L

Les Paul

Les Paul Biyografisi

Solid-body elektro gitarı icad ederek rock müziğinin doğmasına niçin olmuş olan Amerika’lı mucit. Kendisi de caz ve country müzikleri yapan ünlü bir müzisyen olan Les Paul, gitar, elektro-gitar, banjo ve harmonika ensturmanlarını çalabilmekteydi. Müziğe getirdiği yenilikler sadece elektro-gitarın icadıyla sınırlı kalmıyordu, keza çağdaş ses kayıt teknolojilerinde kullanılan öyle fazla efekt ve buluş onun eseriydi.
Lester William Polsfuss ya l, 9 Haziran 1915 tarihinde, Waukesha, Wisconsin, A.B.D.’de dünyaya geldi. Alman asıllı George ve Evelyn Polsfus çiftinin oğlu olan Les Paul, müzikle öncelikle sekiz yaşındayken, harmonika ile başladı. Kısa bir zaman sonra banjoya geçiş yapan genç müzisyen, gitar çalmaya başladığı sıralarda edindiği bir boyuna askılı harmonika baştan sona ellerini boşta tutabiliyor, iki ensturmanı benzer anda çalabiliyordu.

13 yaşındayken country tarzında profesyonel olarak çalmaya başlayan Paul, 17 yaşındayken ilk profesyonel grubu olan Rube Tronson’un Texas Cowboys’unda çalmaya başladı; kısa bir zaman daha sonra ise liseyi yarıda bırakarak Wolverton adlı gruba bulunma için Missouri’ye taşındı.

1934 yılındaüst bir noktaya taşımak için Chicago’ya taşınan Paul, 1936 yılında ilk kayıtlarını yayınladı. Bu tarihten itibaren bluesdan caza doğru müzikal bir evrim geçiren sanatçı, kendisine idol olarak Django Reinhardt’ı benimsemişti. II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında orduya alınan Les Paul, Amerikan ordusunun resmi radyo ve televizyonu olan Armed Forces Network’de kendi adıyla yayınlanan bir program yaparak askerlerin moralini yükseltti.

1944 yılında, savaşın bitmesinin peşinde baştan solo kariyerine geri dönen sanatçı, Nat King Cole gibi ünlü müzisyenlerle beraber çalışma fırsatını yakaladı. 1948 yılında geçirdiği şanssız bir otomobil kazasının sonucunda ölümün kıysından dönen Paul, yeniden kolunu kımıldatamayacağını öğrenince doktorlarına sağ kolunu gitar çalabilecek bir açıda sabitlemelerini söyledi. Paul’ün bu kazanın gerisinde iyileşmesi 1.5 yılını aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leman Çıdamlı

Çaldığı elektro-gitarların istediği ses tonunu vermemesi üstüne kendisine özel bir gitar yaptırmak için Gibson firmasına dışarı giden Les Paul’e birincil öncelikle firma yetkilileri negatif yaklaştı; ama muhalif işyeri Fender’in Telecaster modelini piyasaya çıkartması üzerine anlaşmayı kabul etti. Les Paul işyeri ile yaptığı antlaşmada Gibson dışarıda hiçbir marka ile katiyen çalışmayacağını kabul edince, Gibson Les Paul adını içeren ve firmanın tarihindeki en başarılı model olarak kabul edilen gitarlar üretilmeye başlandı. Kariyeri baştan başa en sık kullandığı ensturman olan elektro gitarı The Log’u 1930’lu yıllarda üreten Les Paul, bu gitar doğruca birçok müzik otoritesince birincil çağdaş elektro gitarın babası olarak anıldı.

1940’lı yılların sonlarından itibaren popüleritesi gitgide artarak çoğalan bir sanatçı haline gelen Les Paul, 1950 yılında NBC Radio’da sunduğu The Les Paul Show ile adını bütün ülkeye duyurdu. Les Paul 1945 yılında country-western şarkıcısı Collen Summers’la evlendi. 1948 yılında sahnede kullandığı Mary Ford adını hukuki adı olarak alan Summers, Paul ile beraber 19541955 yılları arasında The Les Paul & Mary Ford Show adında bir televizyon programına imza attı.

1956 yılında sözde-emeklilik denilebilecek bir sürece giren ve sahnelerde bundan böyle eskisi dek gözükmeyen Les Paul, gene de hayatının son günlerine değin müzikten hiç kopmadı. 1980’li yılların sonunda baştan canlı performanslarla sahnelere geri dönen Paul, 2006 yılında çıkarttığı Les Paul & Friends adlı albümüyle 90 yaşında Grammy ödülü kazandı.

Les Paul, 12 Ağustos 2009 tarihinde, akciğer iltihabına bağlı komplikasyonlar nedeniyle New York’da bulunan White Plains Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Efsanevi müzisyen 21 Ağustos 2009 tarihinde, Waukesha’da yer alan Praire Mezarlığı’na gömüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Louis Pasteur
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı