M

Mia Farrow

Mia Farrow Biyografisi

ABD’li sinema oyuncusu.
Esas adı -Farrow olan Mia Farrow; Amerikalı artist bir ailenin 7 çocuğunun üçüncüsü olarak 9 Şubat 1945 tarihinde Los Angeles’de dünyaya geldi. Babası Avustralyalı film yönetmeni John Farrow ve İrlanda’nın ilk film yıldızı sanılan meşhur aktrist annesi Tarzan serisi filmlerindeki Jane karekterini canlandıran oyuncu Maureen O’Sullivan’dır.

Bir İngiliz okulunda okuyan genç Farrow sonra Kaliforniya’ya gitti ve oyuncu olmaya karar verdi. Babasının 1959 tarihli filmi ‘John Paul Jones‘da rol aldı. İlk sahne performansını 1963’de Oscar Wilde’ın başyapıtı ‘The Importance of Being Earnest’ oyununda verdi.

Şöhreti başlangıçta yakaladığı 1964 yılındaki ‘Peyton Place’ isimli Amerikan pembe-dizisinde rol aldıktan sonra çoğu erkeğin ilgi odağı haline gelen genç Farrow, kendisinden 30 yıl yaşlı olan ünlü müzisyen Frank Sinatra ile 1966 yılında evlendi ve bütün dünyayı şaşkına çevirdi. Bir vakit sonradan ilişkileri 1968 yılında bitti oysa yaşananlar doğruca Farrow aniden dünya film sa.Sonra birbirinden büyük yapımlarda kayda değer rollerle izleyici karşısına çıkmıştı. 1968’de birincil defa baş rol oynadığı Roman Polanski’nin Rosemary’s Baby adlı kült filminde oynadığı saplantılı ev hanımı rolüyle hayatının rolünü oynayarak herkesi kendine hayran bırakmıştı. Bu filmle ;Umut vadeden yeni bayan oyuncu dalında kazandığı Altın Küre ödülünün ardından, The Purple Rose of Cario, Hannah and Her Sisters, Radyo Days, Husbands and Wives gibi Woody Allen yapımlarındaki rolleri ile ününü pekiştirmiştir.

Edebiyat uyarlaması ‘The Great Gasby’nin parlayan yıldızı oldu. ‘Zelig’, ‘Broadway Danny Rose’, ‘The Purple Rose of Cairo’, ‘Hannah and Her Sisters’, ‘Radio Days’, ‘Crimes and Misdemeanors’, ‘Husbands and Wives’ gibi Woody Allen filmlerindeki performanslarıyla sinema tarihinin benzersiz figürlerinden birisi haline geldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mehmet Zeki Sezer

Eşinin (Woody Allen) üvey kızıyla (Soon-Yi Previn) ilişki yaşadığını öğrenince medyanın ilgiyle izlediği bir davanın başrol oyuncularından birisi oluverdi. Allen’la boşandıktan daha sonra ‘What Falls Away’ isimli bir kitap yazdı. ‘Miami Rhapdosy’, ‘Coming Soon’ gibi o kadar de alaka çekmeyen yapımlarda rol aldı.

Mia Farrow insan hakları ile ilgili milletlerarası organizasyonlarda yer almış, bir süreliğine Unicef’in iyi kasıt elçilini yapmıştır. www.miafarrow.org adlı sayfasında, fotoğrafları ve yazıları ile Darfur, Çad ve öteki bir takım Orta Afrika ülkeleri ile ilgili etkinlikler hakkında insanları bilgilendirmekte ve bu sorunlu bölgelere destek konusunda rehberlik yapmaya çalışmaktadır. Bu çalışmaları nedeniyle 2008 yılında Time dergisi göre dünyanın en etkin insanlarından biri seçilmiştir.

Evlilikleri :
Frank Sinatra ,(1966-1968)
Andre Previn, (1970-1979) .1979 yılında Andre Previn’den ayrılan Farrow’un üç evlatlık çocuğu ve üç de kendi öz çocuğu vardı.
Woody Allen, (1980 – 1992) evlenmeden birlikte yaşadılar. Oğlu Satchel’in babası, 1992′de Woody Allen , Mia Farrow’un üvey kızı Soon-Yi Previn ile birlikte olunca ayrıldılar. bu ilişkiden de bir öz evlat ve iki evlatlık çocuk sahibi daha olmuştu. İlk olarak taciz vakası olarak basında geniş yer bulan Woody Allen – Soon-Yi Previn ilişkisi 1997’de evlilikle sonuçlanmıştı.

Altın Küre Ödülleri:
Umut Vadeden Yeni Kadın Oyuncu ( Rosemary’nin Bebeği 1965 filmindeki rolü ile)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı