J

Jim Sheridan

Jim Sheridan Biyografisi

İrlandalı yönetmen, prodüktör ve yazan. İrlanda’nın en başarılı yönetmenlerindendir. Kullandığı karakteristik öğelerle sineması kayda değer bir eğilim haline gelmiştir. Kendi ülkesinin sorunlarını dram ve ziyafet öğeleriyle dengeleyebilmiş, filmleri tüm dünyada büyük ilgi gömüş nadir yönetmenlerdendir. Oskarlı Jim Sheridan, My Left Foot, In The Name Of The Father, The Boxer ve In America filmleriyle sinemanın unutulmaz yapımlarına imza atmıştır.
6 Şubat 1949’da İrlanda’da dünyaya geldi. Başlangıçta Hıristiyanlık ağırlıklı eğitim veren kurum Irish Christian Brothers’ta öğrenim fark etti.

1972’de University Collage Dublin’e kaydoldu. Benzer sene içinde evlendi. Jim Sheridan o dönemde ayrıca Abbey School of Acting’ta çalışmaya başladı ve Dublin’s Project Theatre’nın kurucuları aralarında yer aldı.

1981’te taşındığı New York’ta, Irish Arts Centre’de yönetmen olarak tayin aldı. Oysa bir süre daha sonra vatanı İrlanda’ya döndü ve 1989’da ilk uzun metrajlı filmi “My Left Foot”u (Sol Ayağım) çekti. Christy Brown’ın otobiyografisinden beyaz perdeye aktardığı filmde sadece sol bacağını kullanarak yaşamaya çalışan yetenekli yazarı meşhur aktör Daniel Day Lewis canlandırıyordu. Film 2 dalda oskara değer görüldü ve geniş bir izleyici kitlesine ulaştı.

Jim Sheridan’ın ilk filmiyle kazandığı bu büyük galibiyet, 1990’da çektiği, Richard Harris’in başrolde olduğu ve John B. Keane’ın tiyatro oyunundan uyarlanan The Field ile devam etti.Film 60’lar İrlandasının sosyal bir eleştirisi niteliğindeydi.

1993’te Arthur Lappin’la birlikte Hell’s Kitchen isimli film şirketini kuran Sheridan, bu şirketin ilk yapımı olan In the Name of The Father için kamera arkasına geçti. Ünlü yönetmen filmin senaryosunu Gerry Conlon’un otobiyografisi Proved Innocent’tan, eski politik esir Terry George ile birlikte uyarladı. Yedi dalda Akademi Ödülüne namzet gösterilen filmde günahsız olduğu halde politik açıdan suçlanıp cinayet evine konan bir gencin ve babasının 15 yıl süren hukuk mücadelesi anlatılıyordu. Oskarlı oyuncu Daniel Day-Lewis ve Emma Thompson’ın performanslarıyla kuvvetli, politik bir meseleyi ele aldığı için münakaşacı bir film olan In the Name of The Father, Jim Sheridan sinemasını daha üstteki noktalara taşıdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jamie Foxx

1997’de In The Name of The Father’da birlikte çalıştığı Terry George’la senaryosunu yazdıkları The Boxer’ı çekti. Daniel Day-Lewis’a rol verdiği üçüncü film olan The Boxer, 3 dalda Altın Küre’ye namzet gösterilmesinin yanı sıra, değişik festivallerden 3 ödül de aldı. Eski bir IRA mahkumunun ve boksörün hayatının anlatıldığı film, politik duruşu yüzünden tekrar uzun süre konuşuldu. Filmde Sheridan’ın kardeşi yönetmen Peter Sheridan da Peter Mallon karakterini canlandırdı. Peter Sheridan keza, In the Name of The Father’da bir mahkumu canlandırmıştı.

Jim Sheridan hayata gözlerini yuman ağabeyi Frankie Sheridan’a adadığı film olan In America için 2002’de kamera arkasındaydı. 80’lerde kendi ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak, yazan olan kızları Naomi Sheridan ve Kirsten Sheridan’la birlikte senaryosunu yazdıkları film, 3 dalda oskara aday olarak gösterildi, toplam 16 ödül kazandı. Jim Sheridan, 2005 yılında rap şarkıcısı 50 Cent’in hayatının anlatıldığı ve başrolde 50 Cent’in kendisinin oynadığı Get Rich or Die Tryin‘ i çekti.

Ünlü yönetmen halen 2008’te vizyona gireceği açıklanan son filmi “Ikuru” ile ilgili olarak çalışmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı