J

James Bedford

James Bedford Biyografisi

Ölümünden daha sonra vücudu dondurularak Cryonics yapılan ilk kişidir.

James Bedford, 20 Nisan 1893 tarihinde Pittsfield, Massachusetts, ABD’de doğmuştur. Tam adı James Hiram Bedford’dır.

James Bedford, Kaliforniya Üniversitesi‘nde psikoloji profesörü olarak devir yapmıştır. Ölümünden daha sonra vücudu, 12 Ocak 1967 tarihinde dondurularak Cryonics yapılan birincil kişidir. Gerçekten Böbrek kanseri olan ve çare edilemeyen James Bedford, ölümü beklemek yerine hastalığına ilerleyen yıllarda bir çözüm bulunacağını düşünerek, cryo tüpüne girdi. Dondurulmasının peşinde 50 küsür yıl geçen James Bedford, o günden beri resmen ölü kabul ediliyor olsa da tıbbi olarak ölü yok.

Cryo tüpünde organları bozulmadan bekleyen James Bedford, az önce uyanmadı fakat dondurulmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğu vakit her yerde hayata döndürülecek. Bilim, insanları dondurup her tarafta çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzakta yıldızlara yüzlerce sene sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor.

Dağıtılmış topluluklarda vücudunun dondurulma yıldönümü “Bedford Günü” olarak kutlanmaktadır.

James Bedford, 12 Ocak 1967 tarihinde Glendale, Kaliforniya, ABD’de 74 yaşında ölmüştür.

En büyük cryonics şirketi ABD’li AlcorLife Axtension Foundation. Onu American Cryonics Society, Cryonics Institute ve TransTime takip ediyor. Bu şirketlerde dondurulmuş olarak bir gün diriltilmeyi bekleyen toplam 230 ‘hasta’ bulunuyor. Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış insan sayısı ise 900 civarında. Bütün bedeni dondurmanın bedeli 150 bin, sadece başı dondurmanın bedeli ise 80 bin dolar. Ödeme kolaylıkları da sağlanıyor. Önce bir yaşam sigortası yaptırıyorsunuz. Sigortanızın primlerini ölene dek ahenkli olarak ödüyorsunuz. Ölümünüzden daha sonra kalacak olan toplu para yakınlarınıza ödenmiyor, bir miktarıyla dondurulma masrafları karşılanıyor. Geri kalanı ise faiziyle birlikte bitmiş hayata döneceğiniz, yani buzların çözüleceği güne dek sizin adınıza biriktiriliyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jaroslav Hasek

Türkiye’de bu dondurulma anlaşmasını imzalayan isimlerden biri olan Güner Kuban, bu uygulamayı “Bundan Böyle kefenin de cebi var” diyerek özetliyor. Uzlaşma imzaladığınız işyeri size bir bilezik veya kolye veriyor. İçinde, umulmadık bir şekilde ve yerde ölürseniz sizi bulanların nereye başvuracağı yazılı oluyor.

Uzlaşma gereği dondurulanların ya da dondurulmak üzere anlaşma imzalayanların ismi bir sır olarak saklanıyor. Bunu anlatmak isteyenlerinki hariç. Tanıdık dondurulmuş en ünlü iki ad yazar Dick Jones (Dick Clair olarak da biliniyor) ve efsane beyzbol oyuncusu Ted Williams, Türkiye’den de Çerkes Ethem’in yeğeni olarak bildiğimiz Güner Kuban var. Güner Kuban, Alcor firmasıyla 1992 yılında dondurulma anlaşmasını imzaladığında n 16 Türk anlaşma imza atmak için kendisine başvurmuş. Fakat bugün o isimlerin kimler olduğunu söylemiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı