L

Larry Page

Larry Page Biyografisi

Sergey Brin ile beraber Google’ın kurucularındandır. Google’ın CEO’sudur.

Stanford Üniversitesi‘nde doktora yaparken, arkadaşı Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu.

Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde ABD, Michigan, East Lansing’de doğmuştur. Tam adı Lawrence Page’dir. Babasının adı Carl Victor Page, annesinin adı Gloria Page’dir. Larry dünyaya geldiğinde babası Michigan Eyalet Üniversitesi’nde suni zeka üstüne doktora çalışmaları yapmaktaydı, annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermekteydi. İlkokulu ve ortaokulu, liseyi Michigan’da East Lansing Lisesi’nde okudu. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Ardından da ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko‘nun 40 km güneydoğusunda yer alan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde Bilgisayar Bilimlerinde doktorasını yaptı. Doktorasını burada yaparken arkadaşı Sergey Brin ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve 4 Eylül 1998 tarihinde Google şirketini kurdu.

Larry ve Sergey, 1995 yılının yazında karşılaşırlar. Larry, Sergey’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonradan Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üstüne kurulur. Bir sene geçtikten daha sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler kadar fazla beğenilir ve ünleri şipşak yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Lakin fikirlerini ilerletmek için her öğrencinin yaşadığı mali sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub’ı çalıştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır lakin sunucular fazla pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk data merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. sırası gelmişken Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların o kadar ilgisini çekmez, Bunun üzerine iki kafadar okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Fakat bu çeki tahsil etmek Google Inc. şirketi hukuki olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük Internet devini kurarlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lucy Liu

7 Eylül 1998‘de Google Inc. California’da fakat Menlo Park’da dünyaya açıldı. Günümüzde Google; internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır.

Larry Page hemen Google’ın Ürünler Başkanı, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şimdi milyar dolarlık servetleri olmasına karşın son derece mütevazı bir hayat sürmektedirler. Örneğin Brin hala iki odalı bir evde kiracı olarak oturmakta ve hiç de lüks olmayan Toyota marka bir araba kullanmaktadır.

Larry Page, 2014 yılı Ekim ayında Forbes’e kadar 30.4 milyar dolar kişisel serveti ile en zenginler listesinde 19.dur. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne tarafından, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en varlıklı isimlerin listesinde 40.7 milyar dolar kişiye özel serveti ile 10ncu sırada yer aldı.

Larry Page, ortağı Sergey Brin, Microsoft şirketinin kurucu Bill Gates ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte sadece kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biridir.

Larry Page, 2007 yılında Lucinda Southworth ile evlendi. 2009 ve 2011 doğumlu iki çocuğu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı