L

Leonidas da Silva

Leonidas da Silva Biyografisi

Futboldaki rövaşatanın öncülüğünü edenlerden biriydi. Takma adı “Black Diamond” (Kara Elmas) ve “Plastik Adam”dır.
Leonidas da Silva, 6 Eylül 1913 tarihinde Dona Maria ve Manoel Nunes da Silva çiftinin oğlu olarak Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde doğmuştur.

Futbol hayatına Sao Cristovao de FC’de başladı. 1933 yılında Uruguay‘ın C.A. Penarol takımında oynamaya başladı. Bir yıl daha sonra Brezilya takımı olan Vasco da Dama’ya oynamaya geldi. Derhal arkasında 1934 yılında Botafogo takımına geçti. 1935 yılında ise “Flamengo” takımında oynadı. 1941 yılına dek oynadığı Flamengo takımında en iyi oynayan siyahî oyunculardan biri oldu.

1942 yılında Sao Paulo takımına geçti ve 1950 yılında emekli olana kadar orada oynadı. Leonidas da Silva, Brezilya Milli Takımı ile birlikte iki kere Dünya Kupası’na katıldı. 1938 Dünya Kupası’nda attığı 7 gol ile gol kralı oldu.

Futbolun en estetik ve şiddet ın mucidi farzedilen Leonidas da Silva, bu gol vuruşunu ilk olarak 24 Nisan 1932’de Bonsucesso ve Carioca arasında oynanan maçta kullandı. Leonidas da Silva, röveşatayı Dünya Kupası’nda yaptığında ise bütün tribünleri ayağa kaldırdı. Ama röveşatayı ilk kez görebilen maçın hakemi hareketin futbol kuralları içinde olup olmadığı konusunda değişken kaldı. Sonradan epeyce popüler olan bu vuruş futbolun ana terimleri arasına girdi.

Avrupa gazeteleri kendisine siyah elmas lakabı verdi. Futboldaki fantastik becerilerinden dolayı lastik adam da deniliyor. Pele’den sonradan en çok gol atan ikinci isimdi. 211 maçta 144 gol attı. Kara Elmas ve Lastik adam takma adlarıyla belli Silva, yaptığı rövaşata vuruşlarıyla adını futbol tarihine yazdırdı.

Futbolu bıraktıktan sonradan futbol yorumculuğu yapan Leonidas da Silva, 24 Ocak 2004’te San Paulo şehrinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lami Özgen

Brezilya’da Diamante Negro (Kara Elmas) adında çikolata üreten bir üretici, Leonidas da Silva’nın şerefine hâlâ o isimle çikolata üretmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı