L

Larry King

Larry King Biyografisi

Larry King, Time Dergisi göre, “Mikrofonun ustası” ve “Televizyon tarihinin en harikulade talk-showcusu” olarak adlandırılan, CNN’deki, dünyanın birincil canlı yayın benzer televizyon programı The Larry King Live’ın, Emmy Ödüllü sunucusu.
Asıl adı, Lawrence Harvey Zeiger olan meşhur talk-show sunucusu Larry King, 19 Kasım 1933 tarihinde, Brooklyn, New York, Amerika’da doğdu. Okuldan sonra Florida radyo istasyonuna girdi. 1960’larda yerel talk-showlara başladı. King, henüz ülke çapında yayına başlamamışken, Miami’de popüler bir medya siması olmuştu. WIOD-Radio ve WTVJ-TV’de yaptığı söyleşi programlarıyla ünlenen King, 1970’lerde Miami Herald için yazılar yazmaya başladı.

1978’de ülke çapında bir radyo programına başladı. 1978-1994 seneleri arasında, King’in sesi milyonlarca radyo dinleyicisi tarafından Mutual Radio’da, The Larry King Show’la dinlendi.

Larry King Live, ilk olarak 1985 senesinde CNN’de, politik ve aktüel konuların işlendiği bir program olarak başladı. King’in programına dünyanın her göre izleyiciler bağlanmakta, konu hakkında yorum bildirebilmekteydiler. Haftasonu programlarında kariyer ve başarı öykülerini içeriye doğru ele alan King, 1994’de, ilk günlük eşzamanlı Radyo/Tv talk-showunu sundu.

1993’deki, başkan yardımcısı Al Gore ve Ross Perot’un münazaralarının yayınlandığı The Larry King Live Show, Körfez Savaşı hakkındaki program dışında bırakıldığında, CNN tarihinin en yüksek reytingli programıdır.

1993 senesinde, The National Association of Radio Talk Show Hosts, King’i, “Yılın Talk-showcusu” seçerken, George Washington Üniveristesi, New England Institute of Technology, Brooklyn College ve The Pratt Institute’den de iftihar dereceleri aldı. 1994’de The American Friends of Hebrew University’nin, Scopus Ödülü’ne değer görülen King, 1996’da yayın hayatındaki başarısı namına, American Academy of Achievement’in Golden Plate ödülüyle onurlandırıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leman Çıdamlı

Mayıs 1997’de yayıncılık hayatının 40. yılını kutlayan Larry King namına, Hollywood, Walk of Fame’de bir yıldız kondu. King, 40 yılı aşkın meslek hayatının geride kalan bölümünde, Richard Nixon yönetiminden bu zamana değin ki bütün yaşamış Amerikan başkanları ve first ladylerini de kapsayan 40,000 kişiyle görüşme yaptı. En manâlı başarılarından biri de, 1992 ve 1996 senelerindeki başkanlık seçimleri sırasındaki detaylı politik röportajlarıdır.

2000’de, nörobilim konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla, Harvard Üniversitesi’nin Mahoney Ödülü’nün sahibi oldu. Benzer sene, Larry King Live, Başkan ve başkan yardımcısı adaylarının röportajları, gelecek planlarının ele alındığı en yüksek reytingli program olmuştu. King, otuz yedi günlük 2000 seçimleri hakkındaki program maratonunda, içlerinde George W. Bush ve Laura Bush, Al Gore ve Tipper Gore, cumhuriyetçi Dick Chaney ve halkçı Joe Lieberman’ın da bulunduğu, ilk röportajlarını veren 348 konukla konuşmuştur. 2000 senesinin diğer dikkat çeken konukları aralarında, Nelson Mandela, Dalai Lama, Bill Gates, John ve Patsy Ramsey, eski dedektif Steve Thomas, III. Bob Jones, ve 30 yıldır birincil beraber röportajlarını veren Mary Tyler Moore ve Dick Van Dyke gibi isimler vardır.

2001’de, King, azınlıklarla ilgili programlarıyla, Lincoln University of Missouri’nin, “Çok Iyi Halkla İlişkiler” ödülünün sahibi olurken, depresyonu ele aldığı programlarıyla da American Foundation for Suicide Prevention’s Public Service Award’ı kazandı.

2001’de Mardi Gras’da, XXXIII. Bacchus’a taç takan King’e New Orleans’ın anahtarı verildi.

“Yayınlama tarihinin Muhammed Ali’si” diye tanımlanan King, televizyon ve radyodaki başarılarıyla, George Foster Peabody’nin “Yayıncılıkta kusursuzluk”, habercilik, belgesel ve görüşme dallarında Emmy, on kere kazandığı CableACE’nin “En İyi Talk-show Sunuculuğu” gibi de ülkesinin önde gelen yayın ödüllerine değerinde görüldü. Programlarında toplum sorunlarına sıklıkla değinen King, bu konuda bir çok üniversite ve derneğin ödülünü aldı. sonradan March of Dimes Franklin Delano Roosevelt Ödülü‘nü aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Liv Tyler

King, programına misafir etme ettiği, Barbra Streisand, Al Pacino, Marlon Brando, Eric Clapton, Monaco Prensi Albert, Madonna, Gordon B. Hinckley, Jim Carrey, Mikhail Gorbachev, Stephen Hawking, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Elizabeth Taylor, Diana Ross, Pete Rose, Sting, George Burns, Yaser Arafat, Tom Cruise, Margaret Thatcher, Michael Jordan, Prince Rogers Nelson, Sammy Davis, Bob Hope, Cal Ripkin Jr. ve Bette Davis gibi dünyaca meşhur isimlerle adından söz ettirmeye ve bu işte bir numara olduğunu vurgulamaya devam etmektedir.

Entertainment Tonight’ın “ressam röportajcı” diye adlandırdığı King, ghostbusters, Primary Colors, Contact, The Kid, The Contender ve America’s Sweethearts’ın da arasında bulunduğu on sekiz filmde rol aldı. Murphy Brown, Frasier and Murder One gibi diziler de King’in oynadığı dizilerdir.

Larry King Cardiac Foundation’ı kuran ve böylece tatmin edici fiziki durumu olmayıp, yürek hastası olan insanlara takviye etmeyi amaçlayan King, bunun yanı sıra ve Amerikan Yürek Vakfı’yla da temas içindeydi.

Andy, Larry Jr., Chaia, Chance ve Cannon adlarında beş çoçuk babası olan King, sekizinci eşi aktris Shawn Southwick-King’le, 1997 Eylül’ünde evlendi. On bir kitap yazar King’in, birincil kitapları, 1988’de yazdığı, Tell It to the King ve 1995’de yayınlanan, The Best of Larry King Live’dir. King, Amerika’nın haftalık gazetesi USA Today’de de bir köşeye sahiptir.

Larry King 2010 yılında CNN‘den ayrılmıştır ve Mayıs 2013’den itibaren Russia Today (RT) televizyonunda program yapmaktadır.

Evlilikleri :
1.eşi: Frada Miller (1952-1953)
2.eşi: Annette Kaye (1961-1961) , oğlu Larry King Jr. (d.1961)
3.eşi: Alene Akins (1961-1963), oğlu Andy King (d.1962)
4.eşi: Mickey Sutphin (1964–1967)
5.eşi: Alene Akins (1967–1972). Kızı Chaia King (d.1969)
6.eşi: Sharon Lepore (1976–1984)
7.eşi: Julie Alexander (1989–1992)
8.eşi: Shawn Southwick (1997-günümüz). çocukları Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leonardo da Vinci

Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999), Chaia King (d.1969), Andy King (d.1962), Larry King Jr. (d.1961) adlarında 5 çocuğu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı