F

Francis J. Ricciardone

Francis J. Ricciardone Biyografisi

ABD‘nin Ankara büyükelçisi

Francis J. Ricciardone, 1951yılında Boston, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletlerinde doğmuştur. Malden Katolik Lisesinden mezun oldu. Dartmouth Koleji’nden 1973’te iftiharla mezun olduktan daha sonra İtalya’da okumak ve öğretmenlik yerine getirmek üzere Fulbright Bursunu kazandı. 1976 yılında İran’a öğretmen olarak gitti. 1978’de Dış Hizmetlere girene değin Güneybatı Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da seyahat etti.

Dış Hizmetlerdeki görevi süresince, Kahire, Amman ve Londra’da çalıştı. Türkiye’de, biri Körfez Savaşı’ndan sonra oluşturulan “Çekiç Zorlama” zarfında İncirlik Üssü‘nde Türk ve Amerikalı komutanlara siyasi danışmanlık, ve ikincisi 1995-1999 yılları arasında Başmüsteşar ve Maslahatgüzar olarak iki defa Türkiye’de Adana ve Ankara’da devir yaptı.

Başkan Barack Obama tarafından ABD’nin Türkiye Büyükelçisi olarak 1 Ocak 2011 tarihinde göreve atandı. Daha önce de Türkiye’de yer alan Francis J. Ricciardone’nin Türkiye, İran, Irak ve Ürdün‘le yoğun bir diplomatik tecrübesi bulunmaktadır.

Francis J. Ricciardone, 1999 Mart ayından 2001’in birincil aylarına dek Dışişleri Bakanının Irak’ın Geçiş Dönemi Özel Koordinatörlüğü(bu görevinde, görevi; Irak muhalefetinin Saddam Hüseyin‘e karşısında faaliyetlerini” koordine etmekti.), 2002-2005 yılları arasında Filipinler Cumhuriyeti ve Palau Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 2005-2008 yılları aralarında Mısır Büyükelçiliği, 2009-2010 yılları arasında Afganistan Büyükelçi Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Daha önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Terörizmle Mücadele Koalisyonu Görev Gücü Direktörü ve Dış Hizmetler Genel Müdürünün Kıdemli Danışmanı olarak çalıştı. Darı’ın Sina Çölünde Çokuluslu Güç ve Gözlemciler Sivil Gözlem Birimi Şefi olarak ve Irak’ta yürütülen Türkiye merkezli Kolaylık Harekatı’nın Amerikan ve Türk komutanları için Siyasi Danışman olarak çalışmıştır.

Washington DC’de İstihbarat ve Araştırma Bürosu, Yakın Doğu İşleri Bürosu ve Dış Hizmetler ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nde kıdemli makamlarda devir yaptı. Politika, program yönetimi ve siyasi rapor alanlarında ödüllere sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Haşim Taçi

Francis J. Ricciardone, Türkçe, Arapça, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Francis J. Ricciardone, Moleküler Biyolojist Marie ile evlidir. Francesca ve Chiara adında iki kızı vardır. Kızı Francesta, daha önce ödev yaptığı sırada Türkiye’de doğmuştur.

7 Temmuz 2014 tarihinde devir süresi dolan Francis J. Ricciardone, 1 Ekim 2014 tarihinde Ankara Büyükelçiliği görevini John R. Bass‘a devretti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı