A

Audrey Tautou

Audrey Tautou Biyografisi

Amelie filmiyle ünlenen hoş ve kabiliyetli Fransız oyuncu.

Audrey Tautou 9 Austos 1976‘da minik bir kasaba olan Beaumont‘ta doğdu. Tam adı Audrey Tautou Justine’dir. Babası diş hekimi, annesiyse hoca olan Audrey dört kardeşten en büyüğüydü.

Okul yıllarında derslerle o kadar ilgisi olmayan Audrey’in ilgilendiği şey maymunlar ve piyano çalmaktı. Büyüdüğünde primatolojist almak isteyen Audrey 6 sene piyano dersi aldıktan sonradan Auvergne orkestrasında çalmaya başladı.

Ailesinde kendinden başka sanatla uğraşan kimse olmayan Audrey’in büyük anne ve babası çiftçiydi. Annesi onu haftada asgari iki üç kere sinemaya götürürdü. Oyunculuğa olan merakı da bu yıllarda başladı. On dört yaşına geldiğinde tiyatrolarda ufak tefek işlerde çalışmaya başladı. Arkasından Lycee’ye taşınarak Madame-de-Stael tiyatro okuluna girdi ve bir takım oyunlarda rol almaya başladı. Ancak müzik alanında da şansını sınamak isteyen genç oyuncu obua çalmaya da başladı. İlgisi neye yönelirse o alana yiğitçe atlayan Audrey Paris Üniversitesi‘nde Edebiyat okumaya başladı amnu unutmamıştı. Biriktirdiği parayla, bir koskocoman oyuncu yetiştirmiş olan Florent tiyatro okulunda oyunculuk dersleri almaya başladı. Paris’e geldiğinde buranın çekiciliğiyle büyülendi. Paris, kendi içe kapalı kırsal kasabasına hiç benzemiyordu. Yeni olanaklar ve fırsatlarla doluydu. Ailesi oyunculukta iyi ve süratli bir ilerleme kaydettiğini gördüklerinde ona yardım oldular ve edebiyat öğrenimini yarıda kesmemesi şartıyla tiyatro eğitimi almasına müsade verdiler. Jean-Claude Grumberg, Xavier Durringer ve Bernard-Marie Koltes gibi çoğu önemli isimle birlikte çalışan genç oyuncu kendini bir anda çağdaş tiyatronun içinde buldu.

Okuldaki ilk yılının sonunda Edouard Baer‘in tv filmi Coeur De Cible‘de yer aldı. Bu filmle birlikte kariyeri de süratli bir yükselişe geçmişti. Derhal ardındaki Jean-Paul Salome‘un komedi filmi La Verite Est Un Vilain Defaut‘da küçük bir rol aldı. 1997 Nisanında Les Cordiers‘in bir bölümünde yer aldı. Birkaç ay sonradan da edebiyat diplomasını alarak mezun oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aamir Khan

1998 yılı Audrey için bir dönüm noktası oldu. Canal + sponsorluğunda 9. Beziers Festivali‘nde en iyi bayan oyuncu seçildi. Ardındaki Tonie Marshall‘ın yönetmenliğini yaptığı Venus Beauty Institute filmiyle Cesar ödülüne değer görüldü. 1999 yılında Triste A Mourir da ve yeniden bir romantik komedi olan Marry Me de yer aldı. 2000 yılında dört filmde yer alan hoş oyuncu Marry Me’den sonradan sorunlu bir ailesi olan genç bir kızı canlandırdığı Pretty Devils filminde yer aldı. Ardındaki The Libertine ve Happenstance filmlerinde rol aldı. 2001 yılında Amelie karakterini canlandırdığı benzer isimli filmle dünya çapında bilinen oyuncu 2006 yapımı Da Vinci Şifresi‘yle de ilk önce Hollywood‘da egzersiz olanağı buldu.

2006 yılında Audrey Tautou, Fransız Casus Neveu’yu canlandırdığı Dan Brown‘ın aynı adlı romanından uyarlanmış Hollywood yapımı “The Da Vinci Code” filminde Tom Hanks, Sir Ian McKellen, Paul Bettany, Jean Reno ile başrolde oynadı.

2016 yılı 53’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali başlangıç töreninde Yılmaz Gruda, Feyzi Tuna, Fransız Yıldız Audrey Tautou ve Emel Sayın‘a övünç ödülü verildi.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Ouvert la nuit (Sinema Filmi)
2016 – L’odyssée (Sinema Filmi)
2016 – Eternité (Sinema Filmi)
2015 – Microbe et Gasoil (Marie-Thérèse Guéret) (Sinema Filmi)
2013 – Günlerin Köpüğü (Chloë) (Sinema Filmi)
2012 – Bir Kadının Gözyaşı (Thérésé Desqueyroux) (Sinema Filmi)
2012 – Aşk Bilmecesi (Martine) (Sinema Filmi)
2011 – Sert Rüzgarlar (Sarah) (Sinema Filmi)
2011 – Aşkın Renkleri (Nathalie) (Sinema Filmi)
2010 – Full Treatment (Sinema Filmi)
2009 – Coco Chanel’den Önce (Gabrielle ‘Coco’ Chanel) (Sinema Filmi)
2007 – Bir Aradayız, Tümü Bu (Camille Fauque) (Sinema Filmi)
2006 – Varlıklı Avcısı (Irène) (Sinema Filmi)
2006 – THE DA VİNCİ CODE /Da Vinci Şifresi (Ajan Sophie Neveu) (Sinema Filmi)
2005 – The Russian Dolls (Martine ) (Sinema Filmi)
2005 – L’hebdo Cinéma (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Birim)
2004 – Kayıp Nişanlı (Mathilde) (Sinema Filmi)
2002 – İspanyol Pansiyonu (Martine) (Sinema Filmi)
2002 – Seviyor… Sevmiyor… (Angélique) (Sinema Filmi)
2002 – Kirli Tatlı Şeyler (Senay Gelik) (Sinema Filmi)
2001 – Dieu est grand, je suis toute … (Michèle) (Sinema Filmi)
2001 – Amelie (Amélie Poulain) (Sinema Filmi)
2000 – The Venus Beauty Institute (Marie) (Sinema Filmi)
2000 – The Libertine (Julie d’Holbach) (Sinema Filmi)
2000 – The Beating of the Butterfly’s… (Irène) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aslı Sümen
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı