A

Ayla Erduran

Ayla Erduran Biyografisi

Müzisyen, kemancı

Işık Halkası Erduran, 22 Eylül 1934 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Daha 4 yaşındayken keman çalmayı öğrenmiştir. İlk resitalini on yaşında, Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer eşliğinde Saray Sineması’nda verdi.

11 yaşında Niccolo Paganini‘nin konçertosunu çalarak Paris Konservatuvarı’na kabul edildi. 1946 yılında başladığı Paris Ulusal Konservatuvarında; Benedetti ve Benvenuti ile eğitim görerek keman bölümünden 1951 yılında mezun olmuştur. 1951 – 1955 yılları aralarında ise ABD’de Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalıştı.

1957 – 1958 yılları arasında Moskova Konservatuarında David Oistrakh ile çalıştı. 1957 yılında “Wieniawski” yarışmasında birincil altıya girerek ödül kazandı. Avrupa’nın farklı alanlara yönlendirilmiş kentlerinde, Güney Amerika’da ve ABD, Kanada, Ortadoğu, Hindistan, Afrika, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’nin böylece çok uygun turneler yaptı.

Belçika Kraliçesi Elizabeth’in de izlediği Brüksel‘de Ulvi Cemal Erkin‘in keman konçertosunun ilk seslendirmesini 1958 yılında yaptı.

1963 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu ve Anadolu’nun dağıtılmış köşelerinde konserler verdi.

1964 yılında Mithat Fenmen eşliğinde Londra’da verdiği ilk resitalinde “Harriet Cohen-Olga Verney” ödülünü kazandı. 1965 yılında tekrar Londra‘da Albert Hall’da Rozhdestvensky ile Johannes Brahms’ın keman konçertosunu seslendirdiği konser BBC göre naklen yayınlandı. Işık Halkası Erduran’ın seslendirmeleri; Kanada, İsviçre, İngiltere, Almanya, Brezilya, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Irak, Hollanda ve ABD‘deki bir çok eyaletin radyolarında kayıtları bulunmaktadır.

1970 yılında Hollanda’da Ludwig van Beethoven Ödülü’nü kazandı. 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1973 yılından 1990’lara değin İsviçre’deki Conservatoire Populaire’de ve Lozan Konservatuvarı fayda sınıfında öğretmenlik yaptı ve günümüzün böylece fazla meşhur sanatçısını yetiştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anthony Hopkins

Hale Erduran’ın hayatı 2002 yılında Müzik yazarı Evin İlyasoğlu tarafından “Ülkü’yı Dinler misiniz?” adıyla biyografik roman olarak kaleme alındı.

Ülkü Erduran, “Archive Series” albüm dizisinde Antonio Stradivari‘nin 1710 yapımı “Nelson-ex, The Roederer” kemanıyla çaldı.1994 yılında bu kemanı sattı ve daha sonra 1720 yapımı “Guarnerius” yapımı bir keman kullanmaya başladı.

Işık Halkası Erduran’a 2004 yılında 70 yaşındayken, “Hayalleriniz nedir ?” diye sorduklarında şu cevabı vermiştir:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifSonsuza değin sahnede kalmayı düş etmiyorum. Eugene Ysaye gibi büyük kemancılar bile sahneyi bırakma zamanı konusunda hatalı yapabildi. 80’inde sahneye çıktığında arşesi titriyordu, çevresindekilere espri konusu olmuştu. Hocam Zino Francescatti, 70 yaşında Peter İlyiç Çaykovski‘nin konçertosunu çaldıktan sonra şefe “Nasıl buldunuz” diye sormuş. “Gerçekten harika” cevabını alınca “Öyleyse bu benim son konserim olacak” demiş. Ben de maksimum beş ya da altı yıl daha konser veririm. Daha Sonra arkadaşlarımla, gençlerle oda müziği niyetlenmek istiyorum. Bugüne değin hayatım müzikle doluydu. Yakınım, ailem yok ne eyvah ama ama haricen kocaman bir dünya var. Hayatım dört duvar arasında hiç durmaksızın keman çalışarak geçti. Güneşe, gökyüzüne hasret yaşadım. Hemen hayalim doğanın içinde elde etmek, güneşi tenimde hissetmek. Geçmişte yelkenliyle Ege’nin mavisinde kaybolmayı hayal ederdim. Hemen Doğu Karadeniz’e gidip ormanlarda yürüyüş gerçekleştirmek, kaba bir beygir gibi doğaya karışmak istiyorum. Bir diğer hayalim, geçmişte konser verdiğim ve sokaklarında gezemediğim şehirlere turist olarak gitmek.

Albümleri :
2004 – Hale Erduran Plays Johannes Brahms
2004 – Hale Erduran Plays Brahms (Piano Trios No. 2-3)
2004 – Ayla Erduran Plays With Mithat Fenmen
2004 – Işık Halkası Erduran Plays J. S. Bach
2008 – Evraklar Serisi – 5

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anton Lang
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı