J

James Last

James Last Biyografisi

Alman besteci ve orkestra şefi.

James Last, 17 Nisan 1929 tarihinde Bremen, Almanya’da Louis ve Martha çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl ismi Hans Last’dır. Piyano çalmayı hemen şimdi çocuk iken öğrenmiş ve gençliğinde bas gitara geçmiştir. 14 yaşında Alman Wehrmacht Bückeburg Askeri Müzik Okulu’na girdi. Nazilerin düşmesinden daha sonra 1946’da Hans-Gunther Österreich’in Bremen Radyosu Dans Orkestrası’na katıldı.

1948’de Last-Becker grubunun başına geçunca, Alman caz oylamaları ile 3 yıl ardışık 1950, 1951, 1952 yıllarında en iyi basçı seçildi. Grup dağıldıktan sonra Polydor Plak şirketi ve bazı Avrupa radyo istasyonları için arajörlük yaptı.

Sonraki 10 yıl, Helmut Zacharias, Freddy Quinn, Lolita, Alfred Hause ve Caterina Valente gibi sanatçılara hit parçalarında asistan oldu.

Kişisel zamanını Florida ve Almanya aralarında geçiren Last, başarısında eşi ve oğlunun yardımlarına büyük yer vermektedir.

Müzisyen Gheorghe Zamfir’in çaldığı yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı “kill-bill” filminin müziğini de James Last yapmıştır. Pan flütle çalınan bu Lonely Shepherd/Yalnız Çoban adlı bestesi Türkiye’de bir dönem radyo ve televizyonda en sık çalınan parçalar arasındaydı.

Müzik kariyerine 1960’larda ı sazlar ve korosu da bulunan orkestrasıyla bir fazla hit albüme ve çoğunlukla enstrümental parçalar çalan orkestrasıyla bir dönemin en fazla dinlenen parçalarına imzasını attı. Yalnızca İngiltere’de listebaşı olan albümlerinin sayısı 75’i buluyor.

1955 yılında birincil eşi, Waltraud ile evlendi. Ronald ve Caterina adlarında iki çocuğu oldu. Eşi Waltraud 1997 yılında öldü. 1999 yılında ikinci eşi Christine Grundner ile evlendi.

James Last, 9 Haziran 2015 tarihinde Palm Beach, Florida, ABD’de 86 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Hurt
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı