J

Jerome David Salinger

Jerome David Salinger Biyografisi

J.D. Salinger olarak tanıdık Amerikalı yazar, “Çavdar Tarlasında Çocuklar” adlı kitabındaki “Holden Caulfield” karakteriyle tanınmış ve bu kitabının tanınmasından sonradan çok eksik sayıda eser vermiştir.
Jerome David Salinger, 1 Ocak 1919 tarihinde Manhattan, New York‘da dünyaya geldi. Salinger’ın babası Polonyalı bir Yahudi, annesi ise güya İrlandalı’ydı. Hem 1911 doğumlu bir kız kardeşi daha vardı. İlkokulu McBurney Okulu’nda bitirdi. Okulda bazı tiyatro oyunlarında yer alıyordu. Bu yüzden ailesi onun oyuncu olacağını düşünmüştü. Vallay Forge Military Akademi’yi kazandığı süre baskıcı annesinden uzaklaşabileceği için fazla sevinmişti. McBurney’deyken mektep gazetesinde yazıyordu. Bu dönem kısa hikayelerini yazmaya başlamıştı. Yatılı okuduğu için geceleri hikayelerini gizlice yatağın içinde örtünün aşağı yazmak zorunda kalıyordu.

1936 yılında New York Üniversitesi‘ni kazandı. Bir dönem okuduktan sonra okula devam edemeyip babasının işine döndü. Babası iş için onu Viyana‘ya gönderdi. Burayı Hitler‘in Avusturya‘ya girmesinden bir ay önce terk etti. Ertesi sene Collegeville’deki Ursinus Üniversitesi’ne gitti. Ama burada da sadece bir mektep dönemi kalabildi. 1939 yılında Colombia Üniversitesi‘nde yazarlık okumaya başladı. Okuldaki öğretmeni Whit Burnett, bir öykü dergisinde editörlük yapmaktaydı. Genç öğrencisinde büyük bir yetenek görmüş ve derginin bir sayısında onun öykülerinden birine yer tahsis etmek istemişti. Bu Nedenle Salinger’ın yayımlanan birincil hikayesi “The Young Folk” oldu.

1941 yılında Oona O’neill ile görüşmeye başlamıştı. Ona uzun mektuplar yazıyordu. Platonik aşkı, Oana O’neill’in Charlie Chaplin ile evlenmesiyle son buldu. Aynı sene Caribbean uzak yol gemisinde işe başladı.

1942 yılının ilkbaharında, ABD’nin II. Dünya Savaşı‘na girmesinden birkaç ay daha sonra Salinger, Amerikan Ordusu’na girdi. Orduda havacılık eğitmeni olarak tahsis aldı. sonradan atama aldığı U.S 4. Piyade Tümeni’nde savaşın çirkin yüzünü gördü. Normandiya kampı döneminde Ernest Hemingway ile tanıştı. Arkasında Fransız ve Alman tutukluların sorgulandığı bir departmanda tahsis aldı. Savaş bittiği vakit rulsal bir depresyon içindeydi. Hemingway’a bir zaman yaşadıklarına emrindeki olarak hastanede çare gördüğünü yazmıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Cena

1951 yılında başyapıtı “Çavdar Tarlasında Çocuklar” (Gönülçelen) adlı kitabı basıldı. Kitap ilk olarak eleştirmenler tarafından tutulmasa da okuyucuların ilgisini çekmişti. Asi ve sorunlu bir genç olan “Holden Caulfield“‘in ağzından yazılmış kitap bazı ülkelerde içerdiği küfürbaz dil yüzünden yasaklanmıştı. Hiçbir vakit doğrulanmasa da Salinger’ın manzara açısının kitaptaki şahsiyet ile benzeştiği söylenmekteydi.

Ardından 1961 yılında “Franny ve Zooney“, 1953 yılında “Dokuz Hikaye” ve 1963 yılında “Yükseltinin Tavan Kirişini Kıranlar” adlı kitapları yayınlandı.

Bir süre sonra tanınmaya başlayan Salinger, toplumun ilgisinden kaçmak için New York’dan New Hampshire‘a taşındı. Röportaj belirlemek istemiyor ve hayranlarına arkadaşça davranmıyordu. Yapılan bir yaşam öyküsü çalışmasından yakınlarına yazdığı mektuplar da yer aldığı için dava açtı. Dava sırasında yayımlanmayan çoğu roman ve hikayesi ortaya çıktı.

2000 yılında ikinci karısından olan kızı Margaret SalingerDream Catcher: A Memoir” adında bir biyografi yayımladı. Agresif tavrı ve gözlerden uzakta yaşamıyla bilinen Salinger, 1980 yılından sonra hiçbir gazeteciye görüşme vermedi.

Jerome David Salinger, 27 Ocak 2010 tarihinde Cornish, New Hampshire, ABD’de vefat etti.

Kitapları:
1951 – Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar
1953 – Dokuz Hikaye
1948 – Muz Balığı İçin Bir Gün
1948 – Sarsak Dayı Connecticut’ta
1948 – Eskimolarla Savaştan Hemen Önce
1949 – Güler Yüzlü Adam
1949 – Teknede
1950 – Esmé İçin – Sevgi ve Yoksunlukla
1951 – Yeşil Gözlüm, Al Dudaklım
1952 – De Daumier-Smith’in Mavi Dönemi
1961 – Franny ve Zooey
1955 – Franny
1957 – Zooey
1963 – Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar ve Seymour: Bir Antre
1955 – Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar
1959 – Seymour: Bir Giriş

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jerome Powell
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı