A

Aşkın Nur Yengi

Aşkın Nur Yengi Biyografisi

Aşkın Nur Yengi, Türk ses sanatçısı, müzisyen ve oyuncu.
Aşkın Nur Yengi, 3 Temmuz 1970 tarihinde istanbul’da doğdu. İlk öğrenimini Erenköy ilkokulunda tamamladı. Ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet konservatuarında çello öğrencisi olarak başladı, 11 takvim bir öğrenim sürecinden sonra mezun oldu. 1981 yılında orta öğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu‘nun vokalisti olarak ödev almaya başladı.

1986 yılında Harun Kolçak ile birlikte Eurovizyon şarkı yarışmasında “Haydi söyle” adlı şarkıyla kişisel olarak tepe göstermeye başladı. Bu yılı takiben 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında “Yeniden“, 1988 Antalya Altın Portakal‘da “Portakal çiçeği“, 1989 Çeşme Müzik festivalindeBundan Böyle hiç ağıt” adlı parçalarla uluslararası platformlarda birincilik ödüllerini kazandırdı.

1990 yılında “Sevgiliye” adlı ilk abümü, iki milyonluk trajı ile son dönemde meydana çıkan birincil başarılı genç usta olarak adını duyurmasını sağladı. Ardındaki gelen yıllarda, “Hesap ver“, “Sıramı bekliyorum“, “Karaçiçeğim“, “Haberci“, “Aşk kazası“, Rafet el Roman ile “Peşindeyim” single’ı, “Aşkın Nur Yengi 2002” ve son olarak “Yasemin Yağmurları” adlı abümlerini yaptı. Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi birçok dünya ülkesine sayıları yüzleri aşan turnelere çıktı. Malta ve İngiltere‘de klipler çekti. Aşkın Nur Yengi, başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin yanısıra yer aldığı öbür projelerle yelpazesini genişletti.

-80’li yıllardan bu yandan birçok reklam müziklerini seslendirdi.

Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk‘ün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.
– 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Kadıncıklar” adlı tiyatro oynunda tiyatro sahnesiyle tanıştı.
– Benzer yıl yeniden Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Olacak Okadar Tv” adlı güldürü programında rol aldı ve ve bu vakit kapsamında programın müzik direktörlüğünü üstlendi.
– “Cesur Kuşku” ve “Baylar Bayanlar” adlı dizilerde oyunculuğunu ilerletti. 2007 yılında Aşk’ın Şarkıları adında bir albüm çıkartmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Kahveci

2001 – 2002 yılları aralarında yönetmenliğini Kudret Sabancı‘nın yaptığı “Gözü Kara Kuşku” dizisinde Aşkın Nur Yengi; Haluk Bilginer, Mustafa Keser, Burak Sergen, İlhan Şeşen oynamıştır.

2002 yılında Kanal D ekranında yayınlanan ve senaryosunu Gani Müjde‘nin yazdığı “Bayanlar Baylar” adlı komedi dizisinde Hande Ataizi, Aşkın Nur Yengi, Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Günay Karacaoğlu, Sümer Tilmaç, Nükhet Duru, Istek Yıldız, Levent Üzümcü, Mansur Ark, Belma Canciğer beraber rol almışlardır.

2002 yılında Zeki Alasya‘nın yönettiği ve başrollerinde Aşkın Nur Yengi ve Mehmet Ali Erbil‘in oynadığı “Ömerchip” adlı sinema filminde Akıllı Alasya, Göksel Kortay, Bekir Aksoy, Buket Dereoğlu, Nuri Alço, Coşkun Gogen, Aykut Oray, Suat Sungur, Erdal Tosun, Suzan Avcı, Kayhan Yıldızoğlu, Müslüm Gürses ile beraber rol aldılar.

2008 yılında TRT tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk televizyon halk müziği oyunları yarışması olan “Altın Adımlar Ahali Oyunları Yarışması”nda Müjde Ar, Yavuz Bingöl, Aşkın Nur Yengi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Irk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Demirbağ jüri görevi yaptı. Yarışmanın sunuculuğunu ise Korhan Abay ve Sinemis Candemir yaptı.

Aşkın Nur Yengi, Türk Sineması’nın ünlü oyuncularından Haluk Bilginer ile 6 haziran 2006 tarihinde evlendi. Nazlı Bilginer (d.30 Kasım 2006) adında kız çocukları vardır. 2012 yılında boşandılar.

Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi çifti, 5yıl aranın gerisinde sonradan 10 Temmuz 2017 tarihinde ABD, Miami’de her yerde evlendi.

Ödülleri:
1987 – Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması
1988 – Altın Portakal Film Festivali
1989 – Çeşme Müzik Festivali

Albümleri :
1990 – Sevgiliye
1992 – Hesap Ver
1993 – Sıramı Bekliyorum
1994 – Karaçiçeğim
1997 – Haberci
1999 – Aşk Kazası
2000 – Peşindeyim
2002 – Aşkın Nur Yengi
2004 – Yasemin Yağmurları
2007 – Aşk’ın Şarkıları
2011 – Gözümün Bebeği
2016 – Aşk’tan Olsa Lüzum

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Dizdar

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
2001 – Kadıncıklar – Levent Kırca tiyatrosu

Filmleri ve Dizileri :
2002 – Ömerchip (Zengin kızı Melek)(Sinema filmi)
2002 – Beyler Bayanlar (Lale) (Tv Dizisi)
2001-2002 – Gözü Kara Kuşku (İclal)(Tv Dizisi)
2001 – Olacak Okadar Tv (Televizyon programı)
1994 – Kurtuluş (Fikriye Bayan) (Belgelere Dayanan)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı