J

Jack Dorsey

Jack Dorsey Biyografisi

İş adamı, programcı

Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square‘un kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğlu olarak doğmuştur. 13 yaşına değin St Louis Missouri’de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu oysa bitirmeden okuldan ayrıldı. sonradan New York Üniversitesine devam etti fakat buradan da bitirmeden ayrıldı. Alıştırma hayatına başladığında Kaliforniya‘ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 yılında Technology Review’de “35 yaşın altındaki en reformcu 35 birey”den biri seçildi. Jack Dorsey, en popüler sosyal ağların başında olan büyük bir galibiyet belirten Twitter’ın yaratıcısıdır. Hem Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da tahsis yapmaktadır.

Google, Twitter’ı satın almak istemiş lakin kuşkusuz satmak istemediğini belirtmiştir. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazırlanmış olduklarını açıklamışlardı. Bunun üstüne açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu önerge bana tarafından bir hakarettir, siz böyle ufak bir paraya Twitter’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile birlikte Twitter macerası; kullanıcıların durumlarını arkadaşlarıyla nasıl en basit paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en yerinde modelin SMS olduğuna karar verdi ve aynı zamanda telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda birincil tweet’i Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” (“twttr’ımı kuruyorum.”) yazmıştır.

2006’da kurulan Twitter’ın 2008’de 8 çalışanı vardı. 2015 yılında ise 600’den pozitif kişi Twitter için çalışıyor. Twitter, atılan her tweet’ten 0,043 TL kazanıyor.

Jack Dorsey, 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. Az Önce Türkiye’ye gelmemiş olan Square : Bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi minik işletmelerin müşterilerinden zeki telefonlarla (Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jessica Brown Findlay

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco’da ikamet etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı