A

Atilla Alpsakarya

Atilla Alpsakarya Biyografisi

Elenor Plak Şirketi’nin ‘eski’ sahibi, besteci ve söz yazarı
Atilla Alpsakarya, 1948 yılında Konya‘da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra Ankara’ya gitti.

Beste yapımına ağırlık verdi. Bestelerini daha fazla klavyeli sazlar ve İspanyol gitarla yapan Alpsakarya, 7 sene süreyle Ankara Radyosu’nda emisyon yaptı. bu arada kendi adını verdiği bir orkestra kurdu. Ankara’nın değişik gece kulübü ve gazinolarında uzun yıllar müzik yaptı. Ankara’da bulunduğu sıralarda ilk evliliğini Neşe Hamamböceği ile yaptı. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. Temmuz 1974’te boşandılar.

Ankara’dan ayrılıp, İstanbul’a geldikten sonradan 1974 yılında Elenor Plak şirketini kurdu. İlk sanatçıları eşi Neşe Hamamböceği ile Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Huri Sapan, Neşe Alkan oldu.

İlk olarak Neşe Karaböcek‘in “Hedef / Hatiralar” adlı 45’lik plağının prodüktörlüğünü üstlenen Atilla Alpsakarya daha sonra, sırasıyla “Aşk ve Kibir / Gurbet”, “Demiyom mu? / Boşvermişim” adlı plaklarını hazırladı. Neşe Karaböcek’in seslendirdiği “Boşvermişim” adlı şarkının söz ve müziğini de yapan Atilla Alpsakarya, “Nerden Bilirsin”, “Günahkar Oldum” adlı şarkıların da bestesini yaptı. “Çile” adlı şarkının da laf ve müziğini yapan Atilla Alpsakarya unutulmaz eserlere imza attı.

İkinci evliliğini 12 Eylül 1975’te Gülden Karaböcek ile yaptı ve bu evlilikten de 1979 doğumlu Alpay adını verdiği ikinci oğlu dünyaya geldi. Neşe Hamamböceği‘ten ayrılıp Gülden Hamamböceği‘le evlenmesi uzun zaman magazin basınını meşgul etti. Bu evlilik yüzünden Neşe ve Gülden Hamamböceği‘in arası açıldı.

1979 yılında “Dilek Taşı” adlı 45’lik plak Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açtı. Gülden Hamamböceği‘in satış rekorları kıran “Müzik ve Ben” adlı LP albümünü yayınlayan Atilla Alpsakarya, “Bir Aşk Bulamadım Oysa” ve “Hemen Artık El Oldun” adlı şarkıların da müziklerini yaptı. Gülden Karaböcek’in fırtınalar koparan “Gülden Fırtınası” adlı LP’inde “Sevgilim” ve “Dertlerin Kadını” adlı şarkıların laf ve müziğini hazırlayan Atilla Alpsakarya, “Pek Yalnız Kaldım Fakat” adlı LP’de; “İstemem” ve “Görmedim” adlı şarkıların laf ve müziğine imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aydın Menderes

1995 yılında Alper Önal ve Aslı Hünel’i müzik dünyasına armağan eden besteci-işveren, bu vesileyle Inanılmaz Avcı, Hüner Coşkuner, Sedat Sayan, Nur Ertürk, Hilal Özdemir, Ayşe Tunalı gibi çok sayıda sanatçının da prodüktörlüğünü yaptı.

Üçüncü evliliğini sinema oyuncusu Nilgün Saraylı ile yaptı ve bu evlilikten de Atilla Can adında bir oğlu bulunuyor.

Plak şiketini Harikulade Samimiyetle’a devrettikten sonra kendi stüdyosunda yeni sesler üstünde incelemeler yapan Alpsakarya’nın pek fazla şarkıda da besteci olarak imzası bulunuyor.

1984 yılında Müslüm Gürses‘in “YARANAMADIM” adlı LP albümü de Elenor Plak’tan yayınlandı.

Ferdi Tayfur‘a şan kapılarını açan “Çeşme” adlı ilk albümün de yapımcısı olan Atilla Alpsakarya “Derbeder” ile de büyük satış yakaladı. Ferdi Tayfur, “Derbeder” ve “Çeşme” plağı ile Altın Plak kazandı.

Son olarak 2008 MGD Ödül törenine Harika Avcı ile birlikte katılan Atilla Alpsakarya; Neşe Hamamböceği, Gülden Hamamböceği, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Gönül Yazan gibi çok sayıda Türkiye’nin kayda değer starlarına prodüktörlük yaptı. Gönül Yazar, Bülent Ersoy dahil zirvede ama bir fazla ismin manâlı yapıtlarına imza attarak müzikte daimi olmalarını sağladı.

3 Kasım 2008 tarihinde yürek rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da vefat etti.

Evlilikleri :
1.evliliği: Neşe Hamamböceği ile 1964 yılında evlendi. Temmuz 1974’te boşandılar. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi.
2.evliliği: 12 Eylül 1975’te Gülden Hamamböceği ile evlendi. 26 Ekim 1983’de boşandı. Bu evliliğinden 1979 doğumlu Alpay adlı bir erkek çocuğu oldu.
3.evliliği: sinema oyuncusu Nilgün Saraylı ile evlendi. ve bu evlilikten de Atilla Can adında bir oğlu bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı