J

James Blunt

James Blunt Biyografisi

İngiliz müzisyen, şarkıcı ve söz yazarı. Reel adı James Hillier Blount‘tur. Sosyoloji eğitimi, askeri geçmişi ve NATO‘daki görevi müzisyen kimliğiyle uyuşmasa da Blunt İngiltere‘nin en başarılı alternatif müzisyenlerinden biri olmuş; You’re Beautiful, Bravery, I Really Want You ve 1973 gibi hitlerle bütün dünyanın tanıdığı bir isim haline gelmiştir.
James Blunt, 22 Şubat 1974 tarihinde askeri bir hastanede Jane Blount ve Charles Blount‘un birincil çocuğu olarak dünyaya geldi. Tidworth, Wiltshire, İngiltere‘de hayata gözlerini açmıştı. İngiliz Ordusu‘nda hava subayı olarak çalışan babasının görevi dolayısıyla çocukluk yıllarında Kıbrıs ve Almanya gibi ülkelerde bulundu. sonra aileye iki küçük Blount üyesi daha katıldı. 7 yaşındayken Woolhampton’daki Elstree School’a kaydolan Blount sonradan ordudan aldığı bursla Harrow School’a devam etti. Babası uçuş aşkını oğluna da aşılamıştı ve James az önce 16 yaşındayken uçuş ehliyetinin sahibi olmuştu. Blountlar tarihi 10. yüzyıla dayanan uzun bir süreçtir orduda yer alıyorlardı. Harrow School’an Bristol University‘ye uzay mühendisliği konusunda öğrenim görmek için kaydolan artist sonra sosyoloji bölümüne devam etti. 1996‘da eğitimini tamamlayan James, ardından Royal Military Academy Sandhurst‘ta öğrenim fark etti.

Ailesinin askeri geçmişi ve kendisinin de ordu desteğiyle eğitim alması nedeniyle Blount geleneği bozmadı ve İngiliz Ordusu’nda atama almaya başladı. Kanada‘da süren askeri eğitimin arkasında Kosova‘da NATO‘nun barışma elçisi olarak çalıştı. Kariyerine geçmişiyle oldukça ters bir yönde devam etme kararı bölge sanatçı tüm enerjisini müziğe verdi. 2004 yılında birincil single’ı High’ı yayınladıktan kısa bir vakit sonra şarkıyı reklam müziği olarak uygulamak isteyen Vodafone, Blunt’un adının duyulması yönünde olumlu bir çıkış oldu. High ülkenin en sevilen şarkılarından biri haline gelmişti ve anında arkasında Blunt ikinci single’ı Wiseman’i yayınladı. Fakat şarkıcının tüm dünyaca tanınmasına niçin olan çalışması “You’re Beautiful”du. Şarkı kısa sürede radyoların en çok istek bölge çalışmalarından biri oldu ve Blunt müzik kariyerini bu hitle taçlandırdı. İngiltere listelerine 12. sıradan antre yapan şarkı sonra haftalarca bir numaradaki hakimiyetini koruyacaktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jean Piaget

Müzisyen fazla geçmeden ilk albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Albüm, “Back To Bedlam” adını taşıyordu ve o sene piyasaya çıkan Coldplay çalışması X&Y’nin bile başarısını gölgede bıraktı. Bu görkemli başlangıç sonuçlarını yalnızca İngiltere’de değil dünyanın birçok yerinde verdi. 2005 yılında senenin en başarılı hiti You’re Beautiful’du. Şarkı klibiyle de büyük bir merakla karşılanmıştı ve müzisyen medyanın gözbebeği olmuştu. Sayısız televizyon ve radyo programına katılan sanatçıya Paul McCartney de hayranlığını bildirdi ve Blunt’u gururlandırdı.

21 Şubat 2006’da müzisyen “Chasing Time: The Bedlam Sessions” DVD’sini yayınladı ve çalışma o yılın en çok satan DVD’si oldu. Gerisinde 2007 senesinde Live Earth konserleri dahilinde İngiliz müzikseverlerle bir araya geldi ve benzer yılın eylül ayında prodüksiyonunu Tom Rothrock‘un gerçekleştirdiği üçüncü stüdyo albümü “All The Lost Souls”u yayınladı. İlk single için 1973 seçildi. 1973, I Really Want You gibi çoğu hit şarkıyı bünyesinde bulunduran albüm tekrar müzik eleştirmenlerinin gözdesi oldu. “1973” keza 7 ülkede 1 numara olurken, 29 ülkede ilk 10’a girerek manâlı bir başarıya imza attı.

Albümleri :
2004 – Back to Bedlam
2006 – Chasing Time: The Bedlam Sessions (DVD/CD)
2007 – All the Lost Souls
2010 – Some kind of trouble
2013 – Moon Landing

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı