J

Jim Sturgess

Jim Sturgess Biyografisi

İngiliz oyuncu, müzisyen. İngiltere‘de başladığı oyunculuk kariyerinde ağırlıklı olarak TV dizilerinde izleyici karşısına meydana çıkan Sturgess, Across The Universe filminin kazandığı milletlerarası başarıyla sesini tüm dünyaya duyurma fırsatı bulmuştur. Hem oyunculuğu keza de sesiyle ilgi çeken sanatçı, All My Loving ve Girl gibi Beatles parçalarına sesiyle bitmiş yaşam vermiştir. Oyuncu son iki yılda Natalie Portman, Scarlett Johansson, Eric Bana, Kevin Spacey, Kate Bosworth ve Laurence Fishburne gibi ressam isimlerle çalışma fırsatı buldu ve Hollywood‘un en çok ilham veren genç isimlerinden biri oldu.
16 Mayıs 1981‘de Londra, İngiltere‘de dünyaya geldi. Ufak yaşlarda oyunculukla ilgilenmeye başladı ve öğrenim gördüğü okullarda bir fazla oyunda sahne aldı. 1993 ve 1995 yılları aralarında National Youth Music Theatre‘ın aktif üyelerinden biriydi. Kariyerine yeteneği ve eğilimleri yönünde sürdürmek istediği için bu konuda eğitim elde etmek üzere University of Salford’un School of Media, Music and Performance bölümüne kaydoldu. Oyunculuk açık havada müzikle de yakından ilgilenen Sturgess, Dilated Spies isimli bir grupta da performans gösteriyordu.

Sanatçının izleyiciyle buluştuğu birincil film 1994 tarihli Mike Figgis‘in yönetmenliğini yaptığı The Browning Version’dı. The Scarlet Pimpernel, Thursday the 12th ve Other People’s Children gibi TV dizileriyle adından söz ettirmesinin ardından 2005 yılında Mouth to Mouth isimli filmde Ellen Page, Natasha Wightman ve Maxwell McCabe-Lokos’la birlikte rolleri paylaştı. TV dizilerinde kazandığı galibiyet ona sinema filmlerinde de fayda sağladı.

Sturgess’in ününün İngiltere sınırları dışına çıkması için 2 sene daha gerekiyordu. Zira 60’lı yılların siyasi ekseninde bağımsızlık, başkaldırış ve aşk gibi temaların işlendiği meşhur Julie Taymor müzikali Across The Universe’de başrolde izleyici karşısına çıktı. Sene 2007‘di ve film Beatles şarkılarının yeni yorumlarıyla büyük ilgi çekiyordu. Bunda şüphesiz ki birçok şarkıyı başarıyla seslendiren Sturgess’in de büyük rolü vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jim Carrey

Bu uluslararası başarı oyuncuya yepyeni kapılar açtı ve Philippa Gregory‘nin romanından beyaz perdeye uyarlanan The Other Boleyn Girl’de Sturgess ünlü isimler Natalie Portman, Scarlett Johansson ve Eric Bana’yla birarada egzersiz fırsatı yakaladı.

Hollywood bu genç aktörü fazla çabuk benimsemişti. Across The Universe ve The Other Boleyn Girl’ün gerisinde oyuncu yine oldukça başarılı bir ekiple çekilen Robert Luketic filmi 21’de rol aldı. Kevin Spacey, Kate Bosworth ve Laurence Fishburne’le birlikte başrolleri paylaştıkları film, ekibe ShoWest Convention‘da en iyi müzikal kalabalık ödülünü kazandırdı. Sturgess son olarak yine 2008‘de çalışmaları sona eren Fifty Dead Men Walking ve Crossing Over filmlerinde rol almıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı