J

Jack Davenport

Jack Davenport Biyografisi

Türkiye’de de gösterilmiş olan Coupling dizisindeki Steve Taylor karakteri ile belli İngiliz sinema ve dizi oyuncusu. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, FlashFroward rol aldığı öteki önemli yapımlardır.
Jack Davenport, 1 Mart 1973 tarihinde, her ikisi de tanınmış sinema oyuncuları olan Nigel Davenport ve Maria Aitken çiftinin oğlu olarak, Suffolk, İngiltere’de dünyaya geldi. Hayatının birincil yıllarını ailesi ile beraber Ibiza’da geçiren Davenport, henüz yedi yaşındayken anne babasının boşanması üstüne yatılı bir mektep olan Dragon School’a yazdırıldı. İlköğretimini tamamladıktan daha sonra Cheltenham College’i tüketen Davenport, British American Drama Academy’de drama ve oyunculuk eğitimi aldı.

Cheltenham College’da okuduğu sırada tanıştığı bir yönetmenin yönlendirmesi ile oyunculuğa başlayan Davenport, başlangıçta Hamlet’in canlandırıldığı tiyatro oyunlarında rol aldı. Liseyi bitirdikten sonra, East Anglia Üniversitesi’ne yazıldı ve burada okurken, ae Fierce Creatures (1997) adlı sinema filminde rol aldı. Fierce Creatures’ın çekimleri esnasında tanıştığı bir sinema ajentası aracılığı ile, ünlü İngiliz drama dizisi This Life’ın kadrosunda kendisine yer edindi. Davenport, This Life’da Miles Stewart karakterini canlandırdı.

1998 yılında, Channel 4 için çekilen dehşet-drama serisi Ultraviolet’in başrolünde oynayan Jack Davenport, 2000 yılında, kendisine uluslararası ünü getirecek olan T.V. serisi Coupling’de yer aldı. Meşhur İngiliz komedyen Steven Moffat tarafında yazılan Coupling, 20002004 yılları aralarında, dört sezon boyunca, İngiliz BBC kanalında yayınlandı. Jack Davenport’un, Steve Taylor adlı asıl karakteri canlandırdığı komedi dizisi, milletlerarası bir galibiyet kazandı ve Amerikan, Yunan uyarlamaları yapıldı.

Jack Davenport, ilk filmi 2003 yılında yayınlanan Karayip Korsanları serisinin bütün filmlerinde, Commodore Norrington adlı karakteri canlandırdı. Serinin birincil filmi Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003 yılında, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest 2006 yılında ve son film olan Pirates of the Caribbean: At World’s End 2007 yılında vizyona girdi ve üç filmde büyük bir ticari galibiyet kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Caan

2008 yılında, ABC kanalında yayınlanan ve de Robert J. Sawyer’ın 1999 tarihli aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan bilimkurgu dizisi FlashForward’ın kadrosuna katılan Jack Davenport, dizide Dr. Lloyd Simcoe adındaki baş karakteri canlandırdı.

Jack Davenport, 1 Mayıs 2000 tarihinden bu yanlamasına oyuncu Michelle Gomez ile evlidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı