J

Jennifer Connelly

Jennifer Connelly Biyografisi

Jennifer Connelly, 1970 doğumlu Akademi Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu. Kimilerince Elizabeth Taylor’un gençliğine benzetilen ünlü aktrisin çıkış yaptığı film 1984 yapımı Once Upon A Time In America.

Jennifer Jynn Connelly, 12 Aralık 1970’te Catskill Mountains, New York’ta dünyaya geldi. Babası Gerard Connelly, İrlanda ve Norveç asıllı bir Katolik’ti ve giyim sektöründe çalışıyordu; annesi Eileen Connelly ise Rusya ve Polonya’dan göç etmiş Yahudi bir aileden geliyordu ve antika satıcısıydı. Çocukluğunun büyük bir bölümünü Brooklyn’de geçiren ve St.Ann’s School’da öğrenim görebilen Connelly’nin kariyeri hemen şimdi 10 yaşındayken modellik yaparak başladı. Connelly, babasının reklamcı bir arkadaşının tavsiyesiyle bir mankenlik ajansıyla anlaşma yaptı. Gazetelerde ve dergilerde resimleri çıkmaya başlayan, güzelliğiyle çabucak ayrım edilen ve kısa zamanda aranan modeller arasına girerek çoğu kez yurt dışı seyahatlerine çıkmaya başlayan meşhur aktris, aynı zamanda televizyondaki reklam filmlerinde de rol aldı.

California’daki Stanford Üniversitesi’ni bitirdikten daha sonra Yale Üniversitesi’nde oyunculuk ve İngilizce eğitimi bölge Jennifer Connelly, başlangıçta bir İngiliz nefret episodunda kamera karşısına geçti. sonra Duran Duran grubunun Union of the Snake adlı şarkısının videosu da dahil çoğu video-klipte rol almasının arkasında, meşhur aktrisin çıkış filmi olarak gösterilen 1984 yapımı, Sergio Leone’nin yönetmenliğini yaptığı gangster filmi Once Upon A Time In America’da oynadı. Connelly bir sene sonra Seven Minutes In Heaven ve İtalyan nefret filmleri yönetmeni Dario Argento’nun Phenomena adlı filmindeki performansıyla başrollerdeki başarısını ispatlamış oldu.

Alışılmış tiyatro ve doğaçlama alanında meşhur isimlerden olan Roy London, Howard Fine ve Harold Guskin’den dersler aldı. Bir kaç ufak filmden daha sonra harika filmlerin ünlü yönetmeni Jim Henson’un imzasını attığı ve George Lucas’ın yapımcılığını üstlendiği 1986 yapımı Labyrinth filminde David Bowie ile birlikte rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jack Dorsey

1988 yılında Etoile ve Some Girls isimli iki filmde bulunan Connelly, 1990’lı yılların başında The Hot Spot ve The Rocketeer filmlerinin gişelerde başarısız olmasıyla uzun zaman gürültüsüz kaldı ve bu sessizliğini lezbiyen bir öğrenciyi canlandırdığı John Singleton’un Higher Learning adlı filmiyle bozdu. Lee Tamahori’nin Mullholland Falls ve Alex Proyas’ın Dark City filmleri gibi sinemaseverlerin beğenisini kazanan bir takım filmlerde ufak tefek rollerle izleyici karşısına çıktıktan sonradan, 2000 yılında, Darren Aronofsky’nin yönettiği A Requiem for a Dream’deki Marion Silver rolüyle Independent Spirit ödülüne aday gösterildi. Benzer yıl Keith Gordon’un Waking the Dead isimli filminde Billy Crudup ile kamera karşısına geçen Connelly’nin 2000 yılında rol aldığı bir öteki film Ed Harris’in birincil yönetmenlik denemesi olan Pollock oldu. Jennifer Connelly, Amerikalı artist Jackson Pollock’ı konu eden filmde, Pollack’ın sevgilisi rolünü oynamıştı.

Jennifer Connelly, 2001 yılında, Ron Howard’ın yönettiği A Beautiful Mind filminde, Gladyatör’deki rolüyle 2001 En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar sahibi olan Russell Crowe’la birlikte başrolde yer aldı. Josh F. Nash’in yaşam öyküsünden esinlenen; paranoid şizofreninin gelişim sürecini ve evrelerini göstererek hastalığın görsel bir ifadesini sunmayı amaçlayan filmde, John Nash’in eşi Alicia Nash’i canlandıran aktris, bu rolüyle 59. Altın Küre Ödüllerinde En İyi Tezgâhtar Kadın Oyuncu ödülünün ve 2002 yılında En İyi Asistan Bayan Oyucu dalında Oscar’ın sahibi oldu. Bu performans Connelly’e Altın Küre ve Oscar’ın yanına benzer dalda BAFTA, American Film Institute, Broadcast Film Critics Association, Golden Satellite, Online Film Critics Society ve Southeastern Film Critics ödüllerini de getirdi.

2003 yılında biri Ang Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği The Hulk, diğeri ise büyük alkış toplayan drama House of Sand and Fog elde etmek üzere iki başarılı yapımda rol alan Jennifer Connelly, 2005 yılında minik kızıyla beraber yaşamış bir anneyi canlandırdığı dehşet filmi Dark Water’da başrol oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jonathan Rhys Meyers

2002 yılında People Dergisi’nin dünyanın en hoş elli insanı listesine seçilen, kuantum fiziği ve felsefeye ilgi duyan, akan şekilde Fransızca ve İtalyanca konuşabilen ve Japonya’da Japonca bir albümü çıkan Jennifer Connelly, 2003’cilt bu yanlamasına, A Beautiful Mind adlı filmin setinde tanıştığı İngiliz aktör Paul Bettany ile evli. Çiftin 5 Ağustos 2003 doğumlu Stellan adında bir oğulları var. Connelly’nin keza fotoğrafçı David Dugan’la olan beraberliğinden 1997 doğumlu Kai adında bir oğlu daha var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı