A

Ayhan Oğan

Ayhan Oğan Biyografisi

Ayhan Oğan, 10 Eylül 1966 tarihinde Kayseri’de doğmuştur. İlkokulu, Hacı Ali Karamercan İlköğretim Okulunda, ortaokulu Kadı Burhanettin Ortaokulu’nda tüketen Ayhan Oğan, lise öğrenimini Kayseri Endüstri Iş Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde okumak üzere İstanbul’a gitti. 2. Sınıftan sonra dönemin şartları gereği öğrenimine ara vererek iş hayatına atıldı.
Ayhan Oğan, değişik şirketlerde kurucu ve m yıllarından itibaren birçok vakıf ve dernekte kurucu ve yöneticilik yaptı. 2008 yılında “Karşılıklı Us Hareketi”ni kurdu.

2006-2012 yıllarında Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Genel Sekreterliğini üç dönem yürüttü. 2010 yılında etkin ticaret hayatından çekilerek tüm vaktini sivil toplum çalışmalarına ayırdı.

2010 yılında Türkiye’nin değişik yerlerinden 498 sivil toplum kuruluşlarının desteği ile “Sivil Dayanışma Platformu”nu kurdu. Halen Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı kurulunda icra kurulu üyesi ve SDP’nin başkanlığını yürütmektedir.

2011 yılında Türkiye’de ayrı kesimlerden 279 aydın, gazeteci ve kanaat önderlerinin iştirakiyle “Yeni Tüzük Platformu”nu kurdu. Anayasa, demokratikleşme ve uluslar arası ilişkiler çerçevesinde yurt içinde bütün illerde, yurtdışında ise öncelikle Tunus, Yemen, Darı, Irak elde etmek üzere saha çalışmalarına devam etmektedir.

2012 yılında AK Parti hükümeti göre kurulan Akil İnsanlar heyetinde Doğu Anaini yürüttü.

1986 yılında ara verdiği üniversite eğitimine çıkarılan bağışlama tasarısıyla beraber halen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde devam etti.

İyi düzeyde Rusça haberdar olan Ayhan Ogan, evli ve üç çocuğu vardır.

Ayhan Oğan, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve devam etmektedir. Halen Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı kurulunda İcra Kurulu Üyesi ve Sivil Bölge Platformu Başkanı olarak görevini yürütmektedir.

Ayhan Oğan, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Yargı ve Kalkınma Partisi’nden Kayseri milletvekilliği namzet adayı oldu, ancak namzet listesine giremedi. Sonrasında aynı partinin Mayıs 2015’ye yapılan 2. Doğaüstü Kongresi’nde halen sürdürmekte olduğu Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Açelya Elmas

Ayhan Oğan, 4 Ağustos 2017 tarihinde CNNTürk’te katıldığı programda CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı‘nın OHAL ile ilgili sözlerine karşılık olarak “Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan’dır” ifadesini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı