L

Leyla Erbil

Leyla Erbil Biyografisi

Türkiye PEN kadar Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen birincil kadın yazardır.
Leyla Erbil, 1931 tarihinde istanbul’da üç kız kardeşten ortancası olarak doğmuştur. Annesinin adı Emine Huriye, babasının adı Hasan Tahsin’dir. İlkokulu Esma Sultan’da, ortaokulu Beşiktaş İkinci Kız Ortaokulu’nda okudu. Lise eğitimine Beyoğlu Kız Lisesi’nde başlayan Erbil, daha sonra Kadıköy Kız Lisesi’ne nakledildi ve ilk şiirleri de lise yıllarında bir taşra dergisinde 1945 yılında çıktı. 1950 yılında Kadıköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Liseden daha sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü’nde öğrenime başladı.

Leyla Erbil, üniversiteye girdikten bir yıl sonradan Çerkez Reşit’in oğlu Aytek Şay ile 1951 yılında evlenerek üniversite eğitimine ara verdi. Lakin bu izdivaç kısa sürdü ve boşandılar. Üniversite eğitimine devam etmeye başladı. giderken öğrenci iken 1953 yılında İskandinav Hava Yolları’nda sekreter ve tercüman olarak çalışmaya başladı. Hem öğrencilik hem şi olacak Mehmet Erbil’le de burada tanıştı. Üniversite son sınıftayken 13 Mayıs 1955 tarihinde evlenerek okulu bıraktı.

Evlenince 1955 yılında Ankara’ya yerleşti, 1957 yılında İzmir’e taşındı. 1961 yılında her yerde istanbul’a taşındı.

Leyla Erbil, yazarlığa hikâyeler yazarak başladı. 1956 yılında ilk yayınlanan hikâyesi ‘Uğraşsız’; Seçilmiş Hikâyeler dergisinde çıktı. Yazarın hikâye ve yazıları sonraki yıllarda da Ataç, Arkadaş, Dönem, Kitap-lık, Papirüs, Türk Dili, Türkiye Defteri, Yeditepe, Yelken, Yeni a, Yeni Dergi, Yeni Ufuklar gibi dergilerde çıktı.

Leyla Erbil, kendinden önce yerleşmiş olan yazın akımlarına bağlı kalmadı; roman, hikâye ve düz yazı metinlerinde Ortodoks Marxçı’ların karşı yer almasıyla tanındı. Psikanilizin özgürleştirici yöntemlerinden yararlanarak, dinin, ailenin, okulun, toplumsalın ürettiği tabularla doymuş ideolojilere karşı 1956’da başlayan mücadelesini dilin oturmuş kelime hazinesi ve laf dizimi kuralarını değişiklik çabasıyla sürdürdü. Yeni bir biçim ve biçem ilerletti. Esas zihin kaynakları Marx ve Freud’tu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lefter Küçükandonyadis

Yapıtlarında yaşama biçimlerine, bedel yargılarına, evlilik, aile ve kadın cinselliğine sert, küçümseyen ve eleştirel tutumla yaklaştı.

Öyküleri Almanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça’ya çevrilerek çeşitli antolojilerde yer aldı. 1979’da Iowa Üniversitesi onur üyesi seçildi. Berlin Üniversitesi’nden K. Schweibgut’un “Türkiye’de Kişi ve Toplum, Leyla Erbil’in Romanı Acayip Bir Bayan’ konulu doktora tezi Almanca yayınlandı.

Leyla Erbil, 1970’te Türkiye Sanatçılar Birliği, 1974’te ise Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı. Aziz Nesin’in önerisi üstüne, Asım Bezirci ve öteki arkadaşlarıyla birlikte TDerneği üyesiydi.

1961’de Türkiye İşçi Partisi üyesi olan Erbil, Türkiye İşçi Partisi’nin Sanat ve Kültür Bürosu’nda ödev aldı.

1967 yılında Zürih’e dışarı giden Leyla Erbil, burada bir yıl kaldı ve konsoloslukta kâtip olarak çalıştı. İstanbul’a döndüğünde dağıtılmış yerlerde çevirmen ve sekreter olarak çalışan yazan, Edebiyatçılar Birliği yönetim kurulunda tayin aldı.

1999’da Leylâ Erbil 18 Nisan seçimleri için ÖDP’den milletvekilliğine aday oldu. Oysa Erbil, seçimi kazanamayacağını bildiği için aday olduğunu, olur da kazanırsa anında istifa edeceğini de belirtmiştir. Seçimlerden kısa bir süre sonradan da Erbil bazı politikalarını anlamadığı ve benimsemediği için ÖDP üyeliğinden ayrıldı.

2002 yılında, PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü’ne ülkemizden ilk bayan yazan adayı olarak gösterildi.

Leyla Erbil, Mehmet Erbil ile evlendi. Bora adında bir oğlu ve Fatoş Erbil-Pınar (d.1960) adında bir kızı vardır.

Leyla Erbil, 19 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul’da 82 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
2013 – Alışılmadık Bir Erkek
2011 – Kalan
2005 – Üç Başlı Ejderha
2001 – Cüce
1998 – Fikir Kuşları
1997 – Düşler Öyküler
1995 – Tezer Özlü’den Leylâ Erbil’e Mektuplar
1988 – Mektup Aşkları
1985 – Karanlığın Günü
1977 – Eski Sevgili
1971 – Alışılmadık Bir Bayan
1968 – Gecede
1960 – Hallaç

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Latife Uşşaki
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı