J

Jennifer Garner

Jennifer Garner Biyografisi

Jennifer Anne Garner, 1972 doğumlu Amerikalı oyuncu. Garner, bir CIA ajanını canlandırdığı “Alias” adlı diziyle dünya çapında üne kavuştu. Çoğu televizyon dizisinde rol aldı ve “Daredevil” filminde başrolü üstlendi.
Jennifer Garner, 17 Nisan 1972’de Houston, Teksas’ta dünyaya geldi. Annesi Patricia Ann bir İngilizce öğretmeni, babası William John Garner ise bir kimya mühendisiydi. Melissa Garner Wiley adında bir ablası ve Susannah Garner Carpenter adında bir kız kardeşi vardı. 4 yaşındayken babasının işi yüzünden Batı Virginia’ya taşındılar ve Garner, üniversite yıllarına değin burada yaşadı. Ailesi Garner’a hayallerinin peşinden gitmesi yolunda daima takviye oldu. Oyuncu 1990’da George Washington Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında saksafon çalmayı öğrendi, yüzme takımına girdi hem 9 sene boyunca bale yaptı. Liseyi bitirdikten daha sonra Denison Üniversitesi’nin kimya bölümüne girdi. Ancak sahne sanatlarına daha fazla alaka duyduğunu keşfedince kimya böı dramada devam ettirdi. 1994’te mezun olduktan sonradan, New York’taki bir arkadaşını ziyareti sırasında kariyerine tiyatroyla devam etmeye karar verdi.

New York’ta yaşamaya başlayan Garner, bir tiyatroda haftada 150$ kazanabileceği bir rol buldu. Bu rol Garner’ın yolunu açtı ve Daniele Steele romanından uygunluk olan bir televizyon filmi olan “Zoya”nın ekibine katıldı. sonra düşük reytingler bölge “Time of Your Life” ve “Significant Others” adlı televizyon dizilerinde oynadı, 1997’de yayınlanan ve tekrar bir televizyon filmi olan “Rose Hill”in oyuncuları arasındaydı. 1996’da, Amerika’da ilgiyle izlenen, şu sıralar Türkiye’de de yayınlanan “Law & Order” adlı dizinin bir bölümünde oynadı. Bu sırada birlikte olduğu erkek arkadaşıyla yaşayabilmek için Los Angeles’a taşındı ve burada garsonluk yapmaya başladı. “Felicity” adlı diziden önerge alınca bu işi bıraktı ve dizide Scott Foley’in kız arkadaşını canlandırdı. 2000’de “Dude, Where’s My Car” adlı komedi filminde Ashton Kutcher’la birlikte oynadı ve bu parlayışının ardından 2001 yapımı “Pearl Harbor”da Ben Affleck ve Kate Beckinsale gibi ünlülerle rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jess Molho

Yeniden 2001 yılında, Garner’ın daha önce rol aldığı “Felicity” dizisinin yapımcısı olan J. J. Abrams, oyuncuya “klifini götürdü. Garner, dizide bir ajan olan Sydney Bristow’u canlandıracaktı. Teklifi kabul eden Garner, tekvando dersleri almaya başladı. Dizinin büyük beğeni toplamasıyla birlikte Ocak 2002’de, henüz 1. sezon bölümlerinin yarısı bile yayınlanmamışken “Bir Televizyon Dizisindeki En İyi Bayan Oyuncu” dalında Altın Küre kazandı. Garner, diziye bölüm başına 45.000$ alarak başlamıştı, bu rakam sonraki sezonlarda 150.000$’a dek çıktı. Oyuncu, dizideki roluyle 4 defa Altın Küre Ödülleri’ne, 4 kez de Emmy Ödülleri’ne namzet oldu. 2005’te Screen Actors Guild’deri “Yılın Oyuncusu” ödülünü aldı. Garner bununla birlikte Alias’la birlikte yönetmenliğe de el attı, dizinin 4. sezonundaki “In Dreams” adlı bölümü kendisi yönetti.

Alias’taki başarısının ardından Garner sinemaya dönmeye karar verdi. Steven Spielberg’ün “Catch Me If You Can” adlı filminde, Ben Affleck’le birlikte “Daredevil” (2003) ve bu filmin devamı olan 2005 tarihli “Elektra”da, “13 Going On 30” (2004) adlı komedi filminde oynadı. Oyuncu, Forbes Dergisi’nin araştırmasına kadar yılda 14 milyon dolarla Hollywood’un en çok şampiyon 5. aktristiydi.

Garner, 19 Ekim 2000’de, “Felicity” adlı dizide birlikte rol aldığı Scott Foley’le evlendi. Çift, Mart 2004’te boşandı. daha sonra “Alias”taki rol arkadaşı Michael Vartan ile kısa bir süre birlikte oldu, bu ilişkinin daşı Ben Affleck’le birlikte olmaya başladı. 29 Haziran 2005’te Affleck ve Garner evlendi. Bu sırada Garner hamileydi. 1 Aralık 2005’te kızları Violet Anne Afflect dünyaya geldi.

“Alias”’ın setinde dizinin yapımcısı Abrams, Garner’a doğumgünü hediyesi olarak pembe bir bisiklet verdi. Oyuncu ayrıca 11 Eylül saldırılarının ardındaki oyuncu CIA için bir kayıt yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jennifer Lopez

Garner yemek yapmaktan, bahçeyle uğraşmaktan hoşlanıyor ve kick-box yapıyor. Oyuncunun en iyi arkadaşı ise aktris Jean Louise Kelly. Bir sonraki projesi bir Hollywood yapımı olan “Catch and Release”. Bununla Beraber oyuncunun 2007 yılında birincil filmini gösterime sokacak olan “Vandalia Films” adlı bir şirketi bulunuyor. Garner, şu anda eşi Ben Affleck ve kızı ile Boston’da yaşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı