M

Mehmet Baransu

Mehmet Baransu Biyografisi

Mehmet Baransu, 1977 yılında Ardahan, Göle’de doğmuştur. Babasının adı Bahattin Baransu’dur. İlk ve ortaokulu Göle’de tamamladıktan sonra Lise eğitimini taşındıkları Erzurum’da yaptı. Sonra istanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanınca İstanbul’a geldi.
İlk gazetecilik deneyimini üniversitak yaşadı. Mesleğe Akşam gazetesinde stajyer olarak başladı. Bir arkadaşının vasıtasıyla Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 yılları aralarında burada çalıştı, mahkemelik olarak ayrıldı. Peşinde kısa bir vakit 32. Gün programında çalıştı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapan Baransu, “Amerika’da çocuk cinayetleri ve medya” konulu tezini aranje etmek için ABD’ye gitti. Tezini bitirmek dil eğitimi almak için ABD‘de New York’da üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye’ye döndükten sonradan kısa bir zaman Bağımsızlık’te çalıştı.

Amerika’ya gitmeden önce Esra Konur ile evlendi, 2 çocuğu oradayken New York’da doğdu. Geçimlerini kasiyerlik yaparak kazandılar. 2012 yılında boşandılar. 13 Temmuz 2014 tarihinde ikinci evliliğini Nesibe Altun ile yaptı. Düğün şahitliğini Kütahya Milletvekili İdris Bal yaptı.

Daha Sonra 2007 yılından itibaren yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler nedeniyle hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla pek çok dava açıldı. 2009 yılında ringhaber.com isimli özel haberler yapan bir site kurdu. Lakin yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı.

Askerliğinde, acemi birliği İskenderun‘dan sonradan Çanakkale‘de artist birliğinden terhis oldu.

Baransu “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberiyle de 2009 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.

Mehmet Baransu, halen Taraf gazetesi muhabirliği yapmaktadır.

1 Mart 2015 tarihinde “Balyoz” planı davasında yargılanan bir takım sanıklara ”kumpas” kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 2 Mart 2015 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı göre tutuklandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Michael Phelps

Gazeteci Mehmet Baransu, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Başbakanlığı döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle 30 Haziran 2015 tarihinde 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada 7 yıla dek hapis cezası istemiyle yargılandığı davada önce 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Duruşma cezayı 10 avuç içi indirdi ve hakkında daha önce verilmiş 3 aydan pozitif hürriyeti bağlayıcı ceza bulunmadığı gerekçesiyle veriolayı kendisi cezaevinde yatmaktadır.

Kitapları :
2010 – Karargah
2010 – Mösyö
2012 – Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). (Mehmet Baransu – Tuncay Opçin)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı