F

Fatih Ürek

Fatih Ürek Biyografisi

Fatih Ürek, 3 Nisan 1966 tarihinde Erzurum’da doğmuştur.
Sevgi, Selviolan Fatih Ürek bir yaşındayken, Erzurum‘da bir sucuk fabrikasında kasaplık yapan, aslen Malatya’lı olan babası Şerafettin Ürek’in Bursa‘ya taşınması ile orada büyüdü. Annesi Seher Hanımdır. İlkokulu Bursa’da okudu. Babası niyetlenmek için istanbul’a gitti. Babası altı ayda bir eve geliyordu bu yüzden onu annesi büyüttü. Orta birde beklemeye kalır: ‘‘O yıl Bursa Devlet Tiyatrosu’nun figüran kadrosuna girdi. 20 yaşına değin tiyatroda çalıştı. Sonra adaletsizlik yapıldığını düşündüğü için işten çıktı. Bu dönemde; züccaciyecide, mobilyacıda çalıştı, kuş sattı.

Ablasıyla bir gün; Taylan Gazinosu’na yemeğe gittiklerinde orada ona şarkı söyle diye ısrar ettiler, beğenilince arkasında İş önerge ettiler. Bu Nedenle sahneye adım atmış oldu. sırası gelmişken züccaciyecide çalışmaya devam ederek bir öğretmen tutup şarkı çalışmaya başladı.

Gençliğinde ses sanatçısı olmaya karar verdikten sonra Bursa’da Taylan Gazinosunda çalışmaya başladı, sonradan da 1989 yılında İstanbul’a taşındı. Önce Şişli’de oturdu, sonra para kazanmaya başladıkça mahalle değiştirdi, önce Etiler’e, oradan Tarabya ve Sarıyer’e taşındı.

1993 yılında çıkardığı Yaktı Yaktı albümüyle, Times Dergisinin düzenlediği ankette “Best Album Cover Of All Time” ödülünü kazandı.

Fatih Ürek, köfte dudaklarıyla çizgi film kahramanı Fred Çakmaştaş’a benzetilmektedir. Parıltılı pantolon, Transparan gömlek, Yılan dansı ve “Hadi Hadi” şarkısıyla güler yüzlü suratı hafızalara kazınmıştır.

Fatih Ürek’e ilk defa Mehmet Ali Erbil ‘‘top’’ diyerek aklı sıra mizah ile karışık aşağılamıştır. Fakat Fatih Ürek, bu alıcı saldırılara yanıt vermemektedir.

Bodrum’da cafe açan Fatih Ürek, istanbul Astoria’da ikamet etmektedir.

Zayıflamak için mide ameliyatı geçiren ve kısa sürede 30 kilo veren Fatih Ürek, imajını da yeniledi. 5 Eylül 2015 Cumartesi akşamı yayınlanan İşte Benim Stilim All Star yarışmasına misafir ressam olarak katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fredrik Ljungberg

Filmleri ve Dizileri :
2014 – Rimolar ve Zimolar: Kasabada Uzlaşma(Sinema Filmi)
2014 – Analı Oğullu (TV Dizisi)
2008 – Şeytanın Pabucu (Burhan) (Sinema Filmi)
2008 – Fazla Hoş Hareketler Bunlar (Singer)(TV Dizisi)
2005 – Kapıları Açmak (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2004 – Pardon (Nöbet Tutan Asker) (Sinema Filmi)
2003 – Neredesin Firuze (Emre Menekşe) (Sinema Filmi)
2002 – Reyting Hamdi (Fred Çakmaktaş) (TV Dizisi)
1997 – Ruhsar (Ferruh) (TV Dizisi)
1996 – Tatlı Kaçıklar (Misafir Oyuncu ) (TV Dizisi)
1996 – Beyaz Show (Kendisi) (Tv Programı)

Albümleri :
1993 – Yaktı Yaktı
1995 – Sen İki Gözümsün
2008 – Sus
2009 – Hala Hala
2010 – Alırım aklını
2011 – Hayde
2012 – 300 – 500
2013 – Bak Güzele
2015 – Altın Devir

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı