J

Jodie Foster

Jodie Foster Biyografisi

İlk kez 14 yaşında iken rol aldığı “Taxi Driver” adlı film ile çıkış yapan, ardındaki “Kuzuların Sessizliği” ve “Sanık” adlı filmleriyle iki kez Oscar kazanmış Amerikalı oyuncu.
Jodie Foster, 19 Kasım 1962‘de Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde doğdu. Reel adı Alicia Christian Foster olan oyuncu gösteri dünyasına minik yaşta oynadığı reklam filmleriyle girdi. 3 yaşında okuma-yazma öğrenmiş, 8 yaşına geldiğinde ise takriben 40 reklam filminde yer almıştı.

Foster, fakir bir aileden gelmekteydi. Babası, annesi meşhur oyuncuya hamile iken onları terkettiği için iki kardeşi ve annesi ile birlikte büyüdü. Çocukken hoş yüzü ile dikkatleri üstüne çekmiş ve oynadığı reklam filmleriyle daha 10 yaşına basmadan ailenin en fazla para kazana üyesi haline gelmişti. İlk sinemaya girişi 1972 yılında “Napoleon and Samanta” adlı film ile oldu. Bundan bir sene sonra “Tom Sawyer” adlı tv filminde rol aldı. Oyuncunun belli başlı çıkışını yaptığı film az önce 14 yaşında iken bir fahişeyi canlandırdığı yönetmenliğini Martin Scorsese‘nin yaptığı “Taxi Driver” adlı film ile oldu. Robert De Niro‘nun başrolünde yer ladığı bu film ile Oscar’a namzet gösterildi.

Eğitimi için sinemaya ara verdi. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Liseyi birincilikle bitirdikten daha sonra 1985 yılında Yale Üniversitesi’nde edebiyat bölümünü derece ile bitirdi. Bu dönemde ortalama filmler yapan oyuncu sonradan 1988 yılında Jonathan Kaplan’nın yönetmenliğini yaptığı “The Accused” (Davalı) filmi ile büyük bir dönüş yaptı. Bu filmdeki rolü ona ilk Oscar’ını kazandırdı.

1991 yılında başrolünü Anthony Hopkins ile paylaştığı filmi “The Silence of The Lambs” (Kuzuların Sessizliği) ile ikinci kere kere “En iyi Kadın Oyuncu” Oscar’ının almaya hak kazandı. Bu filmin hemen peşinde birincil yönetmenlik denemesi olan “Little Man Tale”i çekti. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması olan Egg Pictures’ı kuran Foster, aile yaşamını etkilediği gerekçesiyle 6 film çektikten sonradan 2001 yılında firmayı devretti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robin Williams

Jodie Foster’ı Oscar’a aday gösterilmesini sağlayan bir filmi de “Nell” oldu. Bu filmin derhal ardırdan 1997 yılında bir bilimkurgu filmi olan “Contact“(Mesaj) adlı filmde başrol oynadı. İki sene sonra başrolünü Chow Yun-Fat ile paylaştığı bir edebiyat uyarlaması olan “Anna and The King” (Genç Kız ve Kral) adlı filmde yer aldı.

2002 yılında David Fincher‘ın yönetmenliğini yaptığı “Panic Room” (Panik Odası) adlı filmde rol alabilmek için Cannes Film Festivali’ndeki jüri üyeliğini bıraktı. 2006 yılında “Inside Man“, 2007 yılında yapımcılığını da üstlendiği “The Brave One” adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Kickbox, yoga, karate ve aerobik gibi sporlara ilgi duyan ve akıcı bir Fransızcaya sahip olan Oscarlı oyuncu aynı zamanda Smith Koleji göre onursal derece ile ödüllendirildi. Ayrıca Empire Dergisi’nin “Film tarihinin en seksi yıldızı” listesine 45, tekrar aynı derginin “Tüm zamanların en iyi film yıldızı” listesine ise 18. sıradan seçildi. People Dergisi’nin oluşturduğu “En hoş 50 insan” listesinin içinde bulunmakta.

Jodie Foster, yapay döllenme ile sahip olduğu Charles ve Christopher adında iki çocuğu vardır. Eşcinsel olan Jodie Foster 2014 yılında Alexandra Hedison ile evlendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı