J

James Watt

James Watt Biyografisi

İskoçyalı mucit ve mühendistir.
James Wa Greenock’ta gemi işleten varlıklı bir baba ve aydınlatılmış bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

19 yaşındayken Londra’ya gidip ölçüm aletleri imalatçısının yanına çalışmaya başladı. daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Ama izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini ayrım ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

James Watt başlangıçta “Thomas Newcomen’in” 1705 senesinde yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üstünde çalışmalarına başladı. James Watt ise yalnızca 1765’de onu sanayi’de kullanılacak biçime çevirmiştir. Oysa tam galibiyet demin sağlanamamıştı. Bütün ayrıntılı bir buhar makinesi geliştirmeye çalışan James Watt, Sonunda 1776’da galibiyet ile üretilen buhar makineleri ticarî olarak satılmaya başlamış ve genelde madenlerden suyu pompalamak için talep edilmiştir. Sonraki 6 yıl içinde tasarımda farklı alanlara yönlendirilmiş iyileştirmelerde bulunan Wat hareketi döner hareket haline çeviren buğulu makinayı yaptı ve gücü gözden geçirmek için valf ve buhar basınç göstergesi eklemiştir.

Sanayi devriminin buhar makinesinin geliştirilmesiyle başladığı da bir gerçektir.

1794’te Boulton ve Watts şirketini kuran ortaklar, yalnızca buhar makinesi üretmeye yöneldiler. 1824’te şirket 1164 buhar makinesi üretmişti. Boulton başarılı bir işadamı olduğunu kanıtladı ve her ikisi de varlıklı oldular. 1800’de James Watt, emekli oldu. Emekliliğinde değişik icatlara devam eden Watt, teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, yağ lâmbasında iyileştirmeler, buhar merdanesi ve heykel kopyalama cihazı geliştirmiştir.

Watt yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun bulucusudur. Modern buhar türbinlerindeki ödev denetim regülatörü de Watt’ın ortaya çıkardığı teftiş prensibine kadar çalışır. At gücü ve Watt kavramlarının şiddet ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Coburn

1767’de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. İkinci eşi ile Almanya,İskoçya ve Fransa’yi gezmiş ve Galler’de bir malikâne alarak restore etmiştir.

James Watt, 19 Ağustos 1819 Heathfield’te öldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı