J

Jim Parsons

Jim Parsons Biyografisi

CBS kanalında yayınlanan ve ülkemizde de gösterilmekte olan komedi dizisi The Big Bang Theory’deki Sheldon Cooper karakteri ile belli A.B.D.’li sinema ve dizi oyuncusu. Bu dizideki başarılı performansı doğruca, 2009 yılında Emmy Ödülleri’e aday gösterilmiştir.
James Joseph Parsons, 24 Mart 1973 tarihinde, Houston, Texas, A.B.D.’de dünyaya geldi. Spring, Texas’da yer alan Klein Oak Lisesi’nden mezun olmasının peşinde girdiği Houston Üniversitesi School of Theather and Dance (Dans ve Tiyatro Okulu) bölümünden 1996 yılında mezun oldu. Yüksek lisans için San Diego Üniversitesi’ni tercih eden Parsons, bir yandan eğitimine devam ederken, bir yandan da Old Globe Theatre adlı tiyatroda çalışıyordu.

İlk televizyon rolünü, 2002 yılında, ed adlı komedi dizisinde oynayan Parsons, bu dizinin yalnızca The Road adını içeren bir bölümünde yer aldı. 2003 yılında ilk sinema filmi Nowhere to Go Ayak Up ve bunu takip eden yılda Why Blitt?, Garden State, Taste adlı filmlerde rol almasına karşın, alt rollerde oynadığı için adalet ettiği ilgiyi bulma şansı olmadı.

20042005 yılları arasında kadrosunda bulunduğu drama dizisi Judgign Amy, genç oyuncunun kendisini görünüm fırsatı bulduğu birincil yapım oldu. Dizi, 2005 yılında, CBS tarafından, 7. yayınlama yılında gösterimden kaldırıldı.

Jim Parsons’un şansı, Chuck Lorre ve Bill Prady kadar, CBS için yaratılan The Big Bang Theory adlı diziyle açıldı. Daha önce o kadar fazla popüler T.V. dizisinin yaratımında bulunmuş olan Lorre (Two and a Half Man, Dharma & Greg) ve Prady (Married With Children, Star Trek: Voyager)’in yarattığı dizi, Pasadena, California’da yaşamış ve 20’li yaşların sonlarında olan iki fizikçi ve bu arkadaşların karşı komşusu olan genç, güzel ama zeka bakımından onlardan çok geride olan bir kızın hikayesini anlatıyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Coburn

Jim Parsons’un oynadığı fazla derecede akıllı lakin sosyal hayattan da bir böylece uzak, zamanını kitaplar, bilgisayar oyunları ve fantastik dünyalar aralarında geçiren teorik fizikçi Sheldon Cooper karakteri, kısa sürede dizinin en takdire değer karakteri haline geldi. Parsons, Sheldon Cooper karakteri doğru 2009 yılında Emmy’ye namzet gösterildi ve aynı yıl Television Critics Association ödüllerinde verilen en büyük komedi ödülünü kazandı.

Halen Los Angeles’da yaşamakta olan Jim Parsons, işlerinden bulabildiği boş zamanlarında piyano çalmakta, tenis, basketbol ve baseball karşılaşmalarını izlemekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı