E

Erol Simavi

Erol Simavi Biyografisi

Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi’nin oğludur.

Erol Simavi, 1930 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi babasının Melek Hanım diye seslendiği Fatma hanım, babası Sedat Simavi’dir. Işık Lisesi’nden 1949 yılında mezun oldu. 1953 yılında babasının ölmesi ile abisi Haldun Simavi ile birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimine geçti.

Erol Simavi, gazeteciliğe on iez 7 Gün, Karikatür dergilerinde mücellit olarak başladı. Daha Sonra terfi edip makinist oldu. Daha Sonra yine terfi edip fotoğrafçı oldu. Daha Sonra Özgürlük’i çıkarırken klişehane kuruldu ve orada çalıştı.

1968 yılında Haldun ile Erol Simavi’nin ortaklığı bitti. 1971 yılında Veb Ofset grubunu yaratıcı abisi Haldun Simavi, Özgürlük gazetesini tamamıyla Erol Simavi’ye bıraktı. Bağımsızlık gazetesinin yanına Kelebek, Hafta Sonu, TV’de 7 Gün, Çarşaf, Gong, Ağırlama gibi ilaveler çıkardı.

Askerliğini Ankara’da Milli Savunma Temsil Bürosu’nda yerine geçen kimse subay olarak yaptı.

22 Haziran 1993 tarihinde Hürriyet gazetesinin %25lik payını 16 milyon dolar karşılığında Erol Aksoy’a sattı. 1993 yılında İsviçre’ye yerleşti. 29 Haziran 1994 tarihinde geri kalan hisselerini Kültürlü Doğan‘a satarak medya sektöründen ayrıldı.

Erol Simavi, iş adamı Kadir Has’ın eşi Rezzan Germirli’nin teyzesinin kızı Yalı komşuları Yağcıgillerin torunu Emine Belma Başar ile 1953 yılında evlendi. 1980 yılının Şubat ayında 23 yaşındaki oğlu Saffet (d.1957) öldü. Sedat Simavi (d.1953) adında oğlu vardır.

Erol Simavi’nin şarkıcı Gönül Yazar ile 1968 yılında birlikteliğinden Yasemin Simavi adında bir kızı 1970 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde doğdu.

Uzun yıllar İsviçre’de ikamet eden Erol Simavi, birkaç yıl önce taşındığı Monaco‘da tedavi gördüğü hastanede 8 Haziran 2015 tarihinde 85 yaşında vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erdil Yaşaroğlu
Arananlar:
Belma Simavi biyografi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı