J

Jeff Bezos

Jeff Bezos Biyografisi

Amazon.com’un Yaratacısı

Jeff Bezos, ABD.’nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde 18 yaşından minik bir anneden doğmuş ve Jeff Jorgenson’un babası o doğar doğmaz kaçmıştır. Annesinin adı Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen’dur. Jeff 5 yaşında iken yeniden evlenmiştir. Annesinin ikinci eşi 15 yaşında Küba‘dan ABD’ye göç eden ve sonradan petrol mühendisi olan ve Exxon’da çalışmaya başlayan Miguel Bezos’dur. İkinci babası Jeff’i nüfuzuna almıştır. Jeff Bezos bir genç iken, aile Miami, Florida’ya taşındı.

12 Ocak 1964 yılında doğan Jeff Bezos, Eğitim r grafik çizmiştir. River Oaks İlköğretim Okulu bitirdikten daha sonra, Üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirmiş, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de tekrar sınıf birincisi olarak diploma almıştır. Yazlarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirmiştir.

1986 yılında, Üniversite diplomasını alınca, Fitel firması Priceton mezunu çalışanlar aramakda idi. Bezos Mayıs 1986’da mezuniyetten derhal daha sonra, Fitel’in onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşındaki genç adam aynı an da, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. Fitel’in en büyük müşterilerisi olan yatırım bankası Salomon Brothers gibi şkileri yöneticilik ediyordu.

Nisan 1998’de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti.10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu, sonradan Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu Fon’da çalışırken 1993’de halen eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle’la evlenmiştir. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internet’deki birincil adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jamie Foxx

Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet’in en meşhur markasını yarattı, dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, internetin en fazla alışveriş yapıldığı internet sitelerinden birisi olan, 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon.com” adresinin kurucusu ve sahibidir. Bu büyük markanın kurucusu Jeff Bezos, markasını sözlükten arayarak bulmuş. Markanın birincil harfinin “A” olmasını özellikle isteyen Jeff, alfabetik sıralarda üste çıkmanın fark yaratabileceğini düşünmüş. Sözlükten “A” harfiyle başlayan kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış. Amazon ismini seçmesinin sebebi olarak, birgün şirketinin bu dek büyük olmasını istemesi yatıyor.

Özellikle internet üzerinden her türlü video oyunu, kitap ve CD gibi ürünlerin satışına yük veriyor. Forbes’a kadar 2014 yılında 30 milyar dolar varlığı ile Amerika’nın 15nci en varlıklı adamıdır.

Jeff Bezos, Amazon.com’ı 16 Temmuz 1995 ‘de internet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar Bugün kitap, televizyon, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir çok şey satan bu sitenin jurnal satışı 100 milyon dolardan fazladır. 15 sene içinde bu internet şirketi 110 milyar dolarlık bir değere sahip olmuştur.

Jeff Bezos’un ailesinden ve arkaattığı Amazon’un dünyanın en büyük kitap süpermarketi olma iddiası gerçekleşmiş ve Amerikanın en büyük kitap dükkanları zinciri Borders , Amazon’un rekabetine dayanamayıp iflâs etmiştir. Şimdi de “Kindle Fire”la (Amazon’un okuma tablet bilgisayarı) kitap yayıncılığında yeni bir devir yaratmıştır. Bu cep kitabı büyüklüğündeki tablete basılı bir kitabın sözde fiatına bir kitabı yüklemek ve istendiği vakit ve her tarafta kitabı okumak mümkündür. Kitabın ödemesini de aynı bilgisayar üzerinden yapmak mümkündür. Bir çok klasikler ve sözlükleri bedelsiz, ödeme yapmadan bilgisayara yüklenebilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jan Olde Riekerink

Amazon ve Jeff Bezos Amerikan toplumundaki zihin, düşünceyi ifade, basın, yenilikçilik ve girişimcilik özgürlüğünün, sağlam eğitim ve girişimci anapara olanaklarının varlığının ve hür piyasa ekonomisinin bir sonucudur.

Evliliği : 1993’de yardımcısı olan Mackenzie Tuttle’la evlenmiştir.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne kadar, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 67.2 milyar dolar şahsi serveti ile dördüncü sırada yer aldı.

2017 yılında 27 Temmuz’da Amazon hisselerindeki artışla servetini 90 milyar dolar üzerine taşımış ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘i geride bırakarak dünyanın en zengini oldu. Ertesi günkü açılışta, Amazon hisseleri beklenen kâr rakamlarını sunmayınca yeniden düştü ve hisselerde oluşan dalgalanma sonrası Jeff Bezos kısa sürede 6 milyar dolar kaybederek Zara’nın sahibi Amancio Ortega Gaona‘nın da gerisine düşerek 3. sırada yer aldı. Jeff Bezos 1 Ağustos 2017 tarihine tarafından 84.7 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengini listesinde 3üncüdür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı