L

Larry Niven

Larry Niven Biyografisi

Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula gibi pek fazla prestijli ödülün sahibi olan A.B.D.’li bilimkurgu yazarı. En bilinen eseri Halka Dünya (Ringworld) olan yazan, bilimkurgu türüne bilimsel teşebbüs ve teorilerle esrarengiz bir serüven tutkusunu harmanlayan eserleri baştan sona büyük katkılarda bulunmuştur.
Laurence van Cott Niven, 30 Nisan 1938 tarihinde, Los Angeles, A.B.D.’de dünyaya geldi. California Institute of Technology’de matematik okuyan Niven, keza Washburn Üniversitesi’nde psikoloji alanında emrindeki dal eğitimi gördü.

1964 yılında, Merkür gezegeninin karanlık tarafında geçen The Coldest Place adlı kısa hikaye, bilimsel bir keşfin öngörüsüyle yazılmıştı ve yazarın birincil yayınlanan eseri oldu. Niven, 1966 tarihinde, birincil romanı olan World of Ptavvs’ı yayınlayarak bilimkurgu camiasında ün kazanmaya başladı.

Larry Niven’in en meşhur eseri Halka Dünya, 1970 yılında yayınlandı. Halka Dünya’da, daha sonraki eserlerinde şekillendirmeye devam ettiği ve de Aşina Âlem (Known Universe) adınıünyası yarattı. İnsanların ve onlarla ilişki kuran diğer us sahibi canlıların yer aldığı bu dünya, Halka Dünya serisinin temel yapı taşını oluşturuyordu. İnsan, Kzin ve de Puppeteer adlı üç farklı ırkın, aşina evrenin sınırları dışarıya bulunan ve de kendilerinden çok daha gelişmiş olan yapay bir dünya olan Halka Dünya’nın sırlarını araştırmasını konu alan kitap, 1970 yılında Nebula, 1971 yılında ise Hugo ve Locus ödüllerini kazandı. Halka Dünya’nın devam kitapları olan Halkadünya Mühendisleri 1980, Halkadünya Tahtı 1996 ve de serinin son kitabı Halkadünya’nın Çocukları 2004 yılında yayınlandı.

Halkadünya serisi dıştan The Patchwork Girl, Fleet of Worlds, Destroyer of Words gibi böylece fazla meşhur esere imza atan Niven, Steven Barnes, Edward M. Lerner gibi böylece fazla tanınmış yazarla ortak eserlere de imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leon Foucault

Bimkurgu türünün dıştan da eserler veren Niven, imza attığı beş bilimkurgu olmayan romanın yanı sıra ünlü çizgiroman kahramanı Green Lantern’e de akıcılık ve konsept olarak katkıda bulundu ve de Green Lantern Manifestosu’nu kaleme aldı.

Halen Kaliforniya’da yaşamakta olan ünlü yazar, tanınmış bir bilimkurgu fanatiği olan Marilyn Joyce Wisowaty ile 1969 yılından bu yana evli.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı