A

Ayhan Işık

Ayhan Işık Biyografisi

Sinema oyuncusu, yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam.
5 Mayıs 1929 yılında İzmir’in Karataş semtinde doğan Ayhan Işık’ın asıl Adı Ayhan IŞIYAN’dır. Üç kız, iki erkek kardeşi vardı. Dört aylık bir bebekken ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Zaten, İzmir’e, annesi ve babası Selanik’ten gelmişler. Altı çocuklu bir ailenin küçüğü olan Ayhan Işık altı yaşındayken babasını kaybeder. İlkokulu Bomonti’deki 44. Okul’da bitirdi. Ortaokula başladığı günlerde Babıali’ye geldi. Çünkü okula gidebilmek İçin çalışmak zorundaydı. Gazete ve dergilerde öykü ve kapak resimleri çizmeye başlamıştı. Yaz tatilinde Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası’nda ‘kırık şişe kontrolörlüğü’ yaptı. Vapurla gidip gelirken boş durmuyor, mecmuaların ısmarladıkları ve ‘illüstrasyon’ denilen renkli resimleri çiziyordu.

sonra İstanbul Darphanesi’nde ressamlığa başladı. daha sonra bir inşaat müteahhidinin yanına katiplik yaptı. giderken devam ettiği İstanbul Hoş Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden 1953 yılında mezun oldu.

Sinemaya geçmeden önce grafiker olarak çalışan artist, farklı alanlara yönlendirilmiş deaptı. Akademideki okul arkadaşlarının Hollywood starı Clark Gable‘a benzettiği Ayhan Işık, arkadaşlarının teşvikiyle Grafikerlikten sinemaya 1951’de Yıldız Dergisi ve İstanbul Film’in açtığı artist yarışmasını kazanarak geçiş yaptı. Aynı yarışmada kadınlardan da Belgin Zirve birinci oldu. Aynı sene “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan” filmiyle birincil filmini çevirerek beyazperdede belirdi. Üçüncü filmi “Kanun Adına” ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu.

1959 yılında Amerika’da Hollywood’a giderek şansını birde orada sınamak istedi ve sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye’ye döndükten sonradan yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. Bu yıllarda çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri halk müziği göre epeyce beğenildi.

Ayhan Işık da 1972’de film yıldızlarının sahneye çıkma ve plak yapma modasına uyar ve Münir Nurettin Selçuk‘tan dersler aldı, Klâsik Türk Müziği dalında solistlik yaptı ve bir tane 45’lik plak doldurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Gülhan

Yeşilçam’da mert, tuttuğunu koparan, bıçkın mahalle delikanlısı karakterlerine hayat veren Türk sinemasının ”Taçsız Kralı” Ayhan Işık, 200 kadar film çevirdi. 1975’den itibaren Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, yönetmen ve senaristlikde yapmaya da başlayan Işık, bir vakit daha sonra da oyuncu ve yönetmen olarak 1976 yılında”Örgüt” filmini çekti ve bu arada TV’de bir takım reklam filmlerinde rol aldı.

Türk sinemasının belki de en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonradan fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene k

“Kral” ünvanını alan Işık, ününü en uzun vakit koruyan ilk oyuncu oldu. Işık; 1954’te Türk Film Festivali’nde, 1962’de Ses, 1965’te Usta ve daha bir fazla yayın organının düzenlediği yarışmalarda “en başarılı erkek oyuncu” seçildi.

13 Haziran 1979 tarihinde İstanbul’da Bebek’teki evinin balkonunda güneşlenirken güneş çarpmasına emrindeki beyin kanaması geçiren Ayhan Işık hastaneye kaldırıldı ise de kurtarılamadı ve üç gün sonra 16 Haziran 1979‘da vefat etti .

Evlilikleri : Gülşen Işık ile evli idi. Serap adında bir kızı vardır.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/serap-isik/Serap Işık kaç yaşında

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı