A

Aykut Gürel

Aykut Gürel Biyografisi

Aykut Gürel, 29 Nisan 1963 tarihinde istanbul’da Şişli’de doğmuştur. Tam adı Uğur Aykut Gürel’dir. Annesi Şükriye Hanım Erzurumlu, Malatyalı babası Fehmi Bey öğretmendir. İmre adında abisi ve İnci adında ablası vardır. 5 yaşında iken yapılan zeka testleri yüksek çıkında ve okuma yazmayı da evvelden öğrendiğinden doğrudan ikinci sınıftan okula başladı. 9 yaşında gitar çalmasını öğrendi.
Kabataş Kolejinden 16 yaşında mezun olduktan sonradan Yıldız Teknik Üniversitesi Cihaz Fakültesinde Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

Lise 2. Sınıfta iken Üçgenin Taban Olmayan Kenarı Marmara Oteli’nde çalan Topkapı Orkestrası’ndan gelen önerge ile onlara katıldı ve orkestrada gitar çalmaya başladı. Sonra da Timur Selçuk’un okuluna gidip orada Neşet Ruacan’dan müzik teorisi dersleri aldı.

Üniversitedeyken ve Boğaziçi Üniversitesi’nin müzik kulübünde kurduğu Mass adlı grupla müzik yaptı. Türkiye’de ilk kez slap çalan basçı oldu. Topkapı Orkestrası’ndan gelen öneri ile onlarla çalıştı. 5 ay sonra da Kenan Doğulu’nun orkestrası olan Turanlar orkestrasına geçti. Her gün üç saat gazinoda, beş saat gece kulübünde çaldı. O ekiple bir ses kaydı gerçekleştirmek isterler. İstanbul Ses ilerinden İhsan Apçı, Aykut’un çok iyi bas çaldığını ayrım eder ve onu stüdyo müzisyenliğine yönlendirir. Çeşitli albümlere çalmaya başlar.

Tüm bu yoğunluğunun arasına Ermeni-Rum camiasının çıkardığı bir gazetede müzik muhabiri olarak ödev yapar. Bu sayede basın kartı olur ve Uyruk Liselerarası Müzik Yarışması’nı rahatlıkla izler. O yarışmaların birinde Kadıköy Anadolu Lisesi adına yarışmaya katılan turunculu bir kız dikkatini çeker. Adı Seden olan bu kıza elindeki üç-dört film makarasını harcar. Boğaziçi’nde Mass ile müzik yaptıkları dönemde bir soliste gereksinim duyduklarında aklına hemen bu turunculu kız kazanç. Seden Kutlubay’a onlarla şarkı söylemesi için anında haber uçurulur. Sene 1983’nesil. Seden Kutlubay bir cumartesi günü Boğaziçi’ne gelir. Seden’e kötü halde kafayı takar. Ama Seden’e grup arkadaşları da kafayı takmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Reşit Rey

O yıllar, Melih Nazik’ın da asistanlığını yapmaya başlayan Aykut Gürel, grubun solistliğinin yanı sıra jingle söylemek üzere Seden’i Melih’in ekibine alır. bir de Seden’le birlikte olabilse her şey daha güzel olacaktır. Fakat Seden, Mass grubundan başka bir çocukla çıkmaya başlamış ve Aykut’un tepesini attırmıştır. Aykut, bir mazeret bularak Seden’le kavga eder ve küser.

Aynı dönemde sahnede birlikte çalıştığı Özdemir Erdoğan ile albümünü birlikte yaptılar. Sonrasında Garo Mafyan ve Selçuk Başar‘la tanıştı. İstanbul Gelişim Orkestrasında ikinci keyboard olarak çalıştı. 20’ li yaşlarda Eurovision Türkiye elemelerinde birkaç kez orkestra şefi olarak tayin aldı.

O esnada hayatına diğer bir bayan girer ve bu evlilikten kızı İrem dünyaya gelilın sonunda da biter. Seden’le ise Melih Kibar’ın stüdyosunda beraber çalışsa da hala barışmamıştır.

Sonunda bir gün stüdyoda Seden’le barıştırılır. Aykut Gürel, Nilüfer’in yeni orkestrasında çalarken vokalist kadrosunda da Seden oldu. sonradan da Aykut Gürel, İlhan İrem orkestrasının şefi oldu.

1990 yılında Ajda Pekkan’ın ‘Yaz Yaz Yaz’ albümünün misklerini hazırladı. Onno Tunç’un teklifi ile Sezen Aksu’nun basçısı oldu. Onno Tunç ile çalışması ona çok şeyler katar. Sezen Aksu’nun orkestra şefliğini yaptı. . Birkaç sene sonra Sezen Aksu’nun yanına ayrıldı.

sırası gelmişken kariyerine, Aşkın Nur Yengi’nin Hesap Ver, Emel Müftüoğlu’nun Faka Bastın, Yonca Evcimik’in Kendine Gel albümlerinin prodüktörlüğü de ekledi. Sonradan tekrar Sezen Aksu ile çalışmaya başladı. 2000 yılına kadar ekibe katılan Ozan Doğulu ile Murat Yeter ile beraber çalıştı.

2002 yılında eşi Seden Gürel (Kutlubay) ile beraber İrem Records’u kurdu.

Evlilikleri :
1.eşi :1986 yılında evlendiği eşinden İrem (d.1987) adında bir kızı vardır. Bir yılın sonunda 1987 yılında boşandılar.
2.eşi : Aykut Gürel, 26 Haziran 1989 tarihinde Seden Gürel ile evlendi. 23 sene evlilikten sonra 2 Haziran 2012 tarihinde boşandı. Emre (d.1990) adında bir oğlu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akif Beki
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı