretmenevi ve Tuzla Belediyesi Semiha Nazik Sosyal Tesisleri’ni topluma kazandırmıştır.

1997 yılında Siyaset Dergisi tarafından “Yılın İşadamı”, 1998 yılında Ulusal Prodüktivite Merkezi tarafından “Yılın İşadamı”, 1998 yılında Kayseri Sanayi Odası tarafından özel ödül ve 1999 yılında Rotary Club Kocaeli ve Nokta Dergisi kadar “Yılın işadamı” ödüllerine bedel görülmüştür. 2002 yılında İtalyan Cumhurbaşkanlığı kadar, şirketlerinde İtalyan teknolojisini tercih etmesi ve endüstriyel uygulamalarını tatbik etmesinden nedeniyle ‘Commandatore’ Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Halen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nın danışma kurulu üyeliklerini, İktisadi Incelemeler Vakfı’nın ise idare heyeti üyeliğini sürdürmektedir. Ayrıca Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın da kurucu üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arabistanlı Lawrence

Nazik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, 10 Ocak 2014 tarihi itibariyle Kibar Grubu bünyesindeki etkin iş hayatına Nazik Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı olarak devam etmektedir.

Asım Kibar, 1957 yılında Semiha Nazik ile evlendi. Ahmet Kibar (d. 1966), Ali Nazik (d.1958) ve Aysun Kibar adlarında üç çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı