A

Avril Lavigne

Avril Lavigne Biyografisi

Kanadalı pop şarkıcısı.
Avril Romana Lavigne Whibley, 27 Eylül 1984‘te Belleville, Ontario, Kanada‘da doğdu. Aile, Avril Lavigne 5 yaşındayken Napanee-Ontario’ya taşındı. Babası Jean-Claude Fransız, annesi Judith-Rosanne Kanadalı olan Avril, 14 yaşına geldiğinde annesinin ona armağan ettiği gitarla kendi bestelerini yapıp söylemeye başladı. Illinois’te bulunan “John Marshall High School” ismindeki lisede öğrenimini sürdürüken 11. Sınıfta okuldan atılmıştır. 1998 yılında bir müzik yarışmasını kazandı ve kendisi gibi Kanadalı olan Shaina Twain ile beraber ilk turnesine çıktı. Lavigne, şarkılarını bir videoya kaydederek ve farklı alanlara yönlendirilmiş plak şirketlerine yolladı. Bir vakit sonradan New York Records ona bir demo yapması için fırsat vereceğini gösteren bir mektup gönderdi. Avril Lavigne’nin “Matthew” adında bir abisi ve “Michelle” adında bir kız kardeşi vardır.

Stüdbirinde Arista Records’tan gelen birisi onu fazla beğendi ve hiç zaman kaybetmeden sanatçıyı Arista Records’a getirdi. 2002 yılında ise Avril Lavigne dünya çapında 14 milyon satan “Let Go” albümüyle birçok ödül alırken sekiz dalda da Grammy adaylığını elde etti.

Kanada’da listelerde 2. sıraya değin yükseldi. Albümden 4 adet single çıkardı. “Complicated” adlı parçası azami çalınan şarkı oldu ve 11 hafta zirvede kaldı. “I’m With You,” ABD’nin yanısıra İngiltere‘de de zirveye yerleşti. “Losing Grip” ise Tayvan ve Şili‘deki listelerde birincil sıraya ulaştı.

Bu albümün başarılarının arkasında Lavigne, MTV Müzik Ödülleri‘nde “En İyi Yeni Hanımefendi Şarkıcı” dalında ödül aldı. 2003‘de Juno ödüllerinde altı adaylığı bulunurken bunlardan “Dünya Çapında En Çok Satan Kanadalı Şarkıcı” dalında ödülü aldı. Grammy ödüllerinde sekiz dalda aday gösterildi. “Complicated” şarkısıyla “Yılın Şarkısı” ödülünü ve “En İyi Çıkış Yapan Hanımefendi Şarkıcı” ödülünü aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kim Basinger

25 Mayıs 2004‘te Avril Lavigne’ın ikinci albümü “Under My Skin” piyasaya çıktı. Albüm ABD, İngiltere, Almanya, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Arjantin, İspanya, İrlanda, Tayland gibi ülkelerin listelerine bir göstermelik giriş yaptı. Ayrıca henüz birincil haftasında ABD’de 380.000 kopya sattı. Albümde yer alan şarkıların büyük bir kısmını Lavigne kendisi yazdı. Ama ona bir takım şarkılarda Kanadalı laf yazarı Chantal Kreiazuk ve Evanescence’ın eski gitaristi Ben Moody eşlik etti. Bir Takım şarkılara da Evan Tauberbenfeld, Raine Maida gibi isimler katkılarda bulundu. Albümün prodüksüyonunda Butch Walker ve Don Gilmore da yer almıştır.

Albümden çıkan birincil single “Don’t Tell Me“, kısa sürede aynı başarıyı yakaladı. Amerika Birleşmiş Devletleri‘nde ve Kanada’da ilk beşe kadar yükseldi. Avustralya ve Brezilya’da ise ilk ona girebildi. Ama albümden meydana çıkan üçüncü single, ilk iki single gibi başarılı olamadı hatta listelerde birincil kırka bile giremedi. 4. single “He Wasn’t”, İngiltere’de ve Avustralya’da listelerde birincil 40’a girdi. Son single olarak “Fall to Pieces” yayınlandı. Ama bu single da böylece galibiyet gösteremedi.

Bu albümün başarıları sonucu World Music Ödülleri‘nde 2004 yılında “En İyi albüm satan Kanadalı Hanımefendi Şarkıcı” dalında ödül aldı. 2005 yılında Juno Ödüllerinde beş adaylıktan “Yılın Hanımefendi Şarkıcısı“, “Yılın Pop Albümü“, “Hayranların Seçimi” ödüllerini aldı. Choice Ödüllerinde o yıl “En Sevilen Bayan Şarkıcı” ödülünü aldı. Daha ikinci albümle 25 milyondan fazla albüm satmıştır.

Avril Lavigne, yeni albümünü takdim etmek amacıyla 21 şehri kapsayan turnesine 2 Mart 2004‘te çıktı. Bu turnede sergilediği parçaların akustik versiyonlarını sonradan özel bir albümde topladı. 2005 yılında turnenin bitmesinden sonra oyunculuk kariyerine başladı. Bir sıra modellik de yaptı. 2006‘da Turin-İtalya Kış Olimpiyatları‘nın kapanış töreninde 2010 yılı kış olimpiyatları tanıtımı için “Who Knows” adlı şarkısını seslendirerek ülkesi Kanada’yı temsil etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anna Nicole Smith

17 Nisan 2007‘de Avril Lavigne’ın üçüncü albümü “The Best Damn Thing” piyasaya çıktı. Albüm Amerika’da listelere birinci bayağı girdi. Albümün yapımcıları arasında 16 Temmuz 2006‘da evlendiği Sum 41 grubunun solisti Deryck Whibley de vardı. Albümdeki davul ve ritmlerle ilgili kayıtları Travis Barker yapmıştır. Albümden çıkan ilk single “Girlfriend“, Billboard Hot 100 listesinde zirveye yerleşti.

Avril Lavigne, ilk sinema deneyimi “Over The Hedge” adlı bir animasyon ile oldu. Bu yapımda William Shatner,Bruce Willis, Garry Shandling, Wanda Skykes, Nick Nolte ve Steve Carell gibi isimlerle çalıştı. Keza Oskarlı aktör Richard Gere‘in oynadığı “The Flock” adlı filmde bir şüphelinin kız arkadaşı rolünü oynadı. Üçüncü film projesi “Fast Food Nation” ise bir kitaptan uyarlamaydı. “Eragon” filmi için “Keep Holding On” adında bir şarkı yazdı. Öteki yana da bu şarkı Kanada listelerinde birincil 20’ye girdi.

2006 yılında Canadian Business dergisine göre Lavigne Hollywood‘da yaşamış yedinci en zengin Kanadalıdır.

Evlilikleri :
1.evliliği: Avril Lavigne, 16 Temmuz 2006 tarihinde şarkıcı Deryck Whibley ile evlendi. 9 Ekim 2009 tarihinde boşandı.
2.evliliği: Nickelback grubunun solisti Chad Kroeger ile 1 Temmuz 2013 tarihinde evlendi. 2 Eylül 2015 tarihinde ayrıldılar.

Albümleri :
2002 – Let Go
2004 – Under My Skin
2007 – The Best Damn Thing
2011-2012 – Goodbye Lullaby
2013 – Avril Lavigne

Filmleri :
1996 – Sabrina the Teenage Witch (Sinema Filmi)
2002 – Sabrina, the Teenage Witch (Kendisi) (TV Dizisi)
2004 – Going the Distance (Kendisi) (TV Dizisi)
2005 – Dancing with the Stars (Kendisi) (TV Dizisi)
2006 – Over the Hedge (Heather) (Seslendirme)(Sinema Filmi)
2006 – The Flock (Beatrice Belle) (Sinema Filmi)
2006 – Fast Food Nation (Hamburger Cumhuriyeti) (Alice) (Sinema Filmi)
2010 – Alice In Wonderland (Kendisi) (TV Dizisi)
2015 – Babysitter’s Black Book (Kendisi) (Şarkı Seslendirme) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aram Gülyüz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı