J

James Dewey Watson

James Dewey Watson Biyografisi

DNA’nın ikili sarmal yapısını, tahlilci Francis Crick ile bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

James Dewey Watson, 6 Nisan 1928 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de Jean Mitchell, James D. Watson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Chicago Üniversitesinde hayvanbilim öğrenimi gördü. Peşinde Indiana Üniversitesinde 1950 yılında doktorasına başladı. Bir araştırma bursu ile Danimarka’ya Kopenhag Üniversitesi’nde nükleik asit biyokimyasına ilişkin araştırmacı olarak gitti.

1950 ve 1953 yılları arası önce Kopenhag, sonradan da Cambridge Üniversitesinde DNA’nın inşa çözümü konusunda çalışmalarda bulundu.

1951’de , Wilkins’in X ışınları kırınımı yöntemi ile elde ettiği DNA desenini görünce , bu tekniği öğrenerek DNA’nın yapısını araştırmak amacıyla , çalışmalarını İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne aktardı ve Cavendish Labaratuvarı’nda iki yıl Francis Crick ile birlikte çalıştı.

1953-1955 arası ABD’de , California Instute of Technology’de biyoloji araştırma görevlisi olarak bulunduktan ve 1955-1956’da her tarafta Cambridge Üniversitesi’nde Francis Crick ile birlikte incelemeler yaptıktan daha sonra ülkesine döndü ve 1956’da çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde devam ettirdi.

1958’de Doçentliğe, 1961’de Profesörlüğe yükseltildi; keza 1968’de Long Island’daki Cold Spring Harbor Biyoloji Labaratuvarı’nın yöneticiliğini üslendi.1976’da Harvard Üniversitesi’ndeki öğretim görevinden ayrılmasından dolayı Cold Spring’teki idare görevini ve kanser araştırmalarını 1985’e değin sürdürdü. Birçok bieliğine seçilmiş olan Watson’un değişik ödül ve madalyaları bulunmaktadır.

James Dewey Watson, 1968 yılında Elizabeth Lewis ile evlendi. Duncan James Watson, Rufus Robert Watson adlarında iki oğlu vardır.

DNA’nın ikili helezoni yapısını, tahlilci Francis Crick ile bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

1967 Yılında ise The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of DNA (İkili Helezoni : DNA Inşa Çözümünün Öyküsü) adlı, DNA’nın detaylı çözüm öyküsünü taşıyan kitabını yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jason Momoa

Kitapları :
1967 – İkili Sarmal : DNA Inşa Çözümünün Öyküsü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı