F

Filiz Akın

Filiz Akın Biyografisi

Aktris, yazan. Türk sinemasının en başarılı bayan oyuncularından biri olan Akın, 60’lı yıllardan günümüze rol aldığı sayısız filmde bir çok ayrı karakteri canlandırmış, zerafet ikonu olmuştur. Güzelliği ve asaletiyle romantik temalı Türk filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu olan Akın’ın kayda değer filmlerinden bazıları; Reyhan, Utanç, Umutsuzlar, Prangasız Mahkumlar, Ankara Ekspresi, İki Gemi Yanyana ve Gurbet Kuşları‘dır.
Filiz Akın, 2 Ocak 1943 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Reel adı Suna Akın’dır. Annesi Leman hanımdır. TED Ankara Koleji‘ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne kaydolan Akın, başarılı bir öğrenciydi. İyi derecede Fransızca ve İngilizce haberdar olan, mimar edinmek istemesine rağmen bir turizm acentasında çalışmaya başlayan Akın, 2 sene süreyle şef olarak atama yaptı. Kolej yıllarından bir arkadaşının tavsiyesiyle sinema sektörüne girmeyi düşünmeye başlayan Akın, 1962‘de Ressam dergisinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Yeşilçam’a adım atmasında manâlı olan bu gelişmeden daha sonra Memduh Ün‘ün yönetmenliğini yaptığı Akasyalar Açarken filmiyle sinema kariyeri başladı. Arkasında Şakayla Karmakarışık adlı filmde Ajda Pekkan‘la başrolü paylaşan oyuncu, Bayan Berberi ve Kadın Terzisi filmlerinde canlandırdığı rollerle adını geniş kitlelere duyurdu.

Filiz Akın, dramadan komediye çoğu bambaşka türde oyunculuğunun zirvesindeydi. Film yönetmeni Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan’la nişanlandı. 1964 yılında izleyiciyle buluşan Yankesici Kız adlı filmdeki oyunculuğuyla da övgüler bölge aktris, o dönemde yapımcı ve yönetmen olan Türker İnanoğlu ile tanıştı. 1964 yılında Yankesici Kız” filminin galasına Karabük‘e bu arada benzer arabada Filiz Akın, Ahmet Tarık Tekçe ve Ahmet Tarık Tekçe’nin eşi, Türker İnanoğlu ve şoför bulunuyordu. Karabük yakınlarında olantrafik kazasında Ahmet Tarık Tekçe ve şoförü öldü.

İnanoğlu yönetimindeki çoğu filmde başrolde oynayan Akın, bir süre sonra meşhur rejisörle 1964 yılında dünya evine girdi. Bu evlilikten İlker İnanoğlu (d. 20.08.1965) adında bir erkek çocukları oldu.

1965 yılında Akın, filmografisine bir film daha ekledi: Kolejli Kızın Aşkı. Ayhan Işık‘la başrolleri paylaştıkları yapımdaki rolüyle romantik temalı Türk filmlerinin vazgeçilmez ismi olan Akın, sonradan Cüneyt Arkın‘la kamera önüne geçtikleri Çıtkırıldım da benzer bir tiplemeyi canlandırdı. 1969 yılının Mayıs ayında Filiz Akın’ın, Necdet Tosun‘un refakatinde, bazı allerji tedavisi için Londra‘ya gider, aynı hastanede tedavi olmakta olan Filiz adındaki bir Türk hasta ölür. Fakat bu fena haber Türkiye’ye Filiz Akın öldü diye ulaşınca aynı tarihte Adana’da yapılmakta olan Altın Koza Film Festivali’nde anısına saygı duruşu bile yapılmıştı!

Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik’le birlikte Kare-Birli olarak adlandırılan en büyük dört kadın yıldızdan biri oldu.

121 sinema filminin başrolünde oynadı. “Kolejli Kız” olarak anıldı. Türk sinemasının ilk sarışın Avrupai bayan yıldızı ve bununla beraber en hoş ve zarif yüzlü kadını oldu. Lakin sinema kariyerini kocasının şirketiyle sınırladığı için o kadar ciddi filmde yer alamadı. 1976’da Türk sanat müziği şarkıcısı olarak gazino sahnelerine çıktı, sinemadan gelip “assolist” olan birincil ad oldu fakat daha sonra “solistaltı”na indi. Bu süreçte meşhur mafya İnci Baba (Mehmet Nabi inciler) tarafından bıçaklatıldı. Uzun süre Paris‘te yaşadı.

Ayhan Işık, Akıllı Müren, Sadri Alışık, Ediz Hun, İzzet Günay, Tarık Akan ve Kartal Tibet gibi döneminin başarılı erkek oyuncularıyla başrolleri paylaştığı sayısız filmle izleyicinin gönlünde taht kuran Akın, o süre Paris Büyük Elçisi olan MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal‘la 1994 yılında evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fatma Güldemet Sarı

Akın 1971 yılında çekilen “Ankara Ekspresi” filmindeki Hilda rolüyle Antalya Film Festivali‘nde “En başarılı bayan oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Akın, 80’lerin başında sinemaya veda etti. Aktris yıllar sonradan, 1989‘da tekrar izleyiciyle buluştu. TRT için çekilen Geçmiş Bahar Mimozaları‘nda Rutkay Aziz ve Mehmet Günsür‘la başrolleri paylaştı.

Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak yazmaya başlayan Akın, Hey, Kelebek/Bağımsızlık gibi gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. 2002‘de yakalandığı çene kanserini yendi. Kansere aleyhinde yardım amaçlı başlattığı “Sarı bilezik” ve “Mavi bilezik” gibi kampanyalar oldukça başarılı oldu. Aktris, 2005‘te rahatsızlık sonrası deneyimlerini kaleme aldığı Hayata Merhaba, sonradan da “Filiz Akın ile Güzellik, Sağlık ve Genç Kalma Üstüne” isimleri kitapları yayımladı. Filiz Akın, Starkey İşitme Vakfı onursal başkanı olarak “Türkiye’de İşitmeyen Kalmasın” adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.

Filiz Akın’ın en büyük hayranlarından biri olarak aşina Pınar Çekirge, aktrisi Türk Sineması’ndaki yeri, ikonografik ve toplumbilimsel değeriyle değerlendirdiği “Başrolde Filiz Akın” isimli kitabı 2007‘de yayınladı.

TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi Akın, halen Sabahtan Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ekin Türkantos Kadar Filiz Akın’la Yapılmış Röportaj

Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde okurken Yeşilçam’a geçiş yaptınız. Arkeoloji istediğiniz bölüm değil miydi?

Bir arkadaşımın annesi baştan sona müracaat etmiştim. Arkeoloji güzel bir birim. İlk sene mitoloji okudum, keyifliydi. Annem merdivenlerden düşmüştü. Geçinebilmemiz için birimizin çalışması gerekiyordu. Annem ve babam ayrıydı. Koleji bitirince anında o yaz hedeflemek zorunda kaldım. Gerçekten Ortadoğu’da mimari ve dekorasyon okumak istiyordum.

Sizce kariyeriniz için en manâlı film hangisiydi?

‘Umutsuzlar’ ile ‘Ankara Ekspresi’dir. Çünkü bu iki filmde değişik iki kadını oynuyorum. Ben cinsel tarafım vurgulanmış bir oyuncu değilim. Bunu en iyi Müjde Ar değerlendirmiştir. Cinsel obje olmadan kadının cinsel sorunlarını sinemaya aktardı. Bizim hikayelerimizde bu gerekmiyordu. Bu anlamda en fazla hissedilen oyuncu Türkan Şoray’dır. Fazla kadınsı bulunur, beğenilir. Onun gülüşü, bakışı herkesin dilindedir. Ben bundan uzaktan olmak istedim. Bu taraf eksik olunca çok arzulanmayan kadın, kadın seyircinin de dikkatini çekmiyor. Ama ‘Ankara Ekspresi’nde erkeklerin başını döndüren lakin onlarla yakınlık kurmayan bir ajan bayan rolü vardı. Bunu yapabileceğimi biliyordum. Çünkü bu bir oyun. Ben aramak değil. İnsanın içinde Rus bebekleri gibi öyle fazla kişiliği var. Doğal sarışın olmama rağmen sinemada sarışın rollere en yerinde birey bendim. Başrole düşünüldüğümde sevinmiştim.

Ya başrol verilmeseydi…

O zaman üzülürdüm. Çünkü benim başka bir yanımı ortaya çıkarttı. Hayat bir oyun diye düşünüyorum. Fakat tekrar tekrar da çok sevimli yok. İnişli, çıkışlı bir yol. İnsanlar bizlere bakıp paraları, şöhretleri oldu diye düşünüyor. Oyunculuğun çok boşlukları vardır. Hissi dünyası kuvvet. Yaşadıkları acıları hep içine atmak zorunda kalmıştır oyuncular. Bunu söylememin nedeni ise gençlerden çok özenen var. Bunu düşünerek girsinler. Çünkü faturası ağır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fatma Şahin

Sinemayı niçin bıraktınız?

Bırakmayı düşünmüyordum lakin televizyon gelmişti. ‘Dallas’ tarzı diziler de Türk filmleri kıvamındaydı. Daha fazla komplo vardı. Seyirci, evine dönük yaşamaya başladı. Kimse filmlere gitmiyordu. Erkek izleyiciler için erotik mesajlı filmler yapılıyordu. Bir dizi yaptım sadece. Büyük konuşmak istemiyorum fakat bir daha dizi yapmak istemiyorum.

Peki hiç kayda değer bir proje gelmiyor mu sıcak bakabileceğiniz?

Geliyor. Fakat bensiz de oluyor sinema. Özlemiyorum da. Çünkü 117 film yapmışım. Bu büyük bir hoşnutluk.

Kimleri beğenirsiniz?

Arzum Onan ve Defne Samyeli gibi sansasyondan uzakta, başarısını yalnızca çekicilik üzerine kurmamış kişileri seviyorum. Sanem Çelik ve Nurgül Yeşilçay’ı beğenirim. Hülya Avşar da bir oyuncudur.

Rahatsızlık sürecine gelirsek… ‘Neden ben?’ diye düşündünüz mü?

Kanser olağan bir kelime olsun istiyorum. Tedavisi zorlama ama var. Biraz tanınıyorsam bu beni rahatsızlık karşısında özel kılmıyor. Sadece hatalı teşhis konulduğunda yıkılmıştım. Derhal Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ ile Merve İldeniz ve Serdar Önal’ın o şerefli duruş hoşuma gidiyor. Velvele yapmadıkları gibi herkesi susturdular. Dünyada büyük savaşlar oluyor. Bunun yanında bizimki hiçbir şey yok diyorlar. Bende buna öncülük yapabildiysem sevinirim.

‘Arkadaşım reiki yollasa da acılarım hafiflese’ dediğinizi okumuştum. Bu tarz yöntemlerden yararlandınız mı?

Bircan Usallı beni reiki uzmanına götürdü. Düşüncenin bir gücü olduğunu ve yol kat ettiğini düşünüyorum. İleride bu konuda bilimsel incelemeler yapılacak. Bu hastalığın kimlerin başına geldiğine baktığınızda onların sevgi ve enerji dünyasına sığındığını görürsünüz. Bu rastlantı değil. Artı düşünceye inanıyorum.

Kitabınız ne anlatıyor?

Zayıflama, ameliyatsız güzelleşme sırları, makyaj sırlarım, anti-aging ve uzmanlarla konuşmalarım var.

Sadece burnunuz ameliyatlı değil mi?

Burun ameliyatı, liposuction ve lifting yaptırmıştım.

Botox konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaş arasındaki çizgilere yanıt verse de dolgu amaçlı yaptıranları anlamıyorum. İnsan konuşan, yürüyen, sosyal bir varlık. Bilgisi, mizah anlayışı, ürettiği şey çok kayda değer. Kendisini baştan yaratmak yerine yaşının en iyisi almak akla yatkın. Genç olacağım diye ufo gibi olmayı istemem.

Evlilikleri :
1.evliliği : yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu ile 1964 yılında evlendi. 1974 yılında boşandı. İlker İnanoğlu (d. 20.08.1965) adında oyuncu olan bir oğlu var.
2.evliliği : Ermeni işadamı Leon Bubi Rubinstein ile 1982 yılında evlendi. 1993 yılında boşandı.
3.evliliği : MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal ile 1994 yılında evlendi. Evliliği devam ediyor.

Ödülleri :
1971 – 8. Antalya Film Şenliğinde, “Ankara Ekspresi” filmindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldı.
2000 – Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Övünç Ödülü”
2003 – İstanbul Film Festivali’nde “Onur Ödülü”
2004 – ÇASOD “Emek Ödülü”
2006 – Süleyman Demirel Üniversitesi’nden “Fahri Doktor” ünvanı aldı.

Kitapları :
1993 – Güzelliklere Merhaba
2005 – Hayata Merhaba
2006 – Filiz Akın ile Alımlılık, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine
2013 – Lezzete Merhaba Mönüler, Tarifler ve Anılar

Filmleri :
1962 – Akasyalar Açarken
1962 – Şakayla Karmakarışık
1962 – Şehvet Uçurumu
1962 – Battı Balık
1962 – Sahte Düğün
1962 – Aşk Merdiveni
1963 – Bekarlık Sultanlıktır
1963 – Beyoğlu Piliçleri
1963 – Kızlar Büyüdü
1963 – Vefat Bizi Ayıramaz
1963 – Beyaz Güvercin
1963 – Ölüme Çeyrek Var
1963 – Bana Annemi Anlat
1963 – İki Gemi Yanyana
1963 – Zorunlu Milyoner
1963 – Arkadaki Sokaklar
1963 – Genç Kızların Sevgilisi
1964 – Yankesici Kız
1964 – Gurbet Kuşları
1964 – Sürücü Nebahat ve Kızı
1964 – Bayan Berberi
1964 – Meyhaneci
1964 – Uçurumdaki Kadın
1964 – Kardeş Kanı
1964 – On Hoş Ayak
1964 – İstanbul Sokaklarında
1964 – Cüppeli Gelin
1964 – Filinta Kadri
1964 – Prangasız Mahkumlar
1964 – Paylaşılmayan Sevgili
1964 – Korkunç Kesin Olmama
1964 – Asfalt Rıza
1964 – Tığ Gibi Delikanlı
1965 – Yankesicinin Aşkı (Yankesici Kızın Aşkı)
1965 – Tamirci Parçası
1965 – Babasına Bak Oğlunu Al
1965 – Yoksul Gencin Romanı
1965 – Ölüme Dek
1965 – Mirasyedi
1965 – Oğlum Oğlum
1965 – Mutluluk Gözyaşları
1965 – Şakayla Girift
1966 – Çıtkırıldım
1966 – Affedilmeyen Esin
1966 – Kolejli Kızın Aşkı
1966 – Vur Emri
1966 – Kaderin Cilvesi)
1966 – Efkarlıyım Abiler
1966 – Bar Kızı
1966 – Erkek Severse
1966 – Affet Sevgilim
1966 – Acı Rastlantı
1966 – Günahkar Bayan
1967 – Silahlı Paşazade
1967 – Ayrılık Saati
1967 – Sözde Kızlar
1967 – Bekar Odası
1967 – Affet Beni
1967 – Paşa Kızı
1967 – Hindistan Cevizi
1967 – Cici Gelin
1967 – Yıkılan Yuva
1967 – Serseriler Kralı
1967 – Sefiller
1968 – Arkadaşımın Aşkısın
1968 – Felek
1968 – Hırsız Kız
1968 – Sabah Yıldızı
1968 – Baharda Solan Çiçek
1968 – Efkarlı Sosyetede
1968 – Aşka Tövbe
1968 – Yuvana Dön Baba
1968 – Gül ve Şeker
1968 – Ömrümün Tek Gecesi
1968 – Benim de Kalbim Var
1968 – İstanbul Tatili
1968 – Aşkım Günahımdır
1969 – Son Mektup
1969 – Işveli Kız
1969 – Karlı Dağdaki Alev
1969 – Lekeli Melek
1969 – Zarar Görmüş Kalp
1969 – Hazin Aşk
1969 – Dağlar Kızı Reyhan
1969 – Yumurcak
1970 – Yuvasız Kuşlar
1970 – Yumurcak Köprüaltı Çocuğu
1970 – Fadime
1970 – Ankara Ekspresi
1970 – Yarım Kalan Saadet
1970 – Saadet Şehri
1970 – İşportacı Kız
1970 – Aşktan da Üstün
1970 – Güzel Şoför
1970 – Beyaz Güller
1971 – Minik Sevgilim
1971 – Umutsuzlar
1971 – Emine
1971 – Ömrümce Unutamadım
1971 – Oyun Bitti
1971 – Fadime Cambazhane Gülü
1971 – Seni Hoşlanmak Kaderim
1971 – Yumurcağın Tatlı Rüyaları
1971 – İki Esir
1972 – Utanç
1972 – Ayrılık
1972 – Yumurcak Minik Tanık
1972 – Tatlı Dillim
1973 – Karateci Kız
1973 – Soyguncular
1973 – Acı Yaşam
1973 – Zambaklar Açarken
1973 – Ağlıyorum
1974 – Yumurcak / VEDA
1974 – Almanyalı Yarim
1974 – Memleketim
1975 – Tatlı Cadının Maceraları
1975 – Yumurcak Belalı Tatil
1975 – Babaların Babası
1977 – Le Ricain (Sinema Filmi) 1989 – Geçmiş Bahar Mimozaları (Humeyra)(TV Dizisi)
1995 – Adana – Paris (Evraklar) (Sinema Filmi)
2011 – Gün Akşam Oldu

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gönül Yazar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı