L

Lütfi Elvan

Lütfi Elvan Biyografisi

25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı.
Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman, Ermenek’de doğmuştur. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye’dir. Hayriye Servi adında ablası vardır.
İlkokula Karaman’ın Ermeokulu bitirmeden Ailesi ile birlikte Konya’ya taşındılar, ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Konya’da tamamladı. 1983 yılında istanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden mezun oldu. 1983 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı bursunu birincilikle kazanarak Etibank Genel Müdürlüğü namına İngiltere’ye gitti. İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde maden ve yöneylem araştırması alanında, “Kısa Dönem Maden Üretim Planlamasında Optimal Imal Sisteminin Belirlenmesi” teziyle M.Phill derecesini 1986 yılında aldı. Türkiye’ye döndü.

Türkiye’ye döndükten daha sonra Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. 1987-89 yılları aralarında, Etibank Genel Müdürlüğü Yöneylem Araştırması Grubunda mühendis olarak çalıştı. Bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının Etibank Genel Müdürlüğü’nde yaygınlaştırılması çalışmalarına öncülük etti.

sonradan 1993 yılında gittiği Amerika Birleşik Devletleri‘nde ise Delaware Üniversitesi’nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimini 1995 yılında bitirdi.

1989 yılında, DPT Müsteşarlığında Bilirkişi Yardımcısı olarak göreve başladı. 1989-90 yılları aralarında Teşvik ve Dilekçe Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. 1990-93 ve 1995-96 yılları arasında İktisadi Sektörler Başkanlığında Madencilik Sektöründen sorumluluk sahibi Uzman Yardımcısı ve Uzman olarak çalıştı.

1996 yılında, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanı olarak atanan Elvan, 2002 yılı ardına kadar bu görevini yürüttü. 1999 yılında OECD Kırsal Yeniden Yapılanma Egzersiz Grubu Başkan Yardımcılığına seçildi. Kasım 2002 tarihinde Devlet Tasarlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığına atanan Elvan’ın; imal planlaması, madencilik, enerjik programlama, teşvik sistemi ile bölgesel ve lokal yeniden yapılanma alanlarında yurtiçi ve yurtdışında, Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makale ve tebliğleri bulunmaktadır

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Latif Demirci

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Bahis İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak tahsis yaptı.

2002 yılında başladığı Devlet Planlama Teşkilat Müsteşarlığı görevinden 22 Temmuz 2007 seçimlerine katılmak için istifa etti. Ve 23. Dönem Karaman AKP Milletvekili seçildi. 23. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve AB Düzen Komisyonu Üyesi oldu.

Daha sora da 24. Dönem Karaman AKP Milletvekili seçildi. 24. Dönem’de Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına seçildi.

2014 seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Binali Yıldırım‘ın yerine 25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı. Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasından daha sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu‘nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yeniden Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan olarak görevlendirildi.

62.hükümette kısmi değişiklikte Ulaştırma bakanlığı yanında başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevi de verilmiştir. 25 Aralık 2013 – 6 Mart 2015 tarihleri arasında Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak devir yaptı.

Lütfi Elvan, Zeliha Elvan ile evli ve 2 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Lütfi Elvan bulunmuş olduğu Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli elde etmek üzere atandı.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Antalya ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Mersin milletvekili olarak seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lindsay Dee Lohan

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu‘nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım‘ın benzer gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 şahsiyet kabinesini kurdu ve Lütfi Elvan’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Kalkınma Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Lütfi Elvan Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı