F

Floyd Mayweather

Floyd Mayweather Biyografisi

‘The Money’ (Para) lakabıyla ünlü, dünyanın en iyi ve en çok kazanan boksörüdür.

Floyd Mayweather, 24 Şubat 1977 tarihinde ABD, Michigan, Grand Rapids’de doğmuştur. Tam adı Floyd Joy Mayweather’dir. Profesyonel boksördür. 18 Temmuz 2005 yılında Ring Magazi dergisi kadar Dünya da kendi sikletlerininin en iyi boksörü seçildi. Babası da Floyd Mayweather Sr. Eski bir Welterweight boksörü. Amcası Jeff Mayweather ise eski IBF Super Tüy önem şampiyonu. Şu an ancak antrenörü ve aynı zamanda amcası Roger mayweather ise 2 siklette üstünlük kazanmış bir boksör.

Savunmasının çok iyi olmasını babası ve amcasının onklerine borçludur. Bu savunma şekli ringde sürekli bir şekilde hareket etme. Dizlerinin üstünde dans ederek, kıvrak hareketer yapmasına dayanıyor.

Profesyonel olarak yenilgisiz ve altı kez dünya şampiyonu, on dünya şampiyonluğu ve dört öbür siklet sınıfında şampiyonluğu yer alan Floyd Mayweather WBA‘da Valter sıklet, Süper Valter Sıklet, WBC‘de Velter Sıklet, Süper Velter Sıklet ve WBO‘da Velter Sıklette kemer sahibidir.

Floyd Mayweather, iki defa Halka dergisinin (1998 ve 2007 yılında ödül kazandı) Yılın Dövüşçüsü; 2007 yılında Amerika Boks Yazarları Derneği’nin (BWAA) Yılın Dövüşçüsü ödülünü ve 2007, 2008, 2010, 2012, 2013, ve 2014 yıllarında En İyi Dövüşçü ESPY Ödülünü kazandı.

Kariyerindeki birincil maçı süper tüy siklette 11 Ekim 1996 tarihinde Roberto Apodaca ile yaptı. 2, raunda maçı Technichal Nakavt ile kazanmayı başardı. İlk ünvan maçına Genaro Hernandez ile WBC Super Tüy tartma kemerine talip oldu. Bu maçz korudu. Sonradan Lightweight’ e geçti ve aleyhinde Jose Luis Castillo‘ yu buldu.

Arturo Gatti Mayweather hakkında C Sınıfı boksör gibi ifadeler kullanmıştı. Arturo Gatti, Bunun cezasını nakavt olarak ödedi. Bu karşılaşmanın arkasından tam 1 ay daha sonra başı eski kız arkadaşı ile derde girdi kaldı ama 1 yıl hapis cezası alma durumu ile karşısında karşıya kaldı. Yargılandığı davada, kız arkadaşı onun kendisini tartıştıkları sırada tekme ve yumruk attığını ifadesinde bulundu. Ama polisin yaptığı incelemeler sonucu Floyd masum bulundu ve aklandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   François Mitterrand

Her sabah 3’te kalkıp antreman yapmaya başlayan Floyd Mayweather’in lüks konusunda en büyük tutkusu ise otomobiller olunca Miami’deki evinde ve Las Vegas’taki evindeki araçların toplamı 88 lüks otomobili bulmuştur. Hem aldığı ayakkabıları yanlızca bir defa giymekte ve sadece iç çamaşırlarına ayda 6 bin 500 dolar harcamaktadır.

2 Mayıs 2015 tarihinde boksör Manny Pacquiao ile yaptığı ve ‘yüzyılın boks maçı’ olarak tanımlanan müsabakayı da kazanarak Dünya Boks Konseyi (WBC), Dünya Boks Organizasyonu (WBO) ve Dünya Boks Birliği (WBA) kemerlerinin hepsinin birden aynı anda sahibi olan Mayweather, yalnızca bir gecede bütün 180 milyon dolar kazandı. Bu kazandığıyla birlikte toplamda 1 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın en çok kazanan sporcusu olan 38 yaşındaki namağlup boksör, 49 maçta 49 galibiyete ulaştı.

Floyd Mayweather, Koraun Mayweather, Iyanna Mayweather, Zion Shamaree Mayweather, Jirah Mayweather adlarında 4 çocuğu vardır.

Floyd Mayweather, kariyerindeki 49. maçını Eski dünya şampiyonu Andre Berto ile 13 Eylül 2015 tarihinde yaptı. Yaptığı son maçtan 32 milyon dolar kazanan Mayweather, yüzyılın müsabakası olarak belirtilmiş bir önceki maçında Filipinli Manny Pacquiao’yi yenerek 250 milyon dolar elde etmişti.

Bu maçtan daha sonra boksu bıraktığını belirtti.

Floyd Mayweather, bir organizasyon şirketinin davetlisi olarak 5 Aralık 2015 tarihinde istanbul’a geldi. 11 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan İşte Benim Stilim Yarışmasına konuk olarak katıldı, İvana Sert ile boks yaptı.

Yenilgisiz olarak ringlere veda eden meşhur boksör Floyd Mayweather, 2017 yılının Ocak ayında karma dövüş sanatları şampiyonu Conor McGregor’a, kendisiyle ringe çıkması için 15 milyon dolar önerdi.

Efsane boksör Floyd Mayweather ile UFC dövüşçüsü Conor McGregor arasındaki maç 26 Ağustos 2017 tarihinde Las Vegas‘ta yapılacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fridtjof Nansen

26 Ağustos 2017 tarihinde yapılan maçta Floyd Mayweather, UFC kafes dövüşü şampiyonu Conor McGregor‘ı 10. raundda teknik nakavtla mağlup etti. Tarihe geçen Mayweather kariyerinin son maçına çıktığını açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı