A

Ayşe Nana

Ayşe Nana Biyografisi

istanbul’lu bir Ermeni olan Nana, danslarıyla çoğu ülkenin gündemini sarsmış, Federico Fellini‘ye de La Dolce Vita filmi için ilham vermişti.

Ayşe Nana, 1950’lerden 1980’e değin istanbul, Roma ve Paris’te pavyonlarda dansözlük yapmış, 80’lerden sonra tiyatrolar, dans okulları açmıştı.

Ayşe Nana, 1 Ocak 1936 taruş semtinde doğmuştur. İstanbullu bir Ermeni’dir. Ana adı Hermin Arslanoğlu’dur.

Ayşe Nana, 1951 yılında 15 yaşındayken bir müsabaka da “Boğaziçi Güzeli” seçilmiştir. 1954 yılında 18 yaşında Kervansaray gazinosunda dansa başlamış sonra sinemaya geçmiştir.

Ayşe Nana 1954 yılında 18 yaşında iken, Kervansaray gazinosunda keza şovmen ayrıca de direktörlük yapan Orhan Boran‘ın yanında giderek gazinoda dans etmek istediğini söylemiştir.

1958 yılında İtalya’ya giderek Roma‘ya yerleşmiştir.

5 Kasım 1958’de Roma’da Rugantino adında bir gece kulübündeki bir milyarderin düzenlediği doğum günü partisinde dansıyla hem İtalya keza Türkiye gündemine oturmuştu. Kulüp Amerikalı milyarder Peter Howard Vanderbilt tarafından bu geceliğine “kapatılmış”. Orkestra her zamanki “demirbaşlar” değil, “hususi”; New Orleans Jazz Band. Konuklar da böylece ünlü, ilk bakışta göze çarpanlar; Tyrone Power , Elsa Martinelli , Linda Christian , Anna Maria Mussolini ve Federico Fellini ile Anita Ekberg‘in topluluk masası davetin flaş isimleri. Nana’nın partideki üstsüz fotoğraflarını fotografçı Tezio Secciaroli çekerek haftalık L’Espresso dergisinde yayınlanmış, Katoliklerin tepkisini çekmişti. “İzinsiz niyetlenmek ve müstehcen ağırlama yerine getirmek” gerekçesiyle gözaltına alınan Nana, adı öğrenilemeyen bir milyarderin kefaletini ödemesiyle sınırdışı edilmekten kurtulmuş, arkasından gazeteci Saro Balsamo ile nişanlanmıştı.

Dansı yaş haddinden 80’lerin başında bırakınca da sahneden kopmadı. Dans okulları açtı. Tiyatro kurdu, batırdı, çıkardı. Değişik filmlerde oynadı. Film de çekti. Roma’da son yıllarda bir cep tiyatrosunda erotik oyunlar sahneledi. Bir gün sahnede ‘‘Brava La Turca’’ diyen bir seyirciye hakaretler yağdırdı. ‘‘Ben Türk değil, vatansız bir Ermeniyim. Türkler atalarımı kesip doğradılar’’ diye bağırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alper Rende

12 eylül döneminde T.C. vatandaşlığından çıkartıldı.

Bir görüşme da “Vatansızlar” diye bir kitap yazdığını ve Asala sempatizanı olduğunu söylemiştir.

Günümüz de o kadar rastlanmasa bile, her hâlükarda iyi kıvırdığından dolayı güven vermeyen, kaypak hareket çekenler için “Dansöz Nana gibi kıvırma” benzetmesi gündelik konuşmalar da kullanılırdı.

Ayşe Nana, gazeteci Saro Balsamo ile evlendi. Sopranoluk yapan Argia adında bir kızı var.

Ayşe Nana, 30 Ocak 2014 tarihinde kanser nedeniyle 78 yaşında Roma’da öldü.

Filmleri :
1955 – Çılgın Bakire
1952 – İngiliz Kemal Lawrence’e Aleyhinde (Dansöz)
1952 – Laf Müdafaanındır
1952 – Efelerin Efesi (Kendisi)
1952 – Edi İle Büdü
1952 – Aşk Besteleri
1951 – İstanbul Çiçekleri (Dansöz)
1951 – Cem Sultan
1951 – Barbaros Hayrettin Paşa

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı