A

Aykut Erdoğdu

Aykut Erdoğdu Biyografisi

Haziran 2011’de Cumhuriyet Millet Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi.

Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde İşçi bir babanın 4 çocuğundan en küçüğü olarak doğmuştur. Annesinin adı Seher, babasının adı Asım’dır. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da tamamladı. 1993 yılında Ankara’da, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Ulus Yönetimi bölümünden mezun oldu.

1995 yılında Hazine Müsteşarlığı’nda Stajyer Hazine Konladı. 2002 yılında The Institute of Chartered Accountants of Scotland’da Uluslararası Teftiş ve Muhasebe Standartları ve meslek başı tecrübesiyle denetçi eğitimleri fark etti. Define Müsteşarlığı’nda tayin yaparken dünyanın saygın üniversitelerinden ABD de Carnegie Mellon’dan 2007 yılında Ulus Politikaları ve Yönetimi üstüne yüksek lisans derecesi aldı.

Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışarıda iç kontrol, Avrupa Birliği düzenlemeleri, risk yönetimi, Katılım Öncesi Parasal Yardımların Denetimi, bağımsız teftiş, proje yönetimi, milletlerarası fon sağlayıcı kuruluşlar (EU, IMF, UN ve Dünya Bankası) ve öteki mesleki konularda eğitimlere katıldı.

2005 yılında ABD İç Denetçiler Enstitüsü’nden Sertifikalı İç Kontrol Eden (Certified Internal Auditor) unvanı aldı.

Milletlerarası muhasebe ve teftiş standartları, finansal inceleme, bilgisayarlı modelleme, finansal modelleme, nicel analiz konularında uzmanlığı bulunmaktadır.

Define Müsteşarlığı’ndaki görevi esnasında IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilen dağıtılmış projelerin başdenetçisi olarak tahsis yaptı.

Haziran 2011’de Türkiye genel seçimleri’nde Cumhuriyet Insanlar Partisi’nden 24. dönem istanbul Milletvekili seçildi. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyeliği ve Komisyon’da CHP Grup sözcülüğü görevlerini yürüttü. 6 Eylül 2014‘te CHP Parti Meclisi üyesi seçildi. 23 Ekim 2014 tarihinde Parti Meclisi’nden istifa etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 17 Aralık 2013 soruşturmasından daha sonra oluşturulan CHP Kriz Masası’nın Başkanlığı’na getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça Bingöl

İngilizce ve Almanca haberdar olan Aykut Erdoğdu, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Aykut Erdoğdu, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar CHP‘den istanbul 2. Alan milletvekili seçildi.

Kitapları :
2015 – Yağma Yılları

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı