J

Jak Kamhi

Jak Kamhi Biyografisi

Profilo Holding kurucusu ve başkanıdır.
Televizyon, buzdolabı, motosiklet, otomatik çamaşır makinesi gibi böylece fazla aletin Türkiye’deki ilk üreticisi olan Jak Kamhi iş hayatı baştan başa önemli başarılara imza attı.
Jak Kamhi, 13 Hanbul’da doğmuştur. Pera Palas‘ın karşısındaki Gül Apartmanı’nın üçüncü katında dünyaya geldi. Belli Başlı adı Jak Cordoba Sultana Hayim Kamhi’dir. Yahudi Asıllı Türk İşadamıdır. Sami Kamhi adında abisi, Şarlot adında ablası vardı. Çocukluğu Tepebaşı’nda geçti. Bene Berit ilkokulunda okudu. İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alan Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Peşinde İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi‘nden mühendislik eğitimi alarak mezun oldu. Daha Sonra Fransa“da “çelik konstrüksiyon” konusunda ihtisas yaptı.

17 yaşındayken kauçuk fabrikalarının ithal edemediği kauçuk ham maddesini bir kitapta okuduğu şekilde eski kauçuktan rejenere ham madde elde ederek iş hayatına başladı. çok iyi bildiği Fransızcası doğru üniversite stajlarında iken tercümanlık da yapıyordu. 19 yaşında Yol asfaltlama şantiyesinde çalıştı.

1949 yılında Ankara’da askerliğini protez subay olarak yaptı.

1953 yılında Yeşilköy’deki havaalanının tecridi için ABD‘den malzeme getirileceği yönünde bilgi alınca o malzemeyi Türkiye’de üretebileceğini söyleyip işe koyuldu. Bayındırlık Bakanlığı ihale açtı. Üniversiteden kimya hocasıyla beraber çalıştı, malzemeyi şartnamesine uygun şekilde imal edebilmeyi başardı. İhaleyi kazandı meslek sonunda kazandığı para onun sermayesi oldu.

O yıllarda Türkiye çimento ithal ederdi, tüm karayollarına ve çoğu müteahhitlere çimento teminine başladı.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifAvrupa’da var neden Türkiye’de yok deyip, biz de yapabiliriz dedi ve birçok ilki gerçekleştirdi. İlk buzdolabı, birincil çamaşır makinesi, ilk transistorlu radyo, ilk Honda motosikletleri O üretim etti.

Profilo Şirketi doğruca Türkiye’nin nal çivisine bile fakir olduğu, döviz darlığı çektiği yıllarda, Karayolları’nın ihtiyacı olan trafik direği, yol kenarı çelik bariyerleri gibi birçok malzemeyi üretti. Eminönü, Vatan Caddesi ve Beşiktaş’a hiçbir değerinde almadan üst geçitler yaptı. 1959’da soğutma aksamı haricinde ayrıntılarıyla yerli olanaklarla birincil Frigolux buzdolabını üretti. Bunu birincil otomatik çamaşır makineleri ve birçok mutfak eşyasının üretimi peşine düşüp takip etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Davison Rockefeller

Türkiye’de başta 1954 yılında kiralık işyeri ile Profilo’nun temelini attı. İlk olarak profil doğrama işi yaptı. Profilo Grubu, ev aletleri alanında soğutucu ile başladığı üretimini elektrikli ev aletler71 yılında şirketlerini Profilo Holding A.Ş. çatısı aşağıda bir araya getirdi. 1972′de televizyon üretimi başladı. Holding bünyesindeki Profilo Telra şirketi 1972’de üretimine siyah beyaz televizyon üreterek başladı. Profilo Telra 1991 yılında Çerkezköy’deki yeni imal yerine geçti.

Kamhi Ailesi aynı zamanda Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nin de kurucusudur.

Meslek hayatı her tarafında o kadar fazla başarıya imza attı. İstanbul Sanayi Odası (İSO), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Dış Idareli İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi kuruluşlarda uzun yıllar idare heyeti üyeliği ve bazılarında başkanlık görevini yürütmüştür.

Türkiye’nin dış tanıtımına katkıları sebebiyle, 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Ödülü”ne değer görülen Kamhi, bir dönem Başbakanlık Dış Tanıtım Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından fahri doktor unvanı verildi.

Jak Kamhi, Türk toplumunun insanlığa örnek sevgi ve hoşgörüsünü tüm dünyaya açıklamak amacıyla 1989 yılında kurulan 500. Sene Vakfı’nın, kuruluşundan 2008 yılına kadar başkanlığını yapmıştır.14 Kasım 2008’de vakfın kurucu başkanı Jak Kamhi’ye Vakfın Onursal Başkanı ünvanı verilmiştir. Vakfın başkanı ise 14 Kasım 2008’den beri Naim Güleryüz‘dür.

28 Ocak 1993 günü Jak Kamhi’ye roketli hamle yapılmak istendi. Saldırganların law silahını ateşlemekte gecikmesi ve Kamhi’nin korumalarının durumu ayrım ederek ateş etmesi üstüne suikast girişimi başarısız olmuştu.

2007 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kadar Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi. 1991 yılında ‘Chevalier de la Légion d’Honneur’ nişanına, 2006 yılında ‘Officier de la Légion d’Honneur’ nişanına, 1997 yılında da Fransa Cumhurbaşkanı göre ‘Commandeur dans l’Ordre National du Merite’ nişanına değerinde görüldü. Ayrıca Amerika Birleşmiş Devletleri‘nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Itibar Madalyası ile Türk-Amerikan Dostluk Konseyi Ticaret Liderliği Ödülüne adalet kazanan Jak Kamhi’ye, 2003 yılında da İspanya Kralı göre ‘Commander of the Order of the Spanish Civil Merit’ nişanı verildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Josh Brolin

Avrupa’nın sanayi liderleri göre kurulan Avrupa Sanayicileri Dairesel Masası (ERT) Grubu’na 1991 yılında aza olarak çağrılan birincil ve tek Türk sanayicisi Jak Kamhi, bu görevinden 2003 yılında ayrıldı.

2013 yılında “Gördüklerim Yaşadıklarım” isimli bir kitap yayınladı.

Jak Kamhi, iki defa evlendi;
1.evliliği : 1949 yılında Lea Moskoviç ile evlendi. daha sonra 1967 yılında boşandı. Hayati Kamhi (d.1950), Cefi Kamhi (d.1952) adında iki oğlu oldu. Hayati Kamhi 2012 yılında intihar etti.
2.evliliği : 1972 yılında Tüli Kamhi ile evlendi. Şinasi Kerem Kamhi (d. 17 Kasım 1977) adında bir oğlu oldu.

Ödülleri :
1991 – Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Ödülü”ne değer görüldü.
1991 – ‘Chevalier de la Légion d’Honneur’ nişanı
1992 – İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi göre fahri hekim unvanı verildi.
1997 – Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ‘Commandeur dans l’Ordre National du Merite’ nişanına değerinde görüldü.
2003 – İspanya Kralı göre ‘Commander of the Order of the Spanish Civil Merit’ nişanı verildi.
2006 – Fransa Cumhurbaşkanı kadar ‘Officier de la Légion d’Honneur’ nişanı
2007 – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer göre Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi.
Amerika Birleşmiş Devletleri’nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Itibar Madalyası
Türk-Amerikan Arkadaşlık Konseyi Ticaret Liderliği Ödülü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı