L

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven Biyografisi

Alman klasik müzik bestecisi.

Ludwig van Beethoven, 17 Aralık 1770 tarihinde Almanya’nın Bonn şehrinde doğmuştur. Hollanda asıllıdır. 7 tane engelli kardeşi vardır. Alkolik bir müzisyen olan babası Johann’dan ilk müzik derslerini aldı. Mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır

1779’da Christian Gottlob Neefe’yle çalışmaestesi olan Dressler’in Marşı Üzerine Çeşitlemeler Neefe’nin yardımıyla yayımlandı. Onüç yaşındayken sarayda org çalarak evin masraflarının bir kısmını ödeyecek ülkü geldi. Dört yıl sonradan Viyana‘ya gitti.

1787 yılında Wolfgang Amadeus Mozart‘la amaçlamak umuduyla Viyana‘ya gitti. Bir vakit Mozart’tan ders aldı. Beethoven’in kabiliyetini keşfeden ilk müzik öğretmeni de Mozart’tır. Bir gün Beethoven evinde piyano çalarken Mozart onu odadaki dostlarına göstermiş, bu çocuğa uyarı edin demişti, bir gün gelecek, bütün dünya ondan bahsedecek.

Beethoven’in annesinin hastalığı günden güne artıyordu. Vereme yakalanmış olan genç kadının durumu ağırlaşınca Bonn’a döndü. Birkaç gün sonradan ise hasta kadın oğlunun kolları arasınd2 yılında 22 yaşında Viyana’ya geri döndüğünde Mozart’ın ölmüş olduğunu öğrendi. Beethoven de olağan müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başladı. Joseph Haydn kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark etti ve her konuda ona destek oldu. Beethoven, başlarda besteci olarak yok piyanist olarak adını duyurdu. sonradan yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın ardına kadar yaşamış tüm müzisyenlerini etkiledi. Beethoven, Viyana’ya geldiği 1792 yılından öldüğü tarihe kadar burada yaşamıştır.

Piyanoda gösterdiği başarı doğru Prens Carl Lichnowski ile eşinin de dikkatini çekti. Avusturyalı aristokratlar müziğe fazla meraklıydı. Asil karı koca Beethoven’i evlerine aldılar ve ona yılda altı yüz florin (üç bin Türk lirasına yakın) ödemeyi kabul ettiler. bu vesileyle genç müzisyeninin Viyana sosyetesinde de tanınmasına asistan oldular.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lütfi Çenet

1794 yılına dek Viyana aristokrasisi içindeki müzik aşıklarına saraylarda ve özel toplantılarda çaldı. 1795 yılına değin halka açılmamıştı. Başlangıçta bir besteci olarak yok, bir piyanist ve hoca olarak adını duyurdu ve kısa zamanda üne kavuştu.

Beethoven, Birinci Senfonisini 1800 yılında tamamlamıştır. Eroica isimli 3. senfonisini Napolyon Bonapart’a adamıştır. Napolyon’un kendini imparator bildiri etmesinin ardındaki Beethoven ithafını geri çekti. 9. senfoni ise gelmiş geçmiş en iyi senfoni olarak değerlendirilebilir.

1798 yılında Beethoven işitme problemleri yaşamaya başladı. Bu tarihten itibaren 21 yıl baştan başa hiç kimseyle irtibat kurmadı. Oysa 1819 yılına gelindiğinde yazarak insanlarla diyalog kurmaya başladı, bundan böyle tamamen sağırdı. 21 sene boyunca çekilen yalnızlık fazla derin acılar yaşamasına neden olyaşamaya başladıktan sonradan bestelemesi de dikkate değer bir olaydır.

Beethoven ömrü her tarafında birkaç kadını sevmesine rağmen hiç evlenmemiştir. Bunlar içinde evlenmeye en çok yaklaştığı ve en fazla sevdiği Ebedi Aşık’tır. Kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte bu kadının, Frankfurtlu bir tüccarın karısı olan Antonie Brentano olduğu sanılmaktadır. Sevdiği kişiye kendini iyice veren Beethoven, Diabelli Varyasyonları’nı Ölümsüz Aşkı’na adamıştır.

Beethoven yavaş çalışan bir müzisyendi. Üzerinde çalıştığı eseri oya gibi işlerdi. Taslakları incelendiğinde ilk olarak önemsiz gibi görülen araştırmalar, sonunda eşsiz bir esere dönüşür, minuet çok iyi bir scherzo olurdu. Müziği, açıklama gücü ve teknik olarak çok üstteki seviyedir. Daha dinamik ve devingen eserler üretebilmek için Mozart’ın müziğindeki eleganslıktan uzakta durmuştur. Hem Mozart’ın müziğinde öyle görülmeyen bilinçaltı dünyası Beethoven’in yapıtlarında manâlı bir yer miktar. Eserleri klasik formda olmakla birlikte, bilhassa Op. 109 piyano sonatıyla beraber Romantik Döneme geçişi hızlandırmıştır.

Beethoven, yalnızca 1 opera bestelemiştir. Orijinal ismi Elonore olan Fidelio operası en güzel operalardan biridir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lindsey Stirling

Beethoven, dokuz senfoni, bir keman konçertosu, beş piyano konçertosu, üçlü konçerto, Fidelio operası, otuziki piyano sonatı, on keman-piyano sonatı, beş viyolonsel , bir korno sonatı, değişik oda müziği ve değişik biçimde o kadar çok eser vermiştir.

Ludwig van Beethoven, 26 Mart 1827 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da siroz hastalığından 57 yaşında öldü

Günümüzde; Beethoven’in 1823 yılında bestelediği 9. senfoninin bitiş bölümü olarak bestelenmiş olan “Neşeye Iltifat” adlı müzikal çalışması Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi göre resmî ortamlarda marş olarak çalınmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı