J

Jessica Alba

Jessica Alba Biyografisi

Jessica Alba, 1981 doğumlu Amerika’lı dizi ve sinema oyuncusu. Dünyanın en seksi kadınları arasında gösterilen Alba, Dark Angel, Sin City ve Fantastic Four adlı yapımlardaki rolleriyle tanınıyor.
Jessica Marie Alba, 28 nisan 1915’de Kaliforniya’nın Pomona kentinde dünyaya geldi. Babası Meksika asıllı asker Mark Alba, annesi ise Danimarka ve Fransız Kanadası asıllı, cankurtaranlık yapan Cathy Jensen olan Alba, 16 yaşına değin kardeşi Joshua, büyük babası ve büyük annesiyle birlikte büyüdü. Babasının görevi sebebiyle Bilaxi’ye (Missisippi) ve sonra da Del Rio’ya (Texas) gittikten daha sonra, yine Kaliforniya’ya yerleştiler. Spor fanatiği olarak yetişen Alba, çocukluğunda birçok bedensel hastalık da geçirdi. İki kere akciğerleri iflas etti, bir sene içinde 4-5 kere zatürre geçirdi, apandisti patladı ve bademciklerinde kist oluştu. Zamanının çoğunu hastanelerde geçiren ve bu yüzden okula ahenkli olarak devam edemeyen Alba, yeterince dost edinemedi fakat Kaliforniya’ya her yerde yerleşmelerinin gerisinde iyileşti.

5 yaşındgi duymaya başlayan Alba, 12 yaşındayken oyunculuk eğitimi almaya başladı ve 9 ay sonra da bir oyunculuk ajansıyla uzlaşma imzaladı. İlk denemesi, 1994’de Camp Nowhere filminde oynadığı Gail rolü ile olan Jessica, sadece iki haftalığına anlaşmış olmasına rağmen, saçları onunkine benzeşen diğer bir oyuncunun ayrılması üzerine o rol için 2 aylık anlaşma imzaladı. Aynı yıl, Nintendo ve J.C. Penney reklamlarında oynamasının peşinde birkaç egemen yapımda göründü ve tekrar 1994’de Nickelodeon çocuk kanalının komedi dizisi ‘The Secret World of Alex’de 3 bölümde rol aldı.

Avustralya’da çekilen Flipper adlı dizinin ilk sezonunda Maya rolünü oynayan Alba, annesinin iyi yüzücü ve sertifikalı bir skuba dalgıcı olması baştan sona bu rolde hiç zorluk çekmedi. 1996’da Venus Rising adlı filmde ‘Young Eve’ rolünü canlandırdı. 1998’de Brooklyn South (bir bölümde, Melissa Hauer rolünde), Evimiz Hollywood’da (Beverly Hills 90210 -iki bölümde, Leanne rolünde) ve Aşk Gemisi (The Love Boat: The Next Wave – bir bölümde, Layla rolünde) adlı dizilerde de rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jake Gyllenhaal

Liseden mezun olduktan daha sonra, Pulitzer Ödüllü oyun yazarı ve yönetmen David Mamet ve William H. Macy’nin kurduğu, Atlantic Theater Company’de Macy ve eşi Felicity Huffman’dan oyunculuk dersleri almaya başladı. 1999’da Drew Barrymore’un başrolünde olduğu romantik komedi Never Been Kissed ve dehşet-komedi filmi Idle Hands’de oynadıktan sonra, Hollywood’da da tanınmaya başlayan Jessica Alba, 2000’de yönetmen James Cameron tarafından 1200 aday içerisinden seçilerek, bilim-kurgu dizisi Dark Angel’da (k geliştirilmiş, süper asker Max Guevara / X5-452’yı canlandırdığı dizi, iki sezon devam ettikten sonra yayından kaldırıldı. Jessica Alba, bu dizideki rolüyle 2000’de En İyi Kadın Televizyon Oyuncusu dalında (Best Actress on Television) Saturn Award’ı, 2001’de ise Yılın Çıkış Yapan Yıldızı dalında (Breakout Star of the Year) TV Guide Awards’ı ve Teen Choice Awards’ı kazandı.

2003’de Honey adlı filmde dansçı ve kareograf Honey Daniels’ı canlandırdı ve The Sleeping Dictionary’de Selima rolündeydi. 2005’de Bruce Willis, Benicio Del Toro, Elijah Wood, Brittany Murphy’nin başrollerinde olduğu ve egzotik bir dansçıyı canlandırdığı Sin City’den daha sonra aynı sene Fantastic Four’da görünmez bayan Sue Storm’u ve Paul Walker ile başrollerini paylaştıkları Into the Blue adlı filmde Sam karakterini canlandırdı.

Boynunun arkasından, üzerinde kadınsı bir kuş olan papatya ve dirseğinde lotus çiçeği ‘padma’ anlamında Sanskrit sembollerinden bir dövmesi olan Alba, 3 köpeği, 2 pug cinsi ufak köpeği ve Bowie adında bir pitbulu var. Tıpatıp David Bowie gibi gözleri 2 öbür renkte olduğu için köpeğine bu ismi veren Alba, 2006’da Maxim Dergisi tarafından yapılan Yaşayan En Hoş 100 Bayan listesinde ilk sıralarda yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jet Li

Playboy Dergisi’nin mart 2006 sayısında, kendisinden müsade almadan onu kapak yapması ve 25 En Seksi Bayan Listesi’nde yer vermesi sebebiyle dergiye dava açtı. Playboy’un sahibi Hugh Hefner’in özel olarak kendisinden özür dilemesi ve Alba’nın desteklediği 2 destek kuruluşuna bağışlarda bulunmasıyla bu davadan vazgeçti.

Jessica Alba, çocuklara karşın çevre dostu ürünler satan The Honest Company’nin de sahibidir.

Alba, Dark Angel dizisindeki rol arkadaşı Michael Weatherly ile mayıs 2001’de nişanlandı, fakat çift 2003’de ayrıldı. Ocak 2005’de, oynadığı Fantastic Four filminde yönetmen asistanlığı yapan Cash Warren’la görüşmeye başlayan Alba’nın, Fantastic Four, Sin City ve Saw’ın devam filmlerinde oynayacağı açıklandı.

19 Mayıs 2008 tarihinde Cash Warren ile evlendi. Honor Marie (d. 7 Haziran 2008) ve Haven Garner (d. 13 Ağustos 2011) adında iki kızı var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı