A

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn Biyografisi

Audrey Hepburn, Eda van Heemstra adıyla da bilinen, İngilizHollandalı aktris ve iyiliksever.

4 Mayıs 1929 tarihinde, Belçika’nın Brüksel şehrinde doğan Hepburn, yeteneği, gözalıcı güzelliği ve zerafetiyle tanındı. Hollywood’da bir sembol olarak böylece çok kere taklit edildi.

Gençliğinin büyük bir kısmını İngiltere’de bir yatılı okulda geçiren Hepburn, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Hollanda’nın Arnhem şehrindeki konservatuarda eğitimini sürdürdü. Nazilerin ülkeyi işgali esnasında, onlara karşısında olan sivil harekete, ulaklık yaparak destek ettiği söylenir.

Savaştan daha sonra dansla ilgilenmeye başlayan Hepburn, Londra ve Amsterdam’da bale eğitimi aldı. 1948 yılında Londra’da, “High Buton Shoes” adlı operada ilk kez sahne aldı.

1950 yılında, birincil uzun metrajlı filmi “One Wild Oat” ta minik bir rolü oldu. 1951 yılında da “Young Wives’ Tales “ve “The Lavender Hill Mob” gibi filmlerde, yeniden küçük rollerle yer aldı.

22 yaşına geldiğinde, bir Broadway yapımı olan “Gigi” de yer edinmek için New York’a geldi. Oyunun sahnelenmesinden birkaç hafta sonra, Hollywood’un ilgisini çektiği yönünde haberler aldı. İki sene daha sonra yer aldığı “Roman Holiday” adlı filmle büyük bir galibiyet yakaladı. Bu filmde canlandırdığı Prencess Ann karakteriyle eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğenisini kazandı. Hepburn bu performansıyla, En iyi Bayan Oyuncu Oscarı’nı kazandı.

Bu başarıdan bir yıl sonra, “Ondine with Mel Ferrer” adlı oyunda sahne olmak için Broadway’e geri döndü. Bu oyunda birlikte yer aldığı Mel Ferrer ile sahnede başlayan yakınlıkları, 25 Eylül 1954 tarihinde, İsviçre’de gerçekleştirdikleri evlilikleriyle sonuçlandı.

1954 yılında yer aldığı romantik komedi “Sabrina” ile o sene, Akademi Ödülleri’ne namzet gösterildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elizabeth Taylor

1956 yılında eşi Mel Ferrer ve Henry Ford ile birlikte, Tolstoy’un “Savaş ve Uzlaştırma” kitabından yapılan bir uyarlamada dublör olarak yer aldı.

1957 yılında, “Funcy Face” adlı müzikaldeki performansıyla, sahip olduğu dans yeteneklerini sergiledi. İki yıl sonra, Sister Luke karakteri ile yer aldığı film “The Nun’s Story” ile yeniden Yüksekokul Ödülleri’ne aday gösterildi. 1960 yılında, John Huston’ın yönettiği “The Unforgiven” filminde, Burt Lancester ile birlikte rol aldı. Benzer yıl birincil çocuğu olan Sean dünyaya geldi.

1960 sonrasında çoğu filmde çeşitli roller üstlenen Hepburn, 1963 yılında, Cary Grant ile birlikte “Charade”, 1964 yılında “My Fair Lady” ve 1967 yılında “Wait Until Dark” adlı yapımlarda rol aldı. “Wait Until Dark” filmi ile beşinci kere Yüksekokul Ödülleri’ne namzet gösterildi ve aynı sene eşinden ayrıldı. 1969 yılında İtalyan psikiyatrist Andrea Dotti ile evlenen Hepburn’ün, bu evliliğinden de Luca isimli bir oğlu oldu.

1976 yılına gelindiğinde, Sean Connery ile “Robin and Marian” filmi ile izleyici karşısına meydana çıkan Hepburn, 1979 yılında da Ben Gazara ile birlikte “Bloodline” adlı yapımda dublör olarak yer aldı. İkili 1981 yılında, Peter Bogdanovaich göre yönetilen komedi, “They All Loughed” da bitmiş birlikte yer aldı. Hepburn son olarak 1989 yılında, Steven Spielberg filmi olan “Always” ile izleyici karşısına çıktı.

1980 ardından UNICEF’in iyi kasıt elçisi olarak, bütün dünyada destek çalışmalarına başladı.

20 Ocak 1993 tarihinde, İsviçre’de Tolochenaz’daki evinde sütun kanserine yenik düştü.

Hayatı baştan başa zor durumdaki insanlara aleyhinde olan yararlı tutumlarıyla bilinen Hepburn’ün bu çalışmaları, ölümünden daha sonra da oğulları Sean Ferrer ve Luca Dotti’nin oluşturduğu takviye fonuyla sürdürüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gary Cooper
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı