M

Mel Gibson

Mel Gibson Biyografisi

Aktör, yönetmen ve yapımcıdır.
Hakiki A Gibson olan Mel Gibson; Onbir çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak 3 Ocak 1956 da Peekskill , New York,’da dünyaya geldi. Babası “Hutton Gibson” New York Merkez Tren İstasyonu’nda çalışıyordu. 14 Şubat 1968 tarihinde Mel Gibson 12 yaşındayken babası “Hutton Gibson” iş yerinde bir kaza geçirir yaralanır ve dava sonucunda 145.000 dolar tazminat kazanır. Akabinde annesi Patricia ve babası ile onbir kardeş hep beraber Avustralya Sydney eyaletindeki West Pymble kasabasına taşınırlar. İlk öğretimini ve liseyi Sydney’in bir banliyösü olan “Wahroonga”da St Leo Katolik Kolejinde okudu. Gibson, okulu bitirdikten sonradan New South Wales Üniversitesi’nin drama bölümüne girdi. Ablasının kendisinin haberi olmadan kayıt yaptırması üzerine gerekli olarak başladığı oyunculuk, yıllar geçtikçe vazgeçilmez bir tutkusu haline geldi.

Öğrencilik yıllarında “Summer City” adlı bir filmde Scollop adında genç bMezun olduktan daha sonra da Güney Avustralya Devlet Tiyatrosu’na katıldı. Burada çoğu herzamanki oyunda rol aldı. Sinemaya “Mad Max” adlı aksiyon filmiyle giriş yaptı. Filmdeki, “geleceğin yeni kahramanı Mad Max karakteriyle Avustralya’da büyük üne kavuşan Gibson, filmin devamı niteliğindeki “The Road Warrior” ile Amerika’da da tanındı. Aksiyon filmlerine devam etmekte kararlı görünen Mel Gibson, Mad Max’deri sonradan Danny Glover ile başrol oynadığı “Lethal Weapon / Cehennem Silahı” ile çok bambaşka ve yine unutulmaz bir kahraman karakteri yarattı. Çabuk filmi 4’e kadar çevirdiler.

Elde ettiği prestijle kendi istediği filmlerde oynama lüksüne kavuşan aktör, “Hamlet” ve “The Man Without a Face / Yüzü Olmayan Adam” gibi dramatik oyunculuğu ağır basan filmlerde oynadı. Bu filmlerin beklenen ilgiyi görmemesi Gibson’ı aksiyon filmlerine dönmeye mecbur etti. İngiltere’ye karşısında verdiği mücadeleyi konu alan görkemli bir baş yapıt olan “Braveheart / Cesur Yürek” filminin hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olan aktör, En İyi Film ve En İyi Yönetmen elde etmek üzere iki Oscar ödülünün sahibi oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Meriç Aral

“Randsom” adlı gerilim filminde oğlu kaçırılan bir hava alanı yetkilisini canlandıran Gibson, 1997 yılında Julia Roberts ile birlikte “Conspiracy Theory / Entrika Teorisi” adlı filmde rol aldı. Ertesi yıl “Lethal Weapon / Cehennem Silahı” serisinin sonuncusuna imza atan aktör, “Payback” adlı yüksek bütçeli gerilim filminde, inançsız karısı ve karşılıklı oynayan bir arkadaşından intikam almaya çalışan bir hırsızı canlandırdı. 2000 yılının en fazla iş yapan yaz filmlerinden “Chicken Run”da seslendirme yapan aktör, Amerikan Devrim Savaşı’nı konu alan “ The Patriot / Yurtsever” adlı filmde oynadı. Yine aynı sene, romantik-komedi filmi olan “What Women Want / Kadınlar Ne İster?”de oynadı. Mel Gibson, 2002 yılında “We Were Soldiers / Bir Zamanlar Askerdik” ve “Signs / İşaretler” isimli iki filmde rol aldı.

Mel Gibson, Gallipoli”deki rolüyle En İyi Aktör dalında Avustralya Film Enstitüsü ödülünü kazandı.

Mel Gibson’ın 2004 yılında yönettiği Heves – Hz. İsa’nın Çilesi adlı üretim da oldukça ses getirmiştir.

Evlilikleri :
Mel Gibson 31 sene süren evliliğini 1980 yılında “ Robyn Denise Moore” ile Avustralya’da yapmıştı. Nisan 2009’da ayrıldılar ama 9 Ocak 2012 de boşandılar.Bu evlilikten 6 erkek 1 kız çocukları var.

İkinci birlikteliği olan Rus asıllı müzisyen sevgilisi Oksana Grigorieva. İki yıl beraber oldular ve ayrıldılar, Lucia adında bir kızları var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı