A

Atıl Kutoğlu

Atıl Kutoğlu Biyografisi

Dingin Kutoğlu, dünyaca ünlü Türk modacı.

1968 yılında istanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonradan işletme eğitimi almak için Viyana‘ya gitti. Lise eğitimi sırasında Vakko ve Beymen gibi büyük dokuma firmaları için tasarımlar yapmaktaydı.

1991 yılında Viyana Üniversitesi’ndeki işletme eğitimini tamamladı ve Viyana Belediye Başkanı Dr. Helmut Zilk‘in yardımı ile ilk koleksiyonunu sergiledi. 1993 yılında Münih Moda Haftası’nda en iyi genç tasarımcı ödülünü kazandı. 1994 yılında DIVA-Woolmark göre bahşedilen, Avusturya‘nın en iyi moda tasarımcısı ödülünü aldı.

1995 yılı içerisinde Düsseldorf, Milan ve New York‘ta gerçekleştirdiği defilelerle bilhassa Amerikan basınında adından övgüyle sözettirmeyi başardı. 1996 yılında, Salzburg‘da yapılan tekstil sempozyumunda, moda dünyası için paha biçilmez bir ödül olan Salzburg Ödülü’nü kazandı.

1999 yılında dönemin başbakanı Mesut Yılmaz‘ın eşi Berna Yılmaz kadar, Osmanlı İmparatorluğu‘nun 700. yılı kutlamaları için Osmanlı Koleksiyonu’nu belli olmak üzere eğlence edildi.

2000 yılında Gustav Klimt retrospektifinde, “Klimt and the Woman” isimli sergide, 27 tasarımı Gustav Klimt eserleri ile beraber sergilenmeye layık görüldü. Bu sergide büyük usta Gustav Klimt ve Uyuşuk Kutoğlu’nun çalışmaları arasındaki paralleliğe dikkat çekildi.

Hareketsiz Kutoğlu Sakıp Sabancı Müzesi’ne özel olarak, şal, eşarp, kravat ve tişörtlerden oluşan bir aksesuar koleksiyonu tasarladı. 2004 yılında Viyana’daki Hofburg Sarayı’nda, Avusturya Dışişleri Bakanı Dr. Ursula Plassnik önderliğinde bir moda gösterisi organize etti. Bu gösteride Kutoğlu’nun en son iki tasarımı 27 model göre sergilendi.

2005 yılında, böylece çok önemli ismi geride bırakarak, Avusturya’nın en önemli 1000 kişisi sıralamasında 238. sırada gösterildi. Bu sıralamada Durağan Kutoğlu dünya çapında bir modacı olarak lanse edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Şir Nevai

Atıl Kutoğlu, son 4 sezondur New York Moda Haftası’nda tasarımlarını sergilemektedir. Koleksiyonları bütün dünya göre alaka ile izlenmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı