A

Aslı Omağ

Aslı Omağ Biyografisi

Opera sanatçısı, Sinema oyuncusu

2009 – 2011 yılları aralarında “Papatyam dizisinde canlandırdığı Gülşen karakteri ile tanındı.

Aslı Omağ, 31 Temmuz 1969 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası denizcilik sektöründe sigortacılık yapan Mahmut Faris Omağ (d. 1942-ö.2015) idi. Annesi reklamcıydı. Annesi ile babası boşandı. 1977 yılında ilkokula İngiltere’de Hounslow’da Alexandra Primary School’da başladı, 1980 yılında Kew College Richmond İlkokulu’ndan mezun oldu. 1980 yılında Türkiye’ye geldi. Nişantaşı Kız Lisesinde okuyup mezun oldu. 1984 yılında Mimar Sinan Hoş Sanatlar Fakültesi Opera ve Sahne Sanatları Bölümü’ne, özel yetenekle girdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Hoş Sanatlar Akademisi Sahne Sanatları Opera Başlıca Sanat Dalı Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Newport Üniversitesi Davranış Bilimlerinde yaptı. 1994 yılında mezuniyet resitalini İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Korrepetitörü Elisabetta di Stefano ile İtalyan Kültür Merkezi’nde verdi.

Aslı Omağ, müziğe İngiltere’de kilise ve mektep korusuyla başlayıp İstanbul’da okul korosu ve konservatuvarla devam etti. Oyunculuğa ise yine İngiltere’de 1978 yılında ilkokulu okurken “Çikolata Fabrikası” adlı oyunda oynayarak başladı.

1985 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Halkı Tiyatroları’na ses teknisyeni olarak işe girdi. Aynı sene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Halkı Tiyatroları’nda Keşanlı Ali Destanı adlı oyunda efektör olarak kariyerine başlayan Aslı Omağ, daha 16 yaşındayken Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği Figaro’nun Düğünü ile profesyonel sahne kariyerine adım attı. Peşine Düşüp Takip eden yıllarda 1988 yılında ‘Kuşlar’ müzikalinde başrol ve peşinde ‘Evita‘ müzikalinde asistan başrolleri üstlendi.

1987 yılında ilk kez İran‘da seslendirilen ve Esin Afşar ile birlikte Viyana Devlet Senfoni Orkestrası ile İranlı Samin Baghtcheban’a ait Yağmur Kuşağı adlı senfonik eserini Türkçe ve Farsça seslendirdi.

1986 yılında Engin Alkan, Volkan Severcan, Ali Otyam, Bennu Yıldırımlar, Gürdal Tosun, Erkan Can gibi oyuncularla birlikte “Tiyatro Odası” gurubunda yer aldı. Birçok oyunda oyuncu, reji asistanı veya efektör olarak atama aldı.

1991 senesinde İstanbul Beyaz Güvercin Şarkı Yarışması’nda sözleri kendisine ait olan “Sadece” adlı parça ile finale kalmış ertesi sene “Son bir defa” adlı şarkı ile Eurovizyon Şarkı yarışması Türkiye finaline kalmayı başarmıştır

1992 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi ‘nin sahneye koyduğu Gaetano Donizetti’nin “Nabucco” adlı opera eserinin sahnelenmesinde Marek Wiessgrezesinski’nin tercümanlığını ve asistanlığını üstlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aykut Işıklar

1993 yılında Fahir Atakoğlu’nun bestelediği “12 Mart” Belgeselinin jenerik müziğindeki ünlü soprano solosunu seslendirdi. Çoğu milletlerarası festivallere katıldı. İngiltere Covent Garden Opera Binası’nda “Placido DOMINGO Şöhret Yarışması”nda en genç soprano olarak ülkesini temsil etti.

Aslı Omağ, Tümay Özokur ajansına yan olarak çalışmaktadır.

Aslı Omağ, 1995 yılında 2. Milletlerarası Caz Festivalinde 12 Mart 1995 tarihinde soprano solosunu seslendirmek için Fahir Atakoğlu konserine konuk olarak katıldı. Benzer konser 3.Milletlerarası Caz Festivali ve başka birçok organizasyon kapsamında tekrarlandı. 1996 yılında Altın Mikrofon Şarkı Yarışmasında ikincilik ödülünü aldı.

Aslı Omağ, 1995 yılında kurucularından biri olarak “ Grup Turkuaz” ile 1998 yılına kadar yurt içinde ve yurt dıştan birlikte çalıştı. Çoğu albümde sesiyle yer aldı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahneye konan Uzeyir Hacıbeyov’un “Arşın Mal Bölge” adlı operetinin asistan yönetmenliğini yaptı.

1996 yılında “Altın Mikrofon Şarkı Yarışması”nda ikincilik ödülü aldı.

Yüzme ve yelkencilik gibi bir spor hobisi vardır.

2000 yılında Uluslararası Bursa Festivali’nde Bursa Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Orhan Şallıel yönetiminde Muammer Sun‘un bestelediği ve Bülent Ecevit’in sözlerini yazmış olduğu “Türk Yunan Şiiri “ adlı eserin dünya prömiyerini Ferhat Göçer ile birlikte seslendirdi.

2000’li yıllarda Q Club’da Ferhat Göçer, Caz ve blues ustası Keisa Brown, İlham Gencer, Aşkın Arsunan, İmer Demirer, Şenova Ülker, Atila Şereftuğ gibi kayda değer müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Grup Rapsodi ile sahne çalışmalarını sürdürdü.

Aslı Omağ, 2001 yılında Paris’de Cathedrale de Nime’de bir resital vermiştir. 2003 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyük Kasaba Orkestrası eşliğinde Ferhat Göçer ile resital verdi.

Otogargara, Burası Törkiye, Kadınlık Bizde Kalsın, Son Kumpanya gibi özel tiyatroların müzikal oyunlarıyla bir fazla meşhur sanatçının albümündeki soprano partilerini seslendirdi.

2004 yılında Evrim Güvemli (klarinet), Zeynep Favori Öcal‘ın (çello) Simten Deniz Şenpolat (piyano) violonsel, piyano ve soprano’dan oluşan “Croma Triplet”i kurdu. Ilk Kez İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ve Pakistan olmak üzere çoğu yurt içi ve yurt dışında resitaller verdi. New Port Üniversitesi Human Behavior (Davranış Bilimleri) master’ını tamamladı.

2004 – 2005 yıllarında Sabancı Üniversitesi’nde Muzikus Kulübü Korosu öğrencilerini çalıştırdı, aynı okulda öğrenci ve eğitmenlere şöhret ve foniatri dersleri verdi. Sabancı Üniversitesi Muzikus Kulübün’ün kurmuş olduğu KoroSU ekibi ile “Şarkı Söylemek Lüzumlu” ve “4 Sezen –Denge “ adlı iki büyük projeye imza attı. sonra KoroSU ile benzer projeyi 11-12 Haziran 2005 tarihinde Açık Hava Tiyatrosu’nda Sezen Aksu ile benzer sahnede gerçekleştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Tarık Tekçe

2005 yılında Turkcell’in “Kardelen” adlı projesinde çocuk korosunu çalıştırdı ve yeniden Sezen Aksu ile 10 Ağustos, 2 ve 4 Eylül tarihlerinde Açık Hava Konseri’ne çocuk korosu ile katıldı. Benzer konseri 22 ve 24 Kasım 2005 tarihlerinde Ankara’da tekrarladı.

2006 yılında KASDAV okullar arası müzik yarışması yapımcısı Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun albüm projesinde yer aldı.

2009 – 2011 yılları aralarında “Papatyam dizisinde Gülşen karakterini canlandırırken Metin Akpınar, Nilgün Kasapbaşoğlu, Deniz Oral, Billur Yazgan, Çiğdem Batur, Tarık Pabuççuoğlu, Miray Daner, Nergis Kumbasar ile beraber rol aldı.

2014 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları “Darulbeda-i’nin 100. Yılı” Konseri’nde, 25 yıl önce Evita Müzikali’nde canlandırdığı “Metres” rolünde söylediği şarkıyı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Şehir Halkı Tiyatrosu Orkestrası eşliğinde tekrar seslendirdi.

2014 yılında Karma Love, Karma Türk program sunuculuğu ve yapımcılığı; Rock FM “Sound of Rock” program sunuculuğu ve yapımcılığı ve Power FM “Power Fm Morning Team” programının sunuculuğu ve yapımcılığını yaptı.

21 Kasım 2014 tarihinde gösterime giren ‘Seni Seviyorum Adamım’ sinema filminde Zeki Müren’in ‘Beklenen Şarkı’ adlı eserini acapella olarak seslendirdi.

2015 yılında Ali Kocatepe 50. Sene Açık Hava Konseri’nde, sözleri Sabahattin Ali’ye, bestesi Ali Kocatepe’ye ait olan “Çocuklar Gibi” adlı eseri Pamela Spence, Ezo, Selen Uçer ve Ali Kocatepe ile birlikte seslendirdi.

17 Kasım 2015 tarihinde Şehir Halkı Tiyatroları’nın 100. Sene dönümü dolayısıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen gecede Zihni Göktay, Erhan Yazıcıoğlu, Arda Açık Fikirli, Erol Evgin, Nükhet Duru, Emre Altuğ, Burak Kut, Âlem Ünal gibi isimlerle benzer sahneyi paylaştı.

Müzik ve oyunculuk çalışmalarını bir arada yürüten Aslı Omağ, opera sanatçısı olarak görevler almanın yanına aynı zamanda tiyatro ve dizi çalışmalarına da devam etmektedir. Aslı Omağ, haftanın açıklanmış günlerinde Düş Kahvesi’nde sahne alıyor.

2014 yılında Kayra Şenocak’ın yazdığı “Hafta Sonunun Son Günü” adlı tiyatro oyununda Bay J, Merve Sevi, İrfan Kangı, Aslı Omag, Güneş Zarvak birlikte rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arthur Schopenhauer

2016 yılında Ekim ayında Kanal D’de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini Taylan Biraderler yaparken Aslı Omağ Marika karakterini canlandırdı. Başrollerde Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Onur Saylak, Ebedi Davrak, Senan Kara, Hakan Salınmış, Şebnem Hassanisoughi oynamıştır.

Ödüller:
1996 – Altın Mikrofon Şarkı Yarışması ikincisi
2005 – Ders Dışı Öğrenci Etkinlikleri Fark Yaratma, Sabancı Üniversitesi
2009 – Milletlerarası Dr Veysel Atasoy “Yılın En İyi Komedi Bayan Oyuncusu”
2006 – KASDAV okullar arası müzik yarışması yapımcısı Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun albüm projesinde yer aldı.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
2014 – Hafta Sonunun Son Günü : Kayra Şenocak – İstanbul Komedi Sahnesi
2000 – Sihirli Flüt B.S.T.
1994 – Verdi – Tiyatro Bodrum
1994 – Çalıkuşu Müzikali – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyük Kasaba Tiyatroları
1990 – Barışa Kısmet Verin : Can Doğan – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları
1989 – Evita Müzikali : Tim Rice – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları
1989 – Kuşlar : Aristopfanes – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları
1985 – Figaro’nun Düğünü: Pierre Beaumarchais – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Halkı Tiyatroları
1985 – Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Halkı Tiyatroları
1978 – Çikolata Fabrikası – İngiltere’de İlkokul

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2018 – Bizim Köyün Şarkısı (Sevim) (Sinema Filmi)
2017-2020 – Kalk gidelim (Meryem Kütük) (TV Dizisi)
2016 – 2017 – Vatanım Sensin (Marika) (TV Dizisi)
2015 – Kalbim Ege’de Kaldı (Hatice Gıpgıp) (TV Dizisi)
2014 – Rio 2 (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2014 – Seni Seviyorum Adamım (Betül) (Sinema Filmi)
2013 – Yağmurdan Kaçarken (TV Dizisi)
2012 – Dedemin Dolabı (Bakiye) (TV Dizisi)
2012 – Canım Benim (TV Dizisi)
2009 – 2011 – Papatyam (Gülşen) (TV Dizisi)
2008 – Sokakların Kralı Romeo (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2008 – Benim Annem Bir Melek (Alıcı) (TV Dizisi)
2008 – Akasya Durağı (TV Dizisi)
2006 – Binbir Gece (TV Dizisi)
2004 – Hırsız Var! (Binnur’un Sekreteri) (Sinema Filmi)
2003 – Yaşam Bilgisi (TV Dizisi)
1996 – Kaynanalar (TV Dizisi)

Müzik ekibi : 1996 – Anılardaki Sevgili (Klarnet) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı