A

Avni Anıl

Avni Anıl Biyografisi

Avni Anıl, 23 Nisan 1928 tarihinde İstanbul’un Üsküdar selimiye semtinde doğdu. Selimiye’deki Ondokuzuncu İlkokulu bitirdi, 1942 yılında Paşakapısı Ortaokulunu bitirdi ve Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Ara Vermek zorunda kaldığı lise eğitimimi, 1966 yılında açılan olgunluk sınavı sonucunda tamamladı.Konservatuar mezunudur. Ailesi Bulgaristan’ın Varna kentinden Türkiye’ye gelmiş ve Edirne’ye resmileşmiş sonradan Biga’nın Kozçeşme nahiyesine göç etmişler. Kız kardeşinin adı Berhayat Anıl’dır.
Çocukluk yıllarında Üsküdar halkevinde müziğ 1943-1946 yılları aralarında Cumartesi Pazar günleri Çamlıca Kısıklı’ daki aile nehir bahçesinde program yapıyorlardı. 1950 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti‘nde 7 yıl süreyle Türk müziğinin ne olduğunu öğrendi. Beste, şarkı formu, günün şarkılarını meşk yoluyla öğrendi.

1949 yılında Askerliğini İstanbul’da yaptıktan sonradan Polis Enstitüsü’ne girdi, polis oldu. döndü ve birincil ataması Adana Emniyet Müdürlüğü oldu. 1955 yılında polislikten ayrıldı ve gazeteciliğe başladı. Üç sene Akşam gazetesinin sanat sayfasını yönetti. aynı zamanda 1955-1967 yılları arsında İstanbul Radyosu’nun haber servisinde çalıştı.

İlk beste denemelerine Üsküdar Mûsıkî Derneği ‘nde başladı. Arif Sami Toker, vasıtasıyla notalarını Belirlenmiş Ongan‘a götürdü. Emin Ongan notaları inceledikten daha sonra “Aman Avni, bunlar ne güzel şeyler” dedi.

Hüzzam makamındaki “Ağla Çeşmim, Eski Lezzet Kalmamış” adlı bestesini Adana ‘da polisken yaptı.

1967 yılında “Anıl Yayın Ajansı”nı kurdu, Dyfasını yönetti. 1969 yılında “Musıkî ve Nota” dergisini çıkardı, 36 sayı ve üç deri olarak yayımlandı. “Musıkî Sözlüğü” adı aşağıda dört ciltlik eserinde musıkî tarihi için kayda değer anılar yayımladı.

1985 yılında Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı kuruldu. İkinci kere Adana’ya konservatuvara Sanat Yönetmeni olarak geldi. İki sene dek tahsis yaptı. Adana’da çeşitli müzik etkinliklerinde bulundu. Konservatuvarın yapılaşmasında manâlı emekleri oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alp Nuhoğlu

1972 yılında İzmir Radyosu’ nda 10 sene zaman ile müzik yayınlama şefliği yaptı.1982 yılında İzmir Radyosu ‘ndan emekliye ayrıldı. Emekli olduktan daha sonra, 1983 yılında Alsancak’ ta “Avni Anıl Yayınevi’ni kurdu. Önceki yıllarda yayımlanan “Musiki ve Nota” dergisini bu kere Yeni Dizi Rakam 1 diyerek tekrar çıkarmaya başladı.

Musikimizden Portreler isimli belgeseli ile televizyona başladı. Radyolarda ” Sazdan Söze ” ve “Dizelerden Ezgi Bahçesine ” isimli programlara imza attı.

1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü; Devlet Klâsik Türk Müziği Koro ve Topluluklarının sınavlarını gerçekleştirmek için Uzman Sanatkâr kadrosu ile yeniden memurluğa başladı.

120’yi aşkın eseri olan besteci, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu sanat faaliyetlerine büyük katkılarda bulunup, defalarca davetli şef olarak atama yapan büyük bestekâr Avni ANIL aynı zamanda Elazığ, Diyarbakır, Samsun, Konya ve Bursa’da koroların kurulması çalışmalarında bulundu.

Ümit Yaşar Oğuzcan‘ın şiirlerini besteledi. Son dönem besteciler içinde Yusuf Nalkesen ile birlikte en önde gelenlerdendir.

Avni Anıl 14 Haziran 2008 günü İzmir’de solunum yetmezliği hastalığından yaşama 80 yaşında veda etti. İzmir Balçova Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Doğduğu ve büyüdüğü Üsküdar Selimiye Eczane sokağına “Avni Anıl Sokağı” adı verildi. Edirne’de “Avni Anıl Repertuar Salonu” açıldı. Samsun’da, Güvenlik Müdürü Tekin Akın göre “Avni Anıl Eğitim ve Sanat Merkezi” açıldı.

Avni Anıl, Mine hanım ile 1963 yılında evlenmiştir. Bu evliliğinden Eser (Tunal) ve Alev (Anıl) Işıkçı adında iki kızı ve keman virtüözü olan Ezgi Anıl adında bir oğlu vardır.

Avni Anıl Bestelerinden Bazıları:
01. Ah bu şarkıların gözü kör olsun
02. Akşamın olduğu yerde
03. Aşk bu yok yapma hoş
04. Aşk nedir, nasıldır bilen var mı
05. Bir ateş, bir ışık senin bakışın
06. Bir kerre bakanlar unutur
07. Bir peri masalı kulaklarına
08. Birazcık kül, azıcık duman
09. Bu akşam tüm meyhanelerini dolaştım istanbulun
10. Dilşad olacak diye
11. Günbegün yaşanan
12. Kader
13. Kaderimde her zaman güzeli aradım
14. Mihrabım diyerek Sana Yüz Vurdum
15. Niçin hiç dinmiyor
16. Rüya gibi uçan yıllar
17. İçimde nice uzun yılların özlemi var
18. Öyle Dudak Büküp Hor Gözle Bakma

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arif Sami Toker
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı