L

Leo Franco

Leo Franco Biyografisi

Atletico Madrid, Real Mallorca gibi dünya devlerinde top koşturduktan sonradan Galatasaray S.K. forması aşağıda Turkcell Super Lig’de oynayan Arjantin’li kaleci.
Leonardo Neoren Franco, 20 Mayıs 1977 tarihinde, San Nicolás de los Arroyos, Arjantin’de dünyaya geldi. Profesyonel futbol kariyerine, 1995 yılında, ülkesinin köklü takımlarından Independiente’de başlayan Franco, 1997 yılında, İspanya ligi La Liga’da uğraş eden CP Mérida’ya katıldı, ama bu takımda forma giyme şansı bulamadı.

Franco’nun kariyerinin dönüm noktası, 1998 yılında kadrosuna katıldığı ve 2004 yılına değin ilk 11’inde yer aldığı Real Mallorca’ya transferi oldu. Real Mallorca forması aşağıda 148 maça çıkan ve 2003 yılında, Copa del Rey’i müzesine götüren Franco, 2004 yılında Atletico Madrid ile mukavele yaptığını açıkladı ve klübünden ayrıldı.

Atletico Madrid kadrosunun değişmeyen isimlernco, takımı ile beraber 153 maça çıktı ve seyirciler arasında büyük bir popülerlik kazandı. Çabuk refleksleri ve atik oyun tarzıyla dikkat çeken kaleci, 2003 yılında Arjantin Milli Takımı’na katıldı. Milli takıma katıldığı birincil yıllarda o kadar artı forma giyme şansı bulamadıysa da, 2006 Dünya Kupası esnasında, asıl kaleci Roberto Abbondanzieri’nin sakatlanması üstüne kadroda kendisine yer buldu. Kupa boyunca başarılı bir performans gösterse de, ArjantinAlmanya aralarında geçen çeyrek final maçında hiçbir penaltı atışını kurtaramaması yüzünden ağır eleştirilere maruz kaldı. Arjantin, penaltıların sonucunda Almanya karşısında 4-2’lik bir skorla mağlup olurken, Franco’da bir daha milli formayı giyme şansı bulamadı.

25 Haziran 2009 tarihinde yaptığı açıklamayla Atletico Madrid kadrosundan ayrılacağını açıklayan Leo Franco, 1 Temmuz 2009 tarihinde, Galatasaray S.K. ile mukavele imzalayarak Turkcell Super Lig’e geçiş yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lale Mansur
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı